U Srbiji radi skoro 8.000 kineskih radnika

Srbija je za deset meseci 2021. godine zbog nedostatka domaćih radnika izdala 18.950 dozvola stranim radnicima, najviše kineskim 7.637, koji su uglavnom došli organizovano preko firmi.
U Srbiji radi skoro 8.000 kineskih radnika
Foto: 021.rs
Od 2014. godine od stupanja na snagu Zakona o zapošljavanju stranaca, ove godine je u Srbiji zaposlen najveći broj stranaca, a posle Kineza na drugom mestu po broju izdatih dozvola su radnici iz Rusije, zatim Turske, Indije, Ukrajine i Makedonije.
Od 2015. godine broj stranih radnika koji legalno rade sa dozvolama je utrostručen, a među njima je 2.760 žena.
U Nacionalnoj službi za zapošljavanje rekli su da se najveći broj dozvola koje se izdaju na godinu dana sa mogućnošću produžetka izdato radnicima sa srednjim stručnim obrazovanjem, odnosno pomoćnim radnicima.
 
Podpredsednik Građevinske komore Srbije Goran Rodić kaže da kineski radnici dolaze organizovano preko njihovih firmi i bave se kapitalnim radovima, kao glavni izvođači na železnici, putnoj infrastrukturi i na lukama.
 
"To su radovi koje Kinezi uglavnom i kreditiraju. Oni imaju kompletne tehničke ekipe i vrlo dobro sarađuju sa našim firmama, koje sa njima rade na zajedničkom poslu. Posebno dobro sarađuju sa našim institutima i velikim projektnim biroima kao što su CIP i Institut za puteve, što je obostrano korisno jer se razmenjuju iskustva", kaže Rodić.
 
Prema procenama Rodića, na crnom tržištu u građevinarstvu radi više od 10.000 stranih radnika jer na domaćem tržištu nedostaju zanatlije, zidari, tesari, industrijski izolateri, keramičari, armirači, rukovaoci mašina i radnici mašinske i elektronske struke, poslovođe, šefovi gradilišta.
 
Veliki problem je što među stranom radnom snagom ima dosta i nekvalifikovanih radnika koji ne znaju jezik što je veliki problem za komunikaciju.
 
"Među kineskim radnicima koji dolaze kao kompletne ekipe i sa dobrim delom mehanizacije je malo fizičke radne snage, uglavnom je to kvalifikovan, polukvalifikovan i inženjerski kadar. Put od Preljine do Požege Kinezi rade u tri smene, gde rade sa kompletnim ekipama svih profila i svih struka i koji će pre roka da završe", naglasio je Rodić.
 
Ministar građevinarstva Tomislav Momirović rekao je nedavno da je u Srbiji aktivno više od 80.000 gradilišta i da nema nezaposlenog građevinskog radnika. On je rekao da je Srbija otvorena zemlja i da je normalno da ljudi iz celog sveta dolaze da rade.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija