
Dvojno državljanstvo za Srbe u Crnoj Gori: Građani prinuđeni da biraju između dva pasoša
Pitanje dvojnog državljanstva u Crnoj Gori ne izaziva samo političke tenzije, nego građanima stvara konkretne probleme. Evo nekih primera birokratskih slepih ulica.

Foto: 021.rs
"Moji su iz Crne Gore, iz vasojevićkog kraja. Ovde žive generacijama". Tako svoju priču započinje tridesetdvogodišnja Vesna T, državljanka Srbije rođena u Prištini, koja u Crnoj Gori živi od svoje sedme godine, piše Dojče vele.
"Dakle, 25 godina je prošlo od povratka moje porodice u rodni kraj. Baba i deda su rođeni u Crnoj Gori, i bili su celog života njeni državljani. Njihov sin, moj otac, do skoro nije imao državljanstvo, a nemamo ga ni brat, majka i ja… još".
Priča njene porodice isprepletana je sa istorijom prostora bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ), koja se raspadala u krvavim ratovima 1990-ih godina i komplikovanim odnosima između novonastalih država.
Nove, teško premostive birokratske granice
Njeni deda i baba preselili su se 1970-ih godina u Prištinu, da žive i rade, gde su dobili decu, a potom i unučad. Vezu sa rodnim krajem nisu prekinuli, kod Berana su podigli porodičnu kuću.
"Kada je marta 1999. počelo bombardovanje, svi smo se tamo trajno preselili", kaže Vesna T.
Tada SFRJ već nije postojala: bivše republike Slovenija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina i Makedonija postale su nezavisne države. Kratkog života su bile i dve države u kojima su Srbija i Crna Gora bile u zajedničkim granicama, te su početkom juna 2006. prvo Crna Gora, a potom i Srbija postale nezavisne države.
Tako je Vesna T. osnovnu školu završila u Crnoj Gori koja je bila u jednoj državi sa Srbijom. Srednju školu je završila u nezavisnoj Crnoj Gori, dok je Pravni fakultet završila u Srbiji, čija je državljanka. Udata je za crnogorskog državljanina, čekaju dete. Još ima samo privremeni boravak i to joj ograničava mogućnosti i zagorčava život.
"Radim uz dozvolu za privremeni boravak i rad koja traje najviše tri godine. Nakon toga morate da napustite Crnu Goru i ponovo uđete kako biste dobili novu dozvolu. Znači, po osnovu rada ne možete da sakupite pet godina kontinuiranog boravka koliko je potrebno za sticanje državljanstva. S druge strane, ako boravite u Crnoj Gori na osnovu vlasništva nekretnina, boravak se ne prekida do pet godina, ali tada ne možete da radite", objašnjava Vesna T.
Ukratko, Vesna T. želi da ispuni sve potrebne uslove za sticanje crnogorskog državljanstva, ali je birokratija stalno vrti u krug, primoravajući je da svake tri godine napušta zemlju radi obnove privremenog boravka, čime gubi mogućnost da ispuni uslov od pet godina za stalni boravak, koji je jedan od koraka ka sticanju državljanstva.
Šta je propisano zakonom u Crnoj Gori?
Prema zakonu Crne Gore iz 2008. državljanstvo te države stiče se poreklom, rođenjem na teritoriji te države ili prijemom. Dvojno državljanstvo je dozvoljeno, ako je stečeno pre proglašenja nezavisnosti Crne Gore (juna 2006.) ili ako sa drugom zemljom postoji bilateralni sporazum. Oni koji su neko drugo državljanstvo stekli nakon juna 2006. gube po automatizmu crnogorsko državljanstvo.
Crna Gora nema bilateralni sporazum sa Srbijom - pa su građani prinuđeni da biraju između ova dva državljanstva.
Kako je to rešeno između drugih država u regionu?
Da to ne mora tako da bude među zemljama Balkana pokazuju primeri Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije, koje su kroz bilateralne sporazume rešile pitanje dvojnog državljanstva - pa državljani jedne države mogu steći državljanstvo druge, bez odricanja od svog prvobitnog državljanstva.
Sporazum između BiH i Hrvatske omogućava građanima obe zemlje da zadrže prava u matičnim državama, dok se na teritorije svake ponašaju kao isključivi državljani te zemlje. Dogovor između BiH i Srbije slično obezbeđuje recipročna prava.
Iskustvo pokazuje da dvojno državljanstvo građanima osigurava pravnu sigurnost, olakšava pristup osnovnim pravima poput zaposlenja, obrazovanja, zdravstvene zaštite i imovinskih pitanja, te jača osećaj pripadnosti.
Političari u Crnoj Gori podeljeni u dva bloka
Međutim u Crnoj Gori su po tom pitanju mišljenja političara podeljena. Linija podele bi mogla pojednostavljeno da se opiše ovako: stranke na vlasti su uglavnom za uvođenje dvojnog državljanstva, dok se opozicija tome protivi.
Političari koje svrstavaju u "prosrpski blok", pokušali su to pitanje da reše tokom 2024. predlogom uvođenja Zakona o dvojnom državljanstvu.
Jedan od njih, Milan Knežević iz koalicije "Za budućnost Crne Gore", smatra da je trenutno zakonsko rešenje diskriminatorsko i kaže da bi dvojno državljanstvo sa Srbijom uklonilo višegodišnju nepravdu.
"Prema našim procenama, najmanje 200 hiljada ljudi koji žive u Srbiji, a rođeni su u Crnoj Gori, ili su im roditelji crnogorski državljani, ima osnov da zatraži dvojno državljanstvo. Ako uzmemo u obzir poslednje podatke sa popisa da u Crnoj Gori živi oko 530 hiljada njenih državljana, postavlja se pitanje zašto se odriče skoro polovine sopstvenih državljana", objašnjava Knežević.
S druge strane, blok koji se smatra "procrnogorskim" po ovom pitanju ima tvrd stav: protivi se dvojnom državljanstvu, strahujući da bi ono omogućilo izborni inženjering i uticalo na biračko pravo.
Među najvećim protivnicima dvojnog državljanstva je opoziciona Demokratska partija socijalista, koja nije odgovorila na naš upit, pa prenosimo njihovo ranije saopštenje za medije, objavljeno u junu na njihovoj zvaničnoj stranici:
"Pristanak premijera Milojka Spajića na ucene Andrije Mandića oko dvojnog državljanstva vodi Crnu Goru ka nestanku. Dvojno državljanstvo je još jedna tema kojom Mandić i Knežević pokušavaju da odobrovolje Vučića i da mu pokažu svoju lojalnost".
Premijer Crne Gore Milojko Spajić je na to odgovorio da izmenama Zakona o državljanstvu novim državljanima neće biti omogućeno da glasaju u narednih deset godina.
Sagovornica sa početka priče Vesna T. kaže da ne želi da dobije državljanstvo kako bi mogla da glasa, već radi ostvarivanja drugih prava.
Ceo tekst čitajte na sajtu Dojče vele.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Savet bezbednosti UN: Pozivamo sve strane u BiH na dijalog, poštovanje Dejtona i Ustava
29.03.2025.•
0
Članice Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija (UN) pozvale su strane u Bosni i Hercegovini (BiH) na politički dijalog.
Bivši diktator iz Gvineje pomilovan zbog masakra na stadionu koji je počinila vojska države
29.03.2025.•
0
Vladajuća hunta u Gvineji pomilovala je bivšeg predsednika Musu Dadisa Kamaru, koji je služio dvadesetogodišnju zatvorsku kaznu zbog masakra na stadionu 2009. godine koji je počinila vojska.
Poplave u Republici Srpskoj zbog obilnih padavina: Najteža situacija na severu i severozapadu
29.03.2025.•
0
U Republici Srpskoj (RS) su, zbog kiše koja je padala u proteklim danima, poplavljeni su brojni gradovi i opštine, a najteža situacija je na severu i severozapadu RS.
Mjanmar: Više od 1.000 poginulih u zemljotresu, više desetina nestalih
29.03.2025.•
0
Broj poginulih u snažnom zemljotresu magnitude 7,7 u Mjanmaru porastao je na više od 1.000 pošto je više tela izvučeno iz ruševina zgrada koje su srušene.
SAD ponovo bombardovale Jemen
29.03.2025.•
0
Najmanje jedna osoba je stradala tokom noći u novom američkom vazdušnom napadu na pobunjenike Huti u Jemenu.
Putin predložio stranu upravu u Ukrajini, Zelenski odbacio: Razlog da se rat ne okonča
29.03.2025.•
1
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je kao traženje razloga da se rat ne okonča odbacio predlog predsednika Rusije Vladimira Putina da se Ukrajina privremeno stavi pod stranu upravu.
VIDEO: Raste broj stradalih u snažnom zemljotresu u Mjanmaru i Tajlandu, ogromna materijalna šteta
28.03.2025.•
1
Najmanje 144 osobe poginule su u Mjanmaru u snažnom zemljotresu magnitude 7,7 koji je pogodio tu zemlju i Tajland, a nadležni strahuju da je broj žrtava veći.
Novi poziv Tužilaštva za Dodika: "Sporna" kupovina vile na Dedinju
28.03.2025.•
10
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, pozvan je da se u svojstvu osumnjičenog odazove na poziv Tužilaštvu BiH u okviru istrage o kupovine vile na Dedinju u Beogradu.
Još devet pacijenata vraća se sa lečenja iz inostranstva u Severnu Makedoniju, jedan iz Beograda
28.03.2025.•
0
Ministar zdravlja Severne Makedonije Arber Taravari izjavio je da se sa lečenja u inostranstvu vraća još devet pacijenata koji su povređeni u požaru u diskoteci "Puls", od kojih jedan iz Beograda.
Policajka u Splitu ubila pljačkaša banke: On pucao prvi
28.03.2025.•
1
Policajka u Splitu danas je ubila pljčkaša banke u obračunu pištoljima, saopštila je splitsko-dalmatinska policija.
Bivši direktor crnogorske policije osuđen zbog šverca cigareta
28.03.2025.•
0
Bivši direktor crnogorske Uprave policije Slavko Stojanović osuđen je danas prvostepenom odlukom Višeg suda u Podgorici na tri godine i osam meseci zatvora zbog šverca cigareta.
Razoran zemljotres u Mjanmaru: Ambasada odgovara šta je sa srpskim državljanima
28.03.2025.•
0
Svi državljani Srbije koji privremeno borave u Mjanmaru su dobro, kao i osoblje ambasade Srbije u Jangonu, izjavila je danas privremena otpravnica poslova u ambasadi u Jangonu Gordana Jakšić.
Dodikov advokat traži od Interpola da obriše međunarodnu poternicu: Politički progon
28.03.2025.•
5
Goran Bubić, advokat predsednika Republike Srpske Milorada Dodika, izjavio je da će tražiti brisanje međunarodne poternice za Dodikom, ako Interpol prihvati zahtev Suda Bosne i Hercegovine (BiH).
Poplave u BiH: Situacija najteža u Banjaluci i Sanskom Mostu
28.03.2025.•
2
Zbog kiše koja bez prestanka pada danima brojne ulice u Banjaluci su pod vodom, a poplavljeni su i trotoari, kojima se ne može kretati.
VIDEO: Pikaču beži od turske policije i protestuje protiv Erdogana
28.03.2025.•
3
Veliki protesti održavaju se na ulicama Turske protiv Erdoganove vlasti. Jedna scena, koja uključuje animiranog lika Pikačua, postala je viralna na društvenim mrežama.
Uhapšen advokat uhapšenog gradonačelnika Istanbula, privedene i dve novinarke
28.03.2025.•
0
Gradonačelnik Istanbula Ekrem Imamoglu, koji je u pritvoru, izjavio je danas da je njegov advokat uhapšen.
Parlamentarni izbori u Australiji 3. maja
28.03.2025.•
0
Premijer Australije Entoni Albaniz raspisao je parlamentarne izbore za 3. maj.
Deca se žalila dadilji na čudovište ispod kreveta: Ispod se krio kriminalac
28.03.2025.•
0
Dadilja u Kanzasu, koja je, na zahtev uplašene dece o kojoj se starala odlučila da proveri da li ispod kreveta ima "čudovišta", tu pronašla muškarca koji se krio.
Zatvorenik u Sloveniji gradio novi zatvor pa pobegao, policija traga za njim
28.03.2025.•
0
Slovenačka policija je saopštila da traga za zatvorenikom Asmirom Sulejmanovićem (38), koji je u sredu pobegao tokom radne aktivnosti na gradilištu novog zatvora u Dobrunju.
VIDEO Crnogorski mediji: U Herceg Novom izgorela jahta jednog od vlasnika Milenijum tima
28.03.2025.•
2
U marini rizorta Portonovi u Herceg Novom oko 18 sati izbio je požar, a kako saznaje Televizija Vijesti, gorela je jedna od luksuznih jahti usidrenih u toj marini.
Potonula turistička podmornica kod Hurgade, najmanje šestoro stradalih, svi Rusi
27.03.2025.•
0
Najmanje šest osoba stradalo je kada je potonula turistička podmornica u Egiptu, a ruski konzulat je potvrdio da je reč o ruskim državljanima.
Komentari 6
Stanko
Zoki
Tremolo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar