Mladi misle da izbori nisu slobodni, da su svi političari isti i da nemaju za koga da glasaju

Iako se sa 18 godina stiče pravo glasa, mnogi mladi ga ne koriste, pa je prema istraživanju Krovne organizacije mladih Srbije (KOMS) svega 40 odsto mladih izašlo na izbore prošle godine.
Mladi misle da izbori nisu slobodni, da su svi političari isti i da nemaju za koga da glasaju
Foto: 021.rs
Za glasanje je trenutno 48 odsto. Većina tvrdi da "trenutno nema za koga da glasa".
 
Među mladima, dakle, ima sve više apstinenata na izborima, pa su i različiti razlozi njihovog izbegavanja glasačkih mesta, piše Blic.
 
Čak 47,8 odsto ispitanika je u anketi KOMS-a reklo da nema za koga da glasa, dok je 38,5 odsto istaklo da su svi političari isti i da ne rade u interesu građana. Deo anketiranih (30,8 odsto) smatra da im ideološki ne odgovara ni jedna partija.
 
Velika većina mladih (86,3 odsto) nije aktivista neke političke partije, dok 77,4 odsto tvrdi da izbori nisu slobodni i fer.
 
Zanimljivo je da je najviše mladih na prošlogodišnje izbore izašlo u istočnoj i južnoj Srbiji, a najmanje u Beogradu.
 
Inače, anketa je pokazala da zainteresovanost mladih za politiku raste s godinama, pa su tako najupućeniji u politička dešavanja oni koji imaju između 25 i 30 godina.
 
Programski direktor Cesida Ivo Čolović ističe za Blic da je logično zbog čega mlade ne zanima mnogo politika ni kada steknu pravo glasa.
 
"Sa 18 godina mladi više gledaju šta će da studiraju ili gde će da se zaposle nego da se politički angažuju. Interesovanje za politiku veće je kod starijih od 25 godina, naročito nakon završenog fakulteta. Tada mnogi pokušavaju da nađu posao što, između ostalog, utiče na to da postanu i politički aktivisti", objašnjava Čolović.
 
Sagovornik Blica podvlači da je danas veoma teško dopreti do mladih i motivisati ih da glasaju za određenu partiju.
 
"Zbog toga se sve više političara okreće društvenim mrežama koje su osnovni kanal komunikacije mladih i preko njih pokušavaju da se približe ovoj populaciji. Odnos mladih prema glasanju je teško utvrditi i zbog toga što su oni često u anketama neodlučni, a kada se izbori okončaju, zbog tajnosti glasanja ne znamo ni da li su izašli i, ako jesu, za koga su glasali", naglašava Čolović.
 
Zaključuje da pažnju mladih može, pre svega, da privuče neobični, nestranački kandidat.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Zebra

    23.09.2021 09:25
    Evo ja više volim da verujem da izbori nisu slobodni nego da smo jedan izuzetno glup narod koji voli da ga ponižavaju.
  • Dragan

    23.09.2021 07:52
    Ah
    Jeste čuli plan Đilasa kad osvoji vlast-ukratko uzećemo ovde-daćemo onde.Nigde o industriji koja jedina zarađuje pare u inostranstvu, poljoprivreda isto.Kao i ovi sad daćemo tkzv investitorima,nećemo dati doktorima, školama, domaćoj industriji.Pa partizani sa osnovnom školom su za 30g (od 45 do 75) izgradili industriju, saobraćaj,vojsku,turizam.
  • Boki

    23.09.2021 02:44
    Postoji tri načina da se glasa ZA vladajući režim, bilo koji u zadnjih 30 godina:

    1. - Da se glasa za njih. (Logično je i zašto)
    2. - Da se ne izađe na izbore. (Tako će vladati, a i već vladaju sa podrškom manjom od većine, već samo od spremnih (čitaj: a i ucenjenih (poslom, pozicijom, oštećenjem mozga)) da izađu.
    3. - Glasanjem za, nekoliko meseci pred izbore bombastično formiranom anti silom, koju najednom Vlast prepozna kao ozbiljnog protivnika, sa porukama koje su snažne (čitaj: Beli Preletačević i slične egzibicije), sa ciljem da "odvuku" glasove, razvodnje birački potencijal nekome iole inteligentnom, itd.

    Dakle, kao izbor ostaju neke kombinacije koje su krajnje nemoguće za kasniju koaliciju, kombi pokreti, šoder...

    I tako je ovde poslednjih 200-300 godina. I više...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija