Neko je pomerio najstariji britanski satelit: Ne zna se ko i zašto

Neko je pomerio najstariji britanski satelit, a čini se da nema tragova ko je to učinio i zbog čega, piše BBC.
Reč je o satelitu Skynet-1A, koji je lansiran 1969. godine, svega nekoliko meseci nakon što su ljudi prvi put kročili na Mesec. Ovaj satelit je smešten visoko iznad afričke istočne obale, kako bi prenosio komunikaciju za britanske snage. Kada je ova svemirska letelica prestala s radom nekoliko godina kasnije, očekivalo se da će ga gravitacija povući dalje na istok iznad Indijskog okeana. Međutim, danas se satelit zapravo nalazi "pola planete dalje" na visini od 36.000 kilometara iznad Amerike.
 
Orbitalna mehanika govori da je malo verovatno da je vojna letelica teška 500 kilograma jednostavno "odlutala" na svoju trenutnu lokaciju. Gotovo sigurno je dobila komandu da aktivira svoje potisnike kako bi se uputila ka zapadu. Postavlja se pitanje ko je poslao tu komandu, po čijem naređenju i zbog čega.
Intrigantno je da ključne informacije o nekada vitalnom vojnom satelitu mogu jednostavno da nestanu. Postavlja se i pitanje zašto je to još važno, jer je reč o odbačenom svemirskom otpadu.
 
"Još je relevantno, jer ko god da je pomerio Skynet-1A, učinio nam je nekoliko usluga. On se sada nalazi u tzv. 'gravitacijskom bunaru' na 150 stepeni zapadne geografske dužine i luta napred-nazad poput klikera na dnu posude. Nažalost, ovo ga redovno približava drugim satelitima. Uprkos činjenici da je 'mrtav', rizik od sudara 'našeg' satelita s nečim drugim je naša odgovornost", izjavio svemirski konsultant dr Stjuart Ivs.
On je pregledao sve stare satelitske kataloge i Nacionalni arhiv i razgovarao sa stručnjacima za satelite širom sveta, ali nije mogao da pronađe razloge pomeranja najstarije britanske letelice na kraju njenog životnog veka.
 
Ovaj slučaj je "pogodan" za teorije zavera, ne samo zbog imena Skynet koje odmah podseća na film "Terminator".
 
Skynet-1A je proizvela nekadašnja američka kompanija "Philco Ford", a u svemir je lansiran pomoću rakete Delta.
 
"Prvi Skynet satelit je doneo revoluciju u britanski telekomunikacioni kapacitet i omogućio je Londonu da sigurno komunicira sa svojim snagama koje su bile veoma daleko, čak i u Singapuru. Međutim, s tehnološke tačke gledišta, ovaj satelit je više američki nego britanski, jer su ga SAD napravile i lansirale", izjavio je dr Aron Bejtman.
 
Ovaj stav potvrđuje i Grejem Dejvison, koji je kontrolisao Skynet-1A ranih sedamdesetih iz svog britanskog operativnog centra u Hempširu.
 
"Amerikanci su u početku kontrolisali satelit u orbiti, testirali su sav naš softver u odnosu na njihov, a nakon toga su predali kontrolu RAF-u. U suštini, postojala je dvostruka kontrola, ali kada je i zašto Skynet-1A mogao biti vraćen Amerikancima, što se čini neverovatnim, bojim se da ne mogu da se setim", rekao je Dejvison.
 
Rejčel Hil sa Univerzitetskog koledža u Londonu pretraživala je Nacionalni arhiv i otkrila jednu razumnu mogućnost.
 
"Skynet tim iz Oukhangera je mogao da ode u postrojenje Američkih vazduhoplovnih snaga u Sanivejlu kako bi kontrolisao Skynet tokom 'Oakouta'. To se dogodilo kada je kontrola privremeno prepuštena SAD-u dok je Oukhanger bio isključen zbog održavanja. Možda je tada došlo do pomeranja", rekla je Hil.
 
Nepotpuni zvanični zapisi o statusu satelita Skynet-1A sugerišu da je finalno komandovanje prepušteno Amerikancima kada je Oukhanger izgubio satelit iz vida 1977. godine.
 
Međutim, Skynet-1A se potom premestio na trenutnu poziciju i pušten je da "umre" na čudnom mestu iako je zapravo trebalo da završi u "orbitalnom groblju". To je zapravo prostor na velikoj visini gde stari svemirski otpad ne predstavlja rizik po aktivne telekomunikacione satelite. Ovo slanje na "groblje" je danas standardna praksa, ali sedamdesetih niko nije mnogo razmišljao o održivosti u svemiru.
Međutim, stavovi su se promenili jer je svemir sve zakrčeniji. Na 105 stepeni zapadne geografske dužine, aktivni satelit bi mogao "videti" komad svemirskog otpada u krugu od 50 kilometara od njegove pozicije i to do četiri puta dnevno. To možda ne zvuči da su blizu, ali pri brzinama kojim se kreću ovi nefunkcionalni objekti, udaljenost je suviše mala da bi bila "ugodna".
 
Satelit konstantno prati Nacionalni svemirski operativni centar Velike Britanije. Ostali satelitski operatori dobiju obaveštenje u slučaju potrebe za manevrom izbegavanja.
 
Britanske vlasti bi mogle da razmisle o uklanjanju starog satelita na sigurniju lokaciju, a trenutno su u razvoju tehnologije za hvatanje svemirskog otpada u svemiru.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija