Nacrt zakona o radnoj praksi: Promašena poenta i prostor za zloupotrebe
Radna praksa će se ubuduće računati u radni staž, neće smeti da traje duže od šest meseci, a biće plaćena u iznosu od dve trećine minimalca, što je oko 23.000 dinara.
Foto: Pixabay
To su novine koje donosi Nacrt zakona o radnoj praksi, čija javna rasprava je trajala do 23. decembra.
U Ministartsvu rada navode da je cilj njegovog donošenja smanjenje broja nezaposlenih među mladima i kažu da je ideja da se prekine začarani krug, jer srednjoškolci i studenti nakon završetka školovanja nemaju radno iskustvo, a upravo je ono neretko uslov za zaposlenje.
Stručnjaci, međutim, smatraju da bi ovako postavljena pravila mogla da dovedu do toga da poslodavci odustanu od organizovanja prakse, jer će morati da plaćaju kandidate koji su na obuci, piše Euronews Srbija.
Primedbe stižu i zbog formulacije pojma praktikant, jer se ovaj propis odnosi samo na praksu osoba koje su se obrazovale za određeni profil, tako da mogu dobiti samo obuku u struci, dok za veliki broj onih koji žele da steknu kvalifikacije za neko drugo zanimanje ovo polje i dalje ostaje neregulisano.
Novine koje donosi novi propis su i da će poslodavci morati da objave oglas sa kriterijumima za izbor kandidata, a moći će da angažuju samo one koji imaju manje od 30 godina. Radno vreme je ograničeno na 40 sati nedeljno, a prekovremeni rad je zabranjen. Ako se utvrdi da poslodavci praktikantima daju radne zadatke i posao koji odgovara poslu zaposlenog radnika, moraće onda i da im ponude ugovore o radu.
Poslodavac je dužan da obavesti i konsultuje sindikat o uslovima obavljanja radne prakse kod poslodavca i da im dostavi spisak praktikanata na početku svake kalendarske godine. Za nepoštovanje odredbi ovog zakona, predviđene su kazne od 100.000 do milion dinara.
Prema podacima koje su iz Nacionalne službe za zapošljavanje dostavili Euronews Srbija, na njihovoj evidenciji je 98.445 osoba koje imaju manje od 30 godina, a čak 80.772 mladih nema nikakvo iskustvo i na birou čeka prvi posao.
"Radne prakse povećavaju šanse da mlada osoba bude pozvana na intervju za posao kao i da dobije zaposlenje u kraćem vremenskog periodu nego što bi to bio slučaj da nije pohađala praksu. Na ovaj način se doprinosi efikasnijoj tranziciji mladih od škole do posla u Srbiji, jer je u našoj zemlji, prema podacima Eurostata, mladoj osobi potrebno skoro četiri puta više vremena da pronađe prvi stabilan ili zadovoljavajući posao posle školovanja, u odnosu na mlade u Evropskoj uniji", piše u obrazloženju zakona.
Ima prostora za zloupotrebu
Profesor radnog prava Mario Reljanović smatra da vezivanje zakona za formalno obrazovanje maši poentu i da se postavlja pitanje njegove svrhe.
"Suvišno je postavljati uslove za radnu praksu za profile koji je već imaju tokom obrazovanja. Početna ideja je bila da se reguliše praktičan rad za zanimanja koja nisu ni obuhvaćena u školskom sistemu, a koja su deficitarna, poput menadžera društvenih mreža, programera dronova i sličnih profila", kaže Reljanović.
On smatra i da se zarada nije smela vezivati za minimalnu, već da bi bolji model bio da je predviđen određeni procenat od plate u struci u kojoj se praksa obavlja.
"Na osnovu ovog zakona bi i trgovinski lanci mogli da angažuju kasirke ili prodavce da idu na radnu praksu, a to znači da će moći da ih drže šest meseci sa platom u visini dve trećine minimalca, iako su oni imali praktičnu nastavu tokom školovanja i sigurno im nije potrebna dodatna obuka. To je prostor za zloupotrebu, jer se odnosi i na one koji imaju samo osnovnu školu i njih će moći da angažuju pola godine da rade za platu koja je ispod garantovanog minimalca. Dakle, da za najslabije poslove budu još manje plaćeni tih šest meseci", ukazuje Reljanović za Euronews Srbija.
Profesor napominje i da su usvajanjem Zakona o radu, 2014. ukinuti ugovori o stručnom osposobljavanju, jer je bio loš, pošto je omogućavao poslodavcima da ne plaćaju praktikante.
