Savet EU predložio: Krijumčarenje migranata da bude krivično delo

Savet Evropske unije postigao je dogovor o zakonodavnom aktu EU koji podrazumeva da krijumčarenje migranata bude krivično delo za koje je previđena zatvorska kazna od najmanje tri godine.
Savet EU predložio: Krijumčarenje migranata da bude krivično delo
Foto: 021.rs
Države članice, prema dogovorenom predlogu, moraju da osiguraju da u svom nacionalnom zakonodavstvu namerno pomaganje državljanima trećih zemalja da uđu na teritoriju bilo koje članice EU, pređu preko te teritorije ili borave na njoj, u zamenu za finansijsku ili materijalnu korist, bude krivično delo.
 
Predviđena maksimalna zatvorska kazna za krivično delo krijumčarenja migranata je najmanje tri godine zatvora, odnosno najmanje osam godina ako krijumčari deluju kao deo kriminalne organizacije ili kada vrše teško nasilje nad migrantima.
U slučaju da to krivično delo uzrokuje smrt migranta, predviđena maksimalna zatvorska kazna je najmanje 10 godina. Članice EU mogu da odluče da propišu duže maksimalne kazne.
 
Predlog uključuje i pravila o novčanim kaznama koje se primenjuju na pravna lica, a to su procenat ukupnog prometa na svetskom nivou ili fiksni iznos do 40 miliona evra.
Cilj predloga Saveta EU o zakonodavnom aktu Unije o sprečavanju i borbi protiv krijumčarenja migranata je usklađivanje krivičnog prava zemalja članica o pitanjima kao što su definisanje i sankcionisanje krijumčarenja migranata.
 
"Ako želimo biti ozbiljniji u pogledu zaštite naših granica, moramo da pojačamo borbu protiv krijumčarenja migranata. Ujednačena kriminalizacija tog krivičnog dela u celoj EU imala bi ključnu ulogu u toj oblasti", izjavio je ministar pravde Mađarske Benco Tužon.
 
Države članice zadržale su predlog Evropske komisije o takozvanoj, humanitarnoj klauzuli, čiji je cilj da se određena vrsta pomoći neregularnim migrantima, posebno pomoć članovima uže porodice ili podrška  za zadovoljavanje osnovnih ljudskih potreba, ne može smatrati krivičnim delom krijumčarenja migranata.
 
Usvojena pozicija Saveta EU biće osnova za predstojeće pregovore s Evropskim parlamentom.
Savet EU je saopštio da je na spoljnim granicama EU u 2023. godini otkriveno približno 380.000 nezakonitih prelazaka granice.
 
Prema proceni Evropola, više od 90 odsto neregularnih migranata koji dolaze u EU koristi usluge krijumčara.
 
Prema podacima UN, mreže krijumčara godišnje zarade 4,7 milijardi do šest milijardi dolara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Драган

    14.12.2024 12:10
    као
    Како се представити као демократа а бити фашиста...
  • Po iskustvu

    13.12.2024 23:13
    Opa, jos jedna sluzbina privredna grana je klimava.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Konačno: Počeo prekid vatre u Gazi

Prekid vatre u Gazi, dogovoren između Izraela i Hamasa, stupio je na snagu danas u 11.15 časova po lokalnom vremenu, saopšteno je iz kancelarije izraelskog premijera.