
Toksična prašina na Marsu veoma opasna po astronaute: Mogla bi oštetiti svemirska odela
Čovečanstvo je sve bliže slanju astronauta na Mars, ali naučnici skreću pažnju na često zanemarenu pretnju, a to je marsovska prašina.

Foto: Pixabay
Nedavno obavljeno istraživanje ukazuje da ova prašina može predstavljati značajne zdravstvene izazove i zakomplikovati dugotrajna istraživanja i boravak na Crvenoj planeti. Ove opasnosti naglašavaju kompleksnost dizajniranja misija u kojim će astronauti biti sigurni od opasnosti u okruženju, prenosi Klix.ba.
Marsovska prašina se sastoji od ekstremno malih čestica koje sadrže silicijum-dioksid, gips, perhlorate i nanofazne okside gvožđa. Ove čestice su gotovo 25 puta tanje od ljudske dlake i mogu prodreti duboko u pluća i na kraju ući u krvotok.
Džastin Vang, koautor istraživanja i student medicine na Univerzitetu u Južnoj Kaliforniji potvrdio je ove navode.
Dugoročni efekti na zdravlje bi mogli biti slični onima koji su uzrokovani izlaganjem azbestu na Zemlji, a oni uključuju teške respiratorne bolesti. Za razliku od prašine na Zemlji, koja vremenom postaje glatka, marsovska prašina ostaje oštra i hrapava. Zbog toga bi bila posebno iritantna za osetljiva plućna tkiva. Osim toga, perhlorati otkriveni u tlu Marsa predstavljaju rizik od disfunkcije štitne žlezde i aplastične anemije, što potencijalno može ugroziti zdravlje astronauta tokom dužih misija.
Međutim, izloženost marsovskoj prašini ide dalje od opasnosti po zdravlje.
Problem je i taloženje prašine i negativan uticaj na opremu. Prašina konstantno pada s neba i zadržava se na površini. Ogromne oluje prašine mogu prekriti celu planetu i iza sebe ostaviti debeo sloj, što može učiniti solarne panele neefikasnim. Pored toga, prašina može ometati napajanje energijom i osetljive naučne instrumente.
Prošle lunarne misije poput Apola su pokazale kako prašina može biti problematična, zadržavati se na odelima i ulaziti u kabine. Na Marsu se mogu očekivati još veći izazovi ovog tipa zbog toksičnog sastava i postojnosti prašine. S obzirom na ogromnu udaljenost od Zemlje, brzo povratno putovanje nije moguće, a kašnjenje u komunikaciji otežava podršku u realnom vremenu.
Astronauti će morati da se oslone na robusnu medicinsku infrastrukturu na Marsu. Kako bi se izborili s ovim rizicima, inženjeri razmatraju sisteme filtriranja vazduha, odela koja se sama čiste, kao i tehnologije elektrostatičkog odbijanja. Sve to zahteva pažljivo planiranje.
Marsovska prašina neće biti najopasniji aspekt misije, predstavljaće realnu opasnost. Uz pravu pripremu, to je nešto što se može kontrolisati, tvrde naučnici.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
Kineski "Catl" predstavio novu seriju natrijum-jonskih baterija
24.04.2025.•
0
Kineski gigant CATL, najveći svetski proizvođač baterija za električna vozila, predstavio je novu seriju natrijum-jonskih baterija čija bi masovna proizvodnja mogla da počne u decembru.
VIDEO: Kina poslala tri astronauta u svemir
24.04.2025.•
0
Kina je danas poslala tri astronauta koji će zameniti posadu na svemirskoj stanici Tiangong.
Ukoliko koristite Gmail: Kruži AI prevara i to vrlo uverljiva
23.04.2025.•
0
Milijarde korisnika Gmaila širom sveta primile su hitno upozorenje zbog veoma sofisticiranog sajber napada koji koristi veštačku inteligenciju i lažne pozive kako bi prevario korisnike.
EU istražuje Tiktok zbog trenda ekstremnog mršavljenja
23.04.2025.•
0
Regulatori EU razmatraju talas video snimaka na društvenim mrežama koji promovišu ekstremnu mršavost pod nazivom "SkinnyTok", kako bi procenili da li Tiktok čini dovoljno da zaštiti decu.
Instagram će koristiti AI da utvrdi da li tinejdžeri lažu o godinama
22.04.2025.•
0
Instagram počinje da testira upotrebu veštačke inteligencije (AI) kako bi utvrdila da li deca lažu o svojim godinama na toj aplikaciji, saopštila je matična kompanija Meta Platforms.
