Toksična prašina na Marsu veoma opasna po astronaute: Mogla bi oštetiti svemirska odela

Čovečanstvo je sve bliže slanju astronauta na Mars, ali naučnici skreću pažnju na često zanemarenu pretnju, a to je marsovska prašina.
Toksična prašina na Marsu veoma opasna po astronaute: Mogla bi oštetiti svemirska odela
Foto: Pixabay
Nedavno obavljeno istraživanje ukazuje da ova prašina može predstavljati značajne zdravstvene izazove i zakomplikovati dugotrajna istraživanja i boravak na Crvenoj planeti. Ove opasnosti naglašavaju kompleksnost dizajniranja misija u kojim će astronauti biti sigurni od opasnosti u okruženju, prenosi Klix.ba.
 
Marsovska prašina se sastoji od ekstremno malih čestica koje sadrže silicijum-dioksid, gips, perhlorate i nanofazne okside gvožđa. Ove čestice su gotovo 25 puta tanje od ljudske dlake i mogu prodreti duboko u pluća i na kraju ući u krvotok.
Džastin Vang, koautor istraživanja i student medicine na Univerzitetu u Južnoj Kaliforniji potvrdio je ove navode.
 
Dugoročni efekti na zdravlje bi mogli biti slični onima koji su uzrokovani izlaganjem azbestu na Zemlji, a oni uključuju teške respiratorne bolesti. Za razliku od prašine na Zemlji, koja vremenom postaje glatka, marsovska prašina ostaje oštra i hrapava. Zbog toga bi bila posebno iritantna za osetljiva plućna tkiva. Osim toga, perhlorati otkriveni u tlu Marsa predstavljaju rizik od disfunkcije štitne žlezde i aplastične anemije, što potencijalno može ugroziti zdravlje astronauta tokom dužih misija.
Međutim, izloženost marsovskoj prašini ide dalje od opasnosti po zdravlje. 
 
Problem je i taloženje prašine i negativan uticaj na opremu. Prašina konstantno pada s neba i zadržava se na površini. Ogromne oluje prašine mogu prekriti celu planetu i iza sebe ostaviti debeo sloj, što može učiniti solarne panele neefikasnim. Pored toga, prašina može ometati napajanje energijom i osetljive naučne instrumente.
 
Prošle lunarne misije poput Apola su pokazale kako prašina može biti problematična, zadržavati se na odelima i ulaziti u kabine. Na Marsu se mogu očekivati još veći izazovi ovog tipa zbog toksičnog sastava i postojnosti prašine. S obzirom na ogromnu udaljenost od Zemlje, brzo povratno putovanje nije moguće, a kašnjenje u komunikaciji otežava podršku u realnom vremenu.
Astronauti će morati da se oslone na robusnu medicinsku infrastrukturu na Marsu. Kako bi se izborili s ovim rizicima, inženjeri razmatraju sisteme filtriranja vazduha, odela koja se sama čiste, kao i tehnologije elektrostatičkog odbijanja. Sve to zahteva pažljivo planiranje.
 
Marsovska prašina neće biti najopasniji aspekt misije, predstavljaće realnu opasnost. Uz pravu pripremu, to je nešto što se može kontrolisati, tvrde naučnici.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

Mars
  • Mikelle

    01.04.2025 07:04
    Mars
    Nešto mi nije jasno.Marsovska prašina je opasna za naša pluća.A kako će ta prašina stići do naših pluća kada mi na Marsu ne možemo da dišemo tu atmosferu?
  • Nego šta

    01.04.2025 00:09
    Idemo na mars
    Nego kako to olako odoše na mesec sa sve direktnim prenosom.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Valcer "Na lepom plavom Dunavu" ide u svemir

Povodom 200. rođendana Johana Štrausa mlađeg, Bečka turistička organizacija i Evropska svemirska agencija (ESA), kao deo rođendanske proslave, šalju čuveni valcer "Na lepom plavom Dunavu" u svemir.