Fotografija proterivanja Bošnjaka na godišnjici Oluje: Šta kaže devojčica sa slike?

Obeležavanje 28 godina od hrvatske akcije "Oluja" i jedna fotografija na bini - fotografija žene koja drži bebu.

Za organizatore ceremonije i rukovodstvo Srbije i Republike Srpske, tu ženu i njeno dete proterali su iz Hrvatske u avgustu 1995. godine. Porodica sa slike jeste proterana, ali ne iz Hrvatske, već iz enklave Žepa u istočnoj BiH koju su u julu iste godine zauzele srpske snage. Tada tromesečna beba, a danas 28-godišnja Nermina Mujkić potvrdila je to i u razgovoru za Istinomer.

Centralni događaj povodom 28 godina od hrvatske akcije "Oluja" organizovan je u Prijedoru, uz prisustvo državnog vrha Srbije i rukovodstva Republike Srpske.

Mujkić je u komentaru ukazala na to da se zapravo radi o fotografiji koja svedoči o prisilnom raseljavanju bošnjačkog stanovništva iz enklave Žepa, u istočnoj BiH, koju su zauzele srpske snage. Sve ovo, a posebno da su na fotografiji ona i njena majka, Nermina Mujkić ispričala je i za Istinomer, precizno navodeći da je fotografija nastala 25. jula 1995. godine.
 
"Ta fotografija je nastala 25. jula 1995. godine prilikom iseljavanja bošnjačkog stanovništva iz Žepe. Generalno, koliko ja znam, tu je fotografiju uradio strani novinar koji se zadesio na tom mestu. Iskreno, bila sam u šoku kada sam videla svoju fotografiju juče, da je izašla na obeležavanju 'Oluje'. Malo sam još uvek u šoku, ceo dan, jer ne mogu da verujem iskreno, gde je beba od tri meseca, u suštini završila sa majkom i bratom koji sedi do moje majke", kaže Mujkić za Istinomer.
 
Sagovornica Istinomera otkrila je još neke detalje.
 
"Dečak koji sedi pored moje majke je moj brat Ekrem Mujkić. On je u tom momentu imao 11 godina, ja tri meseca, a brat je bio ispred nas, koji je imao 13 godina. On je bio u transporteru sa ranjenicima jer je kao dete od 13 godina ostao ranjen i noga mu je amputirana u Žepi, u vojnoj bolnici u Žepi", naglašava Mujkić.
 
Ona je u razgovoru za Istinomer posebno istakla i to da nema ništa ni protiv koga, da poštuje svačiju veru i svaki narod, ali da su i ona i njena majka, i cela njena porodica, "stvarno povređeni", pošto nisu očekivali da će svoju fotografiju videti iza predsednika RS Milorada Dodika.
 
Inače, fotografiju je načinio foto-reporter AFP-a Džoel Robin, a u opisu stoji "Evakuisane žene i deca sede u autobusu 26. jula 1995. dok ih voze bosanski Srbi iz pale enklave Žepa".
 
Sliku žene sa bebom su, inače, iskoristili i pogrešno potpisali i na sajtu Telegraf.rs 2020. godine u četiri teksta, odnosno dva teksta koja su potom prevedena na engleski. U prvom tekstu u naslovu stoji "Patnja prognanih Srba u 'Oluji' kroz potresne fotografije", dok u drugom stoji "Dani srpskog stradanja koje Hrvatska već 25 godina slavi kao pobedu". 
 
Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske saopštilo je nakon što se javnost uzbunila, da prikazivanje fotografije Bošnjakinje iz Žepe u sklopu video-materijala koji je pratio obeležavanje 28 godina od srpskog stradanja u vojnoj akciji "Oluja" predstavlja "nehotičnu i nenamernu grešku" agencije iz Srbije koja je pripremala video materijal. 
Izvinjenje je uputila i Agencija "Pozitiv", i to, kako su preneli mediji, svima kojima je time nanesena šteta i bol, a posebno Srpskoj pravoslavnoj crkvi i rukovodstvu Republike Srpske i Republike Srbije. 
 
Dodali su da upućuju iskreno izvinjenje i porodicama Mujkić i Gušo, kao i svim učesnicima komemorativnog skupa zbog nenamerne greške. 
 
Iz Agencije su istakli da su napravili grub propust iza koga stoje, ali to se ne može i ne smie koristiti kako bi se dodatno umanjilo stradanje srpskog naroda, prenosi Srna.
  • KVP

    06.08.2024 11:54
    LAZ
    O LAŽI I OPET LAŽI …
    Dokle iživljavanje na jadnim ljudima. Zašto to crkva dozvoljava, verovatno da ugodi kvarnim politicarima!
  • Ana

    08.08.2023 17:22
    Sve se to znalo.
    Nije prvi put.
    Vucica i Dodika zrtve rata ne interesuju.
  • AntiZaNe

    08.08.2023 13:26
    Posebni
    bol SPC se ne može ni zamisliti.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Amerikanci sutra biraju: Tramp ili Haris

Amerikanci 5. novembra izlaze na birališta kako bi izabrali sledećeg američkog predsednika, ali će glasati i za članove Kongresa, koji igraju ključnu ulogu u donošenju zakona.