Vlada Bahama: SpaceX neće sletati dok se ne proceni uticaj na životnu sredinu
20.04.2025.•
0
Vlada Bahama je saopštila da obustavlja sva sletanja rakete SpaceX Falcon 9 u zemlju, dok čeka potpunu istragu nakon lansiranja.
Danska pivara zaposlila asistente sa veštačkom inteligencijom
20.04.2025.•
0
Imaju imena, lica i mejl adrese, ali postoje samo u digitalnom svetu - pet novih članova tima u danskoj pivari "Rojal Junibru" predstavljaju novu eru u korišćenju veštačke inteligencije na poslu.
ChatGPT može da napravi lažnu sliku pasoša ili vozačke
20.04.2025.•
1
Krajem marta OpenAI je dodao nove mogućnosti za generisanje slika svom vodećem proizvodu, ChatGPT-u.
VIDEO: Najstariji američki astronaut se vratio na Zemlju na svoj 70. rođendan
20.04.2025.•
0
Najstariji aktivni američki astronaut Don Petit vratio se sa Međunarodne svemirske stanice (ISS) na Zemlju na svoj 70. rođendan.
Najpreciziniji sat "Faraon" biće lansiran u svemir: Evo šta je njegova misija
20.04.2025.•
0
Evropska svemirska agencija (ESA) lansiraće u ponedeljak na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS) najprecizniji atomski sat dosad - "Faraon".
Naučnici uzgojili komad pilećeg mesa veličine medaljona, koristeći novu metodu
19.04.2025.•
1
Naučnici u Japanu uzgojili su komad pilećeg mesa veličine medaljona, koristeći novu metodu koja omogućava dostavljanje hranljivih materija i kiseonika veštačkim tkivima.
Na jugu Engleske počeo da radi sistem za ispumpavanje ugljendioksida iz mora
18.04.2025.•
0
Za borbu protiv klimatskih promena veoma važan projekat, koji se zasniva na ispumpavanju ugljendioksida iz mora, stavljen je u pogon na obali južne Engleske, javlja BBC.
Google razvija projekat čiji je cilj tumačenje jezika delfina
16.04.2025.•
0
Kompanija Google je povodom Nacionalnog dana delfina pokrenula projekat čiji je cilj tumačenje jezika i komunikacije ovih sisara poznatih po svojoj inteligenciji.
Svakog dana na Zemlju padnu bar tri ostatka satelita ili raketa - a biće sve gore
15.04.2025.•
2
Ostaci satelita ili raketa svakodnevno padaju na Zemlju, a najmanje tri takva objekta pogode našu planetu svakog dana, pokazuje najnovija studija.
Napravljena najveća mapa funkcija mišijeg mozga - i to ima veze sa ljudskim mozgom
13.04.2025.•
0
Neuronaučnici su izradili najveću šemu i mapu funkcija mozga nekog sisara koristeći tkivo iz dela moždane kore miša odgovornog za vid.
Whatsapp prestaje da radi na pojedinim telefonima
13.04.2025.•
0
Whatsapp je poslao upozorenje korisnicima da će aplikacija od sledećeg meseca prestati da radi na nekoliko modela mobilnih telefona.
VIDEO: Astronaut snimio prelepi "ples" polarne svetlosti iznad Zemlje
13.04.2025.•
0
Astronaut američke svemirske agencije NASA-e Don Petit snimio je prirodni svetlosni fenomen planete Zemlje s Međunarodne svemirske stanice (ISS).
VIDEO: Kina otvorila prvi centar za obuku humanoidnih robota
13.04.2025.•
0
Prvo postrojenje za obuku heterogenih humanoidnih robota u Kini je zvanično otvoreno i postaće potpuno operativno u julu.
NASA daje prioritet slanju astronauta na Mars: Neizvesnost u vezi sa programom Artemis
12.04.2025.•
1
Američka svemirska agencija (NASA) će dati prioritet slanju astronauta na Mars, objavio je biznismen Džared Ajsakmen, koga je predsednik SAD Donald Tramp izabrao za njenog šefa.
VIDEO: Influenserka stvorena veštačkom inteligencijom u trci za gradonačelnika Rima
10.04.2025.•
0
AI influenserka Frančeska Đubeli prva je kandidatkinja za mesto gradonačelnika Rima stvorena veštačkom inteligencijom.
VIDEO: Microsoft menja Start meni na Windows 11
09.04.2025.•
3
Microsoft radi na novom dizajnu Start menija svog operativnog sistema Windows 11, koji je veći i prilagodljiviji od postojećeg.
Komentari 3
Sloboda
Mikelle
Nego šta
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar