Nacrt zakona o radnoj praksi: Promašena poenta i prostor za zloupotrebe
Radna praksa će se ubuduće računati u radni staž, neće smeti da traje duže od šest meseci, a biće plaćena u iznosu od dve trećine minimalca, što je oko 23.000 dinara.
Foto: Pixabay
To su novine koje donosi Nacrt zakona o radnoj praksi, čija javna rasprava je trajala do 23. decembra.
U Ministartsvu rada navode da je cilj njegovog donošenja smanjenje broja nezaposlenih među mladima i kažu da je ideja da se prekine začarani krug, jer srednjoškolci i studenti nakon završetka školovanja nemaju radno iskustvo, a upravo je ono neretko uslov za zaposlenje.
Stručnjaci, međutim, smatraju da bi ovako postavljena pravila mogla da dovedu do toga da poslodavci odustanu od organizovanja prakse, jer će morati da plaćaju kandidate koji su na obuci, piše Euronews Srbija.
Primedbe stižu i zbog formulacije pojma praktikant, jer se ovaj propis odnosi samo na praksu osoba koje su se obrazovale za određeni profil, tako da mogu dobiti samo obuku u struci, dok za veliki broj onih koji žele da steknu kvalifikacije za neko drugo zanimanje ovo polje i dalje ostaje neregulisano.
Novine koje donosi novi propis su i da će poslodavci morati da objave oglas sa kriterijumima za izbor kandidata, a moći će da angažuju samo one koji imaju manje od 30 godina. Radno vreme je ograničeno na 40 sati nedeljno, a prekovremeni rad je zabranjen. Ako se utvrdi da poslodavci praktikantima daju radne zadatke i posao koji odgovara poslu zaposlenog radnika, moraće onda i da im ponude ugovore o radu.
Poslodavac je dužan da obavesti i konsultuje sindikat o uslovima obavljanja radne prakse kod poslodavca i da im dostavi spisak praktikanata na početku svake kalendarske godine. Za nepoštovanje odredbi ovog zakona, predviđene su kazne od 100.000 do milion dinara.
Prema podacima koje su iz Nacionalne službe za zapošljavanje dostavili Euronews Srbija, na njihovoj evidenciji je 98.445 osoba koje imaju manje od 30 godina, a čak 80.772 mladih nema nikakvo iskustvo i na birou čeka prvi posao.
"Radne prakse povećavaju šanse da mlada osoba bude pozvana na intervju za posao kao i da dobije zaposlenje u kraćem vremenskog periodu nego što bi to bio slučaj da nije pohađala praksu. Na ovaj način se doprinosi efikasnijoj tranziciji mladih od škole do posla u Srbiji, jer je u našoj zemlji, prema podacima Eurostata, mladoj osobi potrebno skoro četiri puta više vremena da pronađe prvi stabilan ili zadovoljavajući posao posle školovanja, u odnosu na mlade u Evropskoj uniji", piše u obrazloženju zakona.
Ima prostora za zloupotrebu
Profesor radnog prava Mario Reljanović smatra da vezivanje zakona za formalno obrazovanje maši poentu i da se postavlja pitanje njegove svrhe.
"Suvišno je postavljati uslove za radnu praksu za profile koji je već imaju tokom obrazovanja. Početna ideja je bila da se reguliše praktičan rad za zanimanja koja nisu ni obuhvaćena u školskom sistemu, a koja su deficitarna, poput menadžera društvenih mreža, programera dronova i sličnih profila", kaže Reljanović.
On smatra i da se zarada nije smela vezivati za minimalnu, već da bi bolji model bio da je predviđen određeni procenat od plate u struci u kojoj se praksa obavlja.
"Na osnovu ovog zakona bi i trgovinski lanci mogli da angažuju kasirke ili prodavce da idu na radnu praksu, a to znači da će moći da ih drže šest meseci sa platom u visini dve trećine minimalca, iako su oni imali praktičnu nastavu tokom školovanja i sigurno im nije potrebna dodatna obuka. To je prostor za zloupotrebu, jer se odnosi i na one koji imaju samo osnovnu školu i njih će moći da angažuju pola godine da rade za platu koja je ispod garantovanog minimalca. Dakle, da za najslabije poslove budu još manje plaćeni tih šest meseci", ukazuje Reljanović za Euronews Srbija.
Profesor napominje i da su usvajanjem Zakona o radu, 2014. ukinuti ugovori o stručnom osposobljavanju, jer je bio loš, pošto je omogućavao poslodavcima da ne plaćaju praktikante.
