"Zaštitimo žene, ćevapi su na sigurnom": Ćevabdžinica iz Travnika poslala poruku vlastima

Sarajevski ćevap postao je zaštićeni brend, a mnogi su kritikovali ovu odluku, ukazavši na brojne probleme, između ostalog problemom femicida u Bosni i Hercegovini.
Kako su najavili, sledeći korak zaštite dobiće sarajevski somun, piše N1.
 
Dosta komentara izazvala je podela oko ćevapa koju je predvodila gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić. 
Pojedini korisnici društvenih mreža ukazali su na brojne probleme sa kojima se prestonica suočava i na potrebu da im se posveti više pažnje.
 
Jedna od najupečatljivijih reakcija stigla je iz Travnika. Ćevabdžinica "Hari", jedna od najpoznatijih u Bosni i Hercegovini, na svom Instagram profilu objavila je parolu i kritikovala vlast.
 
"Zaštitimo žene, ćevapi su na sigurnom", poručili su.
Ovom porukom marketinški tim ćevabdžinice ukazao je na izuzetno veliki broj femicida koji se dešavaju u Bosni i Hercegovini.
 
 
Ćevabdžinica "Hari" i ranije je privlačila pažnju svojim najavama i marketinškim porukama, poput one kada su na bilbordima širom Bosne i Hercegovine postavili sliku svojih ćevapa uz poruku: "Jedina zaslužena desetka u Travniku".
 
Na ovaj način aludirali su na veliki broj privatnih fakulteta u tom gradu na kojima su diplome stečene pod sumnjivim okolnostima.
 
Naravno, uvek je bilo "rivaliteta" i poređenja kvaliteta omiljenog bosanskog specijaliteta u Bosni i Hercegovini. Da li su bolji ćevapi u Sarajevu ili Travniku, pitanje je koje uvek izaziva burne rasprave. Međutim, "Hari" je svojom objavom ukazala na mnogo veći problem.
Prema dostupnim podacima, u Bosni i Hercegovini je u poslednjih deset godina, do kraja 2023. godine, ubijeno najmanje 70 žena, dok je broj slučajeva nasilja teško utvrditi.
 
Za ove slučajeve femicida do sada je izrečeno 29 presuda, zatvorske kazne u rasponu od tri i po do 40 godina, a od 70 ubica, njih 29 je izvršilo samoubistvo. 
 
Ove brojke, iako velike, verovatno umanjuju stvarne razmere problema zbog nedoslednog izveštavanja o nasilju i nepostojanja zbirne službene evidencije o femicida u Bosni i Hercegovini.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet