Nemačka planira da uvozi radnike sa svih strana sveta: U fokusu Brazil, Meksiko i Indonezija

U potrazi za radnom snagom Nemačka namerava da se fokusira na zemlje van Evrope kao što su Brazil, Meksiko i Indonezija.
Nemačka planira da uvozi radnike sa svih strana sveta: U fokusu Brazil, Meksiko i Indonezija
Foto: Pixabay
"Zajedno sa privrednicima radimo na strategiji zapošljavanja radnika iz zemalja u kojima na tržištu rada ima mnogo više mladih i dobro kvalifikovanih radnika nego što njihova domaća tržišta rada mogu da apsorbuju", rekao je ministar rada Hubertus Hajl u intervjuu za dnevni list Neue Osnabruecker Zeitung.
Hajl je rekao da će se voditi računa da se domaće tržište rada ne liši neophodnih specijalista i da je to "win-win" situacija.
"Mi profitiramo, ali i zemlje odakle će dolaziti radnici. Ulagaćemo u stručno osposobljavanje mladih na licu mesta, i ti ljudi koji dođu u Nemačku imaće koristi od dobro plaćenog posla koji će im dati mogućnost da finansiraju svoje porodice kod kuće", rekao je Hajl.
 
Hajl bi u junu trebalo da otputuje u Brazil sa ministarkom spoljnih poslova Analenom Berbok kako bi razgovarali o mogućnosti dovođenja većeg broja negovatelja, koji su prekopotrebni nemačkom tržištu rada.
 
Slični ugovori trebalo bi da budu sklopljeni i sa Meksikom i Indonezijom, a Hajl je sa istim ciljem već posetio Ganu u februaru.
 
Kako javlja javni servis ARD, nemačka vlada vodi razgovore o privlačenju radne snage i iz Kolumbije, Tunisom, Maroka, Egipta, Indijom, Filipina i Vijetnama.
 
Osim kvalifikovane radne snage u oblasti nege, iz navedenih zemalja bi trebalo bi da stignu radnici potrebni za druge poslove na nemačkom tržištu rada.
 
Kako je saopštio Institut za nemačku privredu, krajem 2022. godine agencijama za zapošljavanje u Nemačkoj prijavljeno je više od 630.000 radnih mesta koja nisu mogla da budu popunjena zbog nedostatka radnika.
 
Za sto otvorenih radnih mesta u sektoru inostrane zaštite ima samo 33 adekvatno kvalifikovana radnika.
 
Predsednik Fondacije za zaštitu pacijenata Eugen Briš je istovremeno kritikovao masovni uvoz medicinskih sestara i ukazao da u Nemačkoj i dalje postoji potencijal za lakše popunjavanje otvorenih radnih mesta u sektoru nege, ali da je neophodno poboljšati uslove rada kako bi se ovaj potencijal iskoristio i poslovi postali atraktivniji.
"Nekoliko stotina medicinskih sestara iz Brazila neće rešiti ove probleme. Neophodno je poboljšati uslove u ovom sektoru", rekao je Briš. On je upozorio da su se mnogi bivši negovatelji prekvalifikovali za manje stresna i bolje plaćena zanimanja.
 
Procenjuje se da bi privatni sektor stranog zbrinjavanja već propao bez brojnih radnika iz istočne Evrope koji su zaposleni u domaćinstvima.
 
Prosečna godišnja bruto plata u sektoru nege je oko 40.000 evra.
  • Djoka

    21.05.2023 20:57
    @ A
    Upravo tako. Prosek je 2000e neto, a to je sa svim ovim poskupljenjima postalo malo. Stanovi su izuzetno skupi, i na kraju ti ostane nesto sitno.
    Ima u Nemackoj radnika, ali njima treba jeftina radna snaga! A toga nema u Evropi, cak i nasi gledaju da zarade vise, svabi ne pada na pamet ni da ustaje za te pare (ili, moze al' da ne radi nista). Pa gde ce onda naci? Pa tamo gde je siromastvo...
  • A

    21.05.2023 18:52
    Nece niko da radi za 2000€ to je u Nemackoj plata samo za preziveti.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Zemljotres kod Nikšića

Zemljotres jačine 3,4 stepena, sa epicentrom u blizini Nikšića, pogodio je večeras Crnu Goru.