"Onda je počela zloupotreba volontiranja. Postoji i probni rad, ali i on mora biti plaćen i to u visini minimalne zarade. Ovo je sada kao nova vrsta rada van radnog odnosa, a mi bismo taj oblik trebalo da eliminišemo, a ne da produkujemo nove. Dobre stvari su što se gledalo da praktikant ipak ima neka radna prava, pojavljuje se ograničeno radno vreme, zabranjuje se prekovremeni rad, ali ipak za neke stvari, poput sudske zaštite, nisam siguran kako će se realizovati, jer su u suprotnosti sa Zakonom o radu, po kojem kada je neko angažovan van radnog odnosa, on ne može da pokrene radni spor", objašnjava Reljanović.
Miloš Turinski sa portala Poslovi Infostud kaže da je dugogodišnje iskustvo koje imaju sa zapošljavanjem mladih, pokazalo da je praksa odličan način da se dođe do prvog posla, ali ističe da nije siguran da li će novi propis postići svoj cilj - da poveća mladima šansu za zaposlenje. On napominje da pojedine kompanije kandidatima plaćaju praksu, ali da je veći broj ipak onih koji to ne rade.
"Poslodavci nude iskustvo i edukaciju, a dešava se da daju samo novac za putne troškove. Oni koji praktikante traže preko omladinskih zadruga najčešće izdvajaju 200 dinara po satu, pa njihova naknada zavisi od toga koliko sati rade. Pitanje je da li će uvođenjem obaveze plaćanja prakse doći do toga da poslodavci prestanu da angažuju praktikante, što bi bilo u suprotnosti sa ciljem koji je postavljen", objašnjava Turinski.
Poslodavci: Potrebna podrška države
Privrednici smatraju da bi ova oblast trebalo da se reguliše zakonom, ali ističu da je za plaćanje prakse potrebna podrška države. Nebojša Atanacković, počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije smatra da je dobro da poslodavac plati pripravnika i da tako dođe do potencijalnog zaposlenog, ali da je potrebno da država na neki način to stimuliše.
"Možda bi rešenje bilo da se zadrži neki model aktuelnog projekta 'Moja prva plata', koji država finansira. Praksa daje mogućnost da se proveri potencijalni budući zaposleni. Naša istraživanja su pokazala da novozaposleni poslodavca košta i po nekoliko hiljada evra. Mladi više koštaju, nego što doprinose, u prvi mesecima kada izađu iz škole", kaže Atanacković.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Državljanka Nemačke oštetila policijsko vozilo na aerodromu "Nikola Tesla"
19.12.2024.•
0
Beogradsko Treće javno tužilaštvo naložilo je da se podnese krivična prijava protiv državljanke Nemačke koja je na parkingu aerodroma "Nikola Tesla" oštetila policijski automobil.
Ministarstvo prosvete predložilo da zimski raspust za sve škole počne u utorak
19.12.2024.•
6
Ministarstvo prosvete predložilo je Vladi da zimski raspust počne jednako za osnovne i srednje škole na celoj teritoriji Srbije u utorak, 24. decembra.
Dubravka Valić Nedeljković i Rodoljub Šabić među kandidatima za Savet REM-a
19.12.2024.•
0
Među kandidatima za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) su i Rodoljub Šabić i prof. dr Dubravka Valić Nedeljković.
Inicijativa "Most ostaje" traži od RTS-a da u petak prekine program na 15 minuta
19.12.2024.•
2
Inicijativa "Most ostaje" zatražila je od RTS-a da, zbog tragedije u Novom Sadu i 15 žrtava pada nadstrešnice, u petak, 20. decembra, u 11.52 prekine televizijski i radio program na 15 minuta.
VIDEO: Kolima pokušao da probije blokadu kod Farmaceutskog fakulteta i oborio ženu
19.12.2024.•
8
Jedan automobil je danas pokušao da probije blokadu ispred Farmaceutskog fakulteta u Beogradu i tom prilikom oborio jednu ženu.
Vlada Srbije predložila: Svi đaci idu ranije na raspust
19.12.2024.•
59
Na predlog Vlade Srbije prvo polugodište biće završeno 23. decembra za sve osnovne i srednje škole u Srbiji.
Istinomer objavio: Laž godine je izjava Brnabić "da je stavljena tačka na projekat Jadar"
19.12.2024.•
14
Izjavu Ane Brnabić "Apsolutno je stavljena tačka na projekat Jadar", čitaoci Istinomera izabrali su u tradicionalnoj anketi za "Laž godine 2024".
Ekspertkinja Fridom hausa: Zahtevi studenata opravdani, ali brine reakcija vlasti Srbije na proteste
19.12.2024.•
6
Zahtevi demonstranata u Srbiji su opravdani, ali zabrinjava odgovor vlasti koja ponavlja dobro poznat obrazac nesrazmerne upotrebe sile na protestima.
Vučić o tome da ode iz zemlje kao Asad: Da bežim od ološa i političkih pedofila? Ne pada mi na pamet
19.12.2024.•
82
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je "podigao" zