Cene nekretnina u regionu i u ostatku Evrope - kvadrat "papren" i van Srbije

Zbog neizvesne ekonomske situacije i rata u Ukrajini sve više ljudi se odlučuje da ulaže u nekretnine. Mnogima je to način štednje, pa keš pretvaraju u kvadrate.
Cene nekretnina u regionu i u ostatku Evrope - kvadrat "papren" i van Srbije
Foto: Pixabay
Zato su i cene počele vrtoglavo da rastu. RTS je proverio kako se kreću cene nekretnina u evropskim prestonicama, a kako u regionu.
Oni koji su u potrazi za nekretninom u Beogradu imaju utisak da je sve papreno, kažu da se pristojna garsonjera ne može naći za 50.000 evra. Potražnja diktira cene. Tako je najskuplji kvadrat u Beogradu na vodi plaćen više od 10.000 evra. Po cenama, odmah ga prati i naselje Vest 65.
Cena kvadrata stana u centru Beograda, prema podacima sajta Numbeo koji poredi uslove života u raznim gradovima sveta, u proseku je 3.117 evra, dok se van grada može naći i za 1.775 evra. Kada se pogledaju oglašavane nekretnine, cena od 1.775 evra za kvadrat čini se nerealnom. Takvih nekretnina gotovo i nema u oglasima. Stanovi po toj ceni verovatno i ne stignu do oglasa ili se brzo prodaju, ili se pak pri samoj prodaji cena koriguje.
 
Pre četiri godine za stan u novobeogradskim blokovima od 92 kvadrata plaćeno je 90.000 evra, sada se stan od 45 kvadrata u istoj zgradi, slične spratnosti i u sličnom stanju prodaje za više od 100.000 evra.
 
Nešto malo veće cene su i u Zagrebu. Cena stana u centru grada je 3.524 evra po kvadratu, dok se u ostalim kvartovima može naći i za 2.322 evra.
 
Ko bi da prođe jeftinije mogao bi da ulaže u centar Sarajeva. I prošao bi gotovo upola povoljnije. Kvadrat u centru košta 1.871 evro, a na periferiji 1.204 evra u proseku.
 
Još jeftiniji su stanovi u Podgorici. Tako, kvadrat u centru grada može da se nađe za nešto više od hiljadu i po evra. A stanovi na periferiji Podgorice koštaju kao i oni van centra Sarajeva.
 
Najviše možda iznenađuju cene u prestonici Grčke. Na nešto niže cene ukazuje i to da se naši državljani odlučuju za kupovinu nekretnine upravo u toj državi. Prosečna cena stana u centru Atine je 2.432 evra po kvadratu, a samo nešto malo niža na periferiji – 2.334 evra.
 
Ipak, prema podacima Spitogatos Property Index-a, trend rasta cena prodaje i zakupa kuća u Atini, kao i svuda, raste. Najskuplje oblasti za kupovinu kuće su uglavnom opštine u južnim predgrađima Atine kao što su Vuljagmeni, i tu kvadrat vredi 5.600 evra.
 
Nešto skuplje od Atine, ali dosta povoljnije nego u drugim evropskim metropolama koje smo poredili može se naći i stan u Lisabonu. Cena za centar grada je oko 5.000 evra, a za periferiju prosečno 2.858 evra. Međutim, prema oglašavanim nekretninama moglo bi se reći da se može naći stan i za dosta nižu cenu od 2.000 evra za kvadrat.
 
Paprene cene u Parizu i Londonu
 
Cene nekretnina u Berlinu i Beču su slične. Stan u centru Berlina može se naći po prosečnoj ceni od 8.107. evra po kvadratu, dok najskuplji kvadrati idu i do 11.000 evra. Van centra, cene su povoljnije, prosečno 5.319 evra po kvadratu, mada se može naći i za 4.000 evra.
 
Najskuplji kvadrati u centru Beča dostižu 14.000 evra, a prosečno se može pazariti i za 8.754 evra. Brojna srpska dijaspora u ovom gradu mogla bi na periferiji da kupi kvadrat počev od 3.500 evra, ali je lakše da se pronađe po prosečnoj ceni od 5.782 evra po kvadratu.
 
Skuplji i od Beča i od Berlina je Amsterdam. Cene u centru grada su oko 9.300 evra, dok je kao i obično periferija jeftinija i može se naći za 6.176 evra. Mada i onaj ko je spreman da plati 5.000 evra po kvadratu možda uz malo sreće nađe odgovarajuću nekretninu.
 
Cena stana u centru Moskve je 8.652 evra po kvadratnom metru, a može dostići i duplo više, dok se kvadrat u predgrađu plaća u proseku 4.642 evra. Zanimljivo je da su cene u Sočiju čak i više nego u prestonici Rusije. Prema podacima za prvu polovinu 2022. godine, prosečna cena luksuznih nekretnina u Sočiju bila je 2,45 miliona rubalja (42.000 evra) po kvadratu. Pored toga, u Sočiju je postavljen i ruski rekord cena - 6,5 miliona rubalja po metru kvadratnom stambenog prostora (odnosno neverovatnih 112.414 evra), prenosi portal za nekretnine Kuban-rbc-ru.
 
Vrtoglave cene su i u Parizu i Londonu. Kvadrat u centru Pariza dostiže 15.000 evra, dok se prosečan može naći za 12.000 evra. Stanovi na periferiji su nešto jeftiniji i tamo kvadrat  košta oko 9.000 evra. Cena stanova u centru Londona ide do 19.000 evra po kvadratu, a oni koji nisu mnogo probirljivi za prosečan kvadrat trebalo bi da spreme 13.283 evra. Periferija je znatno povoljnija i tamo se kvadrat kreće oko 6.600 evra.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Milos

    20.07.2022 19:59
    Pukao balon
    U Novom Sadu trenutno proda samo onaj koji dobrano spusti cenu - bar 30%, ostali nista. Nije melrilo trzista lepe zelje u oglasima koje objavljuju agencije. Oni su samo katalog neprodatih stanova i nista vise, trgovina je nesto sasvim drugo ;).
  • NS

    20.07.2022 09:07
    U sustini postoje tri opcije: kredit, vecita kirija ili zivot sa roditeljima. Birajte sta vam je manje zlo. Uvek su nekretnine bile na ceni. Neki holivudiski doomsday scenariji i apokalipse - zapitajte se kakav je to pogled na svet kad se vi uzdate u ekonomski slom da bi nesto kupili. Nisam bahat samo kazem nije sramota zaduziti se da bi se resilo stambeno pitanje. To je jednom u zivotu svakako. Mesetarenje i nakupce ne racunam.
  • Slanina

    20.07.2022 08:59
    Nemojte pisati da je u Berlinu kvadrat od 8-11 hiljada kada nasi strucnjaci kazu da je skuplje kod nas. Vise verujem nasim internet strucnjacima.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Hospitalizovan Bil Klinton

Bivši predsednik SAD Bil Klinton primljen je u ponedeljak popodne u Medicinski centar Univerziteta Džordžtaun u Vašingtonu, gde je podvrgnut testiranju i opservaciji nakon što je dobio groznicu.