Kako pružiti podršku ženi koja odluči da napusti nasilnika

Sanja Ćopić iz Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja i Viktimološkog društva Srbije kaže da su žene u oko 70 odsto slučajeva žrtve svojih partnera, kada je reč o porodičnom nasilju.
Kako pružiti podršku ženi koja odluči da napusti nasilnika
Foto: Pixabay
Kada žena odluči da napusti nasilnika to je momenat kada se povećava rizik da dođe do težeg odlika nasilja ili ubistva, u tim situacijama važno je da joj se pruži odgovarajuća podrška, poručuje Ćopićeva.
 
Sanja Čopić, gostujući u Jutarnjem programu Radio televizije Srbije, navela je da podrška ženama koje trpe nasilje znači postepeni izlazak iz takve situacije i pravljenje bezbednosnog plana kako bi bila potpuno sigurna da kada reši da napusti nasilnika da se neće desiti femicid.
 
Žene pre svega, navodi ona, treba da budu informisane kome mogu se jave, ukoliko su žrtve nasilja.
 
"Kada se odluče da prijave, to može da bude momenat koji postaje daleko rizičniji za nju i njenu porodicu. Bitno je da zato ima podržavajuće okruženje, da zna da li postoje nevladine i ženske organizacije koje pružaju podršku", kaže Čopićeva.
 
Istakla je da je u slučajevima nasilja nad ženama važno koordinirano delovanje različitih delova sistema, poput sistema policije, socijalne i zdravstvene zaštite...
 
Dodaje i da je značajan odgovor društva na nasilje u odnosu na nasilnika kako bi se na adekvatan način procenio rizik, primenile hitne mere u skladu sa Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici ili odredio pritvor za nasilnika.
 
Govoreći o izveštavanju medija o slučajevima femicida, Sonja Čopić navodi da je značajno da izveštavaju bez senzacionalizma, već preventivno – kome i na koji način žrtve mogu da se obrate.
 
Jučerašnji slučaj kada je muškarac pucao u bivšu suprugu, a onda u sebe, pokazao je, rekla je ona, da prisustvo vatrenog oružja predstavlja veliki rizik. 
 
"Činjenica je da u velikom broju slučajeva, žene koje bivaju ubijene ili gde je pokušan takozvani femicid da se to čini vatrenim oružjem. To predstavlja visok faktor rizika", rekla je Sanja Čopić.
 
Važni telefoni:
 
Policija: 192
 
Jedinstveni SOS telefon za Vojvodinu: 0800-10-10-10, besplatan poziv radnim danima od 10 do 20h
 
Sigurna ženska kuća Novi Sad, CSR: 021/6465746, svakog dana od 00 do 24h
 
Novi Sad "Iz kruga Vojvodina": 021/447-040, 066/447-040, 0800-10-10-10 radnim danima 09 - 16h
 
Autonomni ženski centar – SOS telefon za podršku ženama žrtvama nasilja: 0800 100 007, od 10 do 20h
 
Prijava nasilja u porodici (MUP): 0800-100-600
 
Ženski centar SOS telefon protiv nasilja nad ženama i decom: 2645-328, radnim danom od 10 do 20h
 
SOS telefon za žene i decu žrtve nasilja: 3626-006, od 14 do 18h
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Seka

    19.06.2021 19:11
    Podrska
    Od nasilnika sam pobegla iz vlastitog stana.
    Dugo je trajalo, i trebalo da bi mu se presudilo.
    Takvu bagru treba zavesti u jedinstveni registar, a za svakog od njih u licnom dosijeu crvenim podvuci da je NASILNIK !!!
  • Savka

    19.06.2021 09:45
    Sta vam zrtve podnose na sudu znam iz licnog iskustva.Peta godina ja sam sa majkom na sudu.Nasilje sam prijavila bolje da nisam nije porodicno.Sta prolazimo kroz institucije ponizenje vise me boli ponizenje i od instintucija nego od nasilja.
  • Mirko

    19.06.2021 08:53
    :(
    Tetka, nikada neću zaboraviti trenutak kada sam te vozio u hitnu
    a ti me sa zanjeg sedišta molila da ne prijavim teču.

    Ipak urazumila si se i odlučila da se od njega razvedeš.

    Dugo je trebalo,
    2 nokauta i jedno naprsnuće lobanje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija