Velika Britanija, Kanada, Nemačka i UN protiv slanja kasetne municije Ukrajini

Američki predsednik Džozef Bajden suočava se sa kritikama zbog slanja kasetne municije, koja je zabranjena u brojnim državama zbog načina ubijanja i sakaćenja civila, prenosi Skaj njuz.
Velika Britanija, Kanada, Nemačka i UN protiv slanja kasetne municije Ukrajini
Foto: Beta/AP
Velika Britanija ne odobrava korišćenje te municije, izjavio je premijer te zemlje Riši Sunak posle odluke Sjedinjenih Američkih Država da tu vrstu municije pošalje Ukrajini.
Sunak podseća da je Velika Britanija bila jedna od 123 države koje su potpisale konvenciju o zabrani kasetne municije i smatra da bi fokus trebalo da bude na obezbeđivanju tenkova i oružja dugog dometa kako bi se Kijevu pomoglo u ratu protiv Ukrajine.
On je najavio da će se u ponedeljak u Londonu sresti sa Bajdenom, uoči Samita NATO.
 
Bajden je naglasio da je slanje klaster bombi bila "teška odluka", ali da je morao da deluje jer Ukrajincima ponestaje municije. 
 
I Kanada je poručila da se protivi upotrebi kasetnih bombi koje je Vašington obećao Ukrajini.
 
"Ne podržavamo upotrebu kasetnih bombi i posvećeni smo okončanju efekta takve municije na civile, posebno decu", saopštila je kanadska vlada.
 
Slanju američkih kasetnih bombi u Ukrajinu su se suprotstavili i Nemačka i generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš, navodi Rojters.
S druge strane, Kijev je pozdravio odluku SAD, navodeći da će to oružje pomoći u oslobađanju ukrajinske teritorije, ali da neće biti korišćeno na području Rusije.   
 
Kasetna ili klaster municija se detonira u vazduhu i ispušta brojne manje bombe koje se rasprše i pokrivaju ogromnu područje. Protivnici te vrste municije navode da one ubijaju neselektivno, a postoje slučajevi kada manji delovi municije ne eksplodiraju u trenutku, pa predstavljaju dugoročni rizik za civile.
 
Kasetne bombe su zabranjene na osnovu Konvencije iz Osla iz 2008. godine, koju je potpisalo više od 100 zemalja, ali ne i Rusija, Ukrajina i SAD.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Amerikanci danas biraju: Tramp ili Haris

Amerikanci 5. novembra izlaze na birališta kako bi izabrali sledećeg američkog predsednika, ali će glasati i za članove Kongresa, koji igraju ključnu ulogu u donošenju zakona.