"Onda je počela zloupotreba volontiranja. Postoji i probni rad, ali i on mora biti plaćen i to u visini minimalne zarade. Ovo je sada kao nova vrsta rada van radnog odnosa, a mi bismo taj oblik trebalo da eliminišemo, a ne da produkujemo nove. Dobre stvari su što se gledalo da praktikant ipak ima neka radna prava, pojavljuje se ograničeno radno vreme, zabranjuje se prekovremeni rad, ali ipak za neke stvari, poput sudske zaštite, nisam siguran kako će se realizovati, jer su u suprotnosti sa Zakonom o radu, po kojem kada je neko angažovan van radnog odnosa, on ne može da pokrene radni spor", objašnjava Reljanović.
Miloš Turinski sa portala Poslovi Infostud kaže da je dugogodišnje iskustvo koje imaju sa zapošljavanjem mladih, pokazalo da je praksa odličan način da se dođe do prvog posla, ali ističe da nije siguran da li će novi propis postići svoj cilj - da poveća mladima šansu za zaposlenje. On napominje da pojedine kompanije kandidatima plaćaju praksu, ali da je veći broj ipak onih koji to ne rade.
"Poslodavci nude iskustvo i edukaciju, a dešava se da daju samo novac za putne troškove. Oni koji praktikante traže preko omladinskih zadruga najčešće izdvajaju 200 dinara po satu, pa njihova naknada zavisi od toga koliko sati rade. Pitanje je da li će uvođenjem obaveze plaćanja prakse doći do toga da poslodavci prestanu da angažuju praktikante, što bi bilo u suprotnosti sa ciljem koji je postavljen", objašnjava Turinski.
Poslodavci: Potrebna podrška države
Privrednici smatraju da bi ova oblast trebalo da se reguliše zakonom, ali ističu da je za plaćanje prakse potrebna podrška države. Nebojša Atanacković, počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije smatra da je dobro da poslodavac plati pripravnika i da tako dođe do potencijalnog zaposlenog, ali da je potrebno da država na neki način to stimuliše.
"Možda bi rešenje bilo da se zadrži neki model aktuelnog projekta 'Moja prva plata', koji država finansira. Praksa daje mogućnost da se proveri potencijalni budući zaposleni. Naša istraživanja su pokazala da novozaposleni poslodavca košta i po nekoliko hiljada evra. Mladi više koštaju, nego što doprinose, u prvi mesecima kada izađu iz škole", kaže Atanacković.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja za nedeljni odmor
17.11.2024.•
6
Nadamo se da odmarate. Da razonoda bude kvalitetnija, tu je 021.rs kviz znanja.
Ekološki ustanak najavio akciju zbog Generalštaba: Kucamo na vrata zarobljenih institucija
17.11.2024.•
0
Pokret Ekološki ustanak saopštio je da će naredne nedelje organizovati akciju "Kucamo na vrata zarobljenih institucija".
Pijan teško povredio 88-godišnjeg čoveka
17.11.2024.•
2
Beogradska policija uhapsila je S.B. (32) zbog sumnje da je ispred jedne pekare na Novom Beogradu, naneo teške povrede 88-godišnjem muškarcu, saopštio je MUP.
Građani pokušali da zaustave kamione kod hotela Jugoslavija
17.11.2024.•
3
Građani okupljeni oko Inicijative "Odbranimo Jugu" danas su ispred hotela Jugoslavija pokušali da zaustave kamione koji su dolazili na gradilište, nakon čega je došla policija i legitimisala ih.
Psiholog i sociolog o tome zašto je Legija za brojne mlade u Srbiji heroj, iako jedva znaju ko je on
17.11.2024.•
4
Pedeset šest hiljada mladih iz Srbije lajkovalo je video snimak objavljen na društvenoj mreži Tiktok kojim se veliča Milorad Ulemek Legija.
Konzervatorka: Generalštabu oduzet status kulturnog dobra iako nije zadovoljen nijedan uslov za to
17.11.2024.•
7
Konzervatorka Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Estela Radonjić Živkov izjavila je da nije zadovoljena procedura da bi se zgradi Generalštaba oduzeo status kulturnog dobra.
Dodik rekao da bi mladići iz Srpske trebalo da služe vojsku u Srbiji: Koliko je to realno?
17.11.2024.•
14
Populizam, zamajavanje i težnja da se skrene pažnja javnosti, komentarišu sagovornici Danasa najnoviju izjavu o služenju vojnog roka izrečenu od predsednika Republike Srpske Milorada Dodika.
Pucanje na proslavama: Ilegalna i opasna, ali česta praksa u Srbiji i regionu
17.11.2024.•
16
Pucanje iz vatrenog oružja na slavljima nije redak slučaj u Srbiji. Puca se na svadbama, ispraćajima u vojsku, ali i povodom rođenja deteta i na drugim radosnim događajima.
Magla i poledica otežavaju vožnju, popodne se očekuju gužve u saobraćaju
17.11.2024.•
0
Magla i poledica zbog jutarnjeg mraza na kolovozu otežavaju vožnju, saobraćaj je umerenog intenziteta, a očekuje se pojačanje u popodnevnim satima zbog završetka vikenda, saopštio je AMSS.
Gradovi nabavljaju novogodišnju rasvetu: Kruševac daje 1,5 miliona za ukrase kakve već ima
17.11.2024.•
2
Kruševac je lokalna samouprava koja će ove godine izdvojiti najviše novca za novogodišnju rasvetu. Čak 15 miliona dinara, odnosno blizu 130 hiljada evra, pokazuju podaci sa Portala javnih nabavki.
Ovo su tri najčešće slave u Srbiji
17.11.2024.•
5
Iako srpski pravoslavni vernici slave tokom cele godine, najviše slava ima u toku jeseni i zime.
Znate li koliko Srbija ima stranaka: Više od 120, a najavljeno osnivanje još jedne
17.11.2024.•
7
Formiranjem Radničke partije koju su najavili narodni poslanici Željko Veselinović i Đorđo Đorđić, Srbija bi dobila 124. političku stranku.
Prodić: Plaćeni turistički aranžmani nisu ugroženi zbog blokade računa YUTA
17.11.2024.•
4
Predsednica Asocijacije nezavisnih turističkih agencija Srbije Gordana Prodić izjavila je da ranije plaćeni praznični aranžmani nisu ugroženi zbog problema u kome se YUTA našla.
VIDEO: Vučić i Mali radnicima koji grade Expo odneli pljeskavice
16.11.2024.•
44
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je na Instagramu da je večeras obišao radnike na gradilištu EXPO.
Univerziteti: Predlog o dolasku stranih fakulteta u Srbiju diskriminiše domaće ustanove
16.11.2024.•
38
Konferencija univerziteta Srbije zatražila je da se iz skupštinske procedure povuče predlog dopuna Zakona o visokom obrazovanju.
DNEVNI KVIZ: Razna pitanja - od piramida do Evrope
16.11.2024.•
5
Dnevni kviz znanja je tu i vikendom.
Prosvetari: Ne isključujemo radikalnije mere, prethodne nedelje u Vojvodini masovan odziv na štrajk
16.11.2024.•
17
Član Predsedništva Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS) Martin Mihajović izjavio je da se, nakon što se završi cirkularni štrajk po školskim upravama, ne isključuju ni radikalniji potezi.
Lažni advokat: Prevario roditelje koji su ostali bez sina, uzeo im 5.000 evra
16.11.2024.•
2
Protiv R.T. (60) Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu jer je, kako se sumnja, varao ljude, lažno se predstavljajući kao advokat.
Stručnjak: Ovakvim rušenjem "Jugoslavije" biće oslobođena tona azbesta, to je svesno počinjen zločin
16.11.2024.•
25
Dejan Bojović iz Srpske asocijacije za rušenje, dekontaminaciju i reciklažu ocenio je da je "u toku potpuno divljačko, nestručno, kriminalno rušenje Hotela Jugoslavija".
FOTO: Aktivisti Zeleno-levog fronta ispisali na Brankovom mostu "Krvave su vam ruke"
16.11.2024.•
3
Aktivisti Zeleno-levog fronta ispisali su danas na Brankovom mostu u Beogradu poruku "Krvave su vam ruke" pozivajući da odgovorni za stradanje 14 ljudi u Novom Sadu budi privedeni pravdi.
Radnik Doma zdravlja u Smederevskoj Palanci uhapšen zbog napada na muškarca
16.11.2024.•
0
Policija u Smederevskoj Palanci uhapsila je radnika Doma zdravlja zbog sumnje da je, pod dejstvom alkohola, ispred hitne pomoći vozilom udario u parkirani automobil pedesetpetogodišnjeg muškarca.
Komentari 4
Lazar
Dragan
gogiFTN
cuj drzava da im pomogne sa mizerijom kojom placaju praktikante,
iako smo pod SNS dahijama, ne moramo u 5 vek, ako neko radi kod tebe u firmi, pa makar i praksu, MORA biti placeno !!!! bednici
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar