Ukrajina se pridružila Međunarodnom krivičnom sudu

Posle više godina predomišljanja i uprkos protivljenju vojske ukrajinski Parlament je izglasao da se Ukrajina pridruži Međunarodnom krivičnom sudu.
Ukrajina se pridružila Međunarodnom krivičnom sudu
Foto: Pixabay
Ovo je urađeno u nadi da će se tako kazniti Rusija za navodne ratne zločine počinjene u Ukrajini, javilo je više poslanika.
 
To pitanje je vrlo osetljivo u Ukrajini i mnogi strahuju da oružane snage koje se bore protiv ruske vojske ne budu takođe na meti MKS-a, čija misija je da se sudski gone počinioci genocida, zločina protiv čovečnosti, ratnih zločina i agresije.
Šef ukrajinske diplomatije Dmitro Kuleba pozdravio je "istorijsku odluku". 
 
"To je bio dug put pun izazova, mitova i strahova. Ni jedan od njih nije tačan i na kraju danas smo tu", rekao je on preko mreže X. 
Ukupno 281 poslanik glasao je za to da se ratifikuje Statut iz Rima, osnivački ugovor Međunarodnog krivičnog suda, a potrebni minimum bio je 226 poslanika, i da tako Ukrajina postane 125. članica te institucije, objavilo je više poslanika preko društvenih mreža.
 
"Ta odluka otvoriće najveće mogućnosti da se kazne Rusi i ojačati izolaciju Rusije", napisala je na Fejsbuku poslanica predsedničke stranke Jevgenija Kravčuk.
 
Prema njoj, Ukrajina se pozvala na član 124 Rimskog statuta koji omogućuje da se tokom sedam godina izuzme svaki Ukrajinac, civil kao i vojnik iz svakog gonjenja za ratne zločine od strane MKS-a.
 
Ratifikacija tog dokumenta koji je Parlamentu podneo predsednik Volodimir Zelenski, deo je obaveza koje je Kijev preuzeo pred Evropskom unijom, dodala je poslanica i rekla da je to potrebna mera koja je u potpunosti opravdana i sigurna.
 
Glasanjem u parlamentu prethodili su teški razgovori, rekla je jedna opoziciona poslanica Irina Geraščenko, koja kao i njena stranka Evropska solidarnost nije podržala taj tekst.
 
"Vojnici su tražili da se ratifikacija odloži do kraja ratnog stanja", dodala je ona preko Telegrama, i rekla da niko nije objasnio šta se dešava kada prođe sedam godina izuzeća po članu 124.
Posle početka ruske invazije Ukrajine u februaru 2022, MKS već je izdao naloge za hapšenje za ruskog predsednika Vladimira Putina i više drugih visokih ruskih vojnih i civilnih zvaničnika za navodne zločine počinjene u Ukrajini.
 
Kijev "već radi" sa tim sudom da garantuje globalnu odgovornost za sve ruske zločine u Ukrajini, rekao je ministar Kuleba, i dodao da će taj rad od sada biti efikasniji.
 
Ukrajina je u ratu deset godina, 2014. godine Rusija je prvo pripojila ukrajinsko poluostrvo Krim i pokrenula neprijateljstva na istoku zemlje, pre nego što je počela veliku invaziju u februaru 2022. godine.
  • Merkelino

    21.08.2024 17:53
    sve naopačke
    Prvo bi trebali da sude onima koji su se urotili da prodaju najkvalitetniju zemlju na svetu koja se nalazi baš u ukrajini. Svi ti što su je prodali su sad daleko od ukrajine. Ali ok, oni bolje znaju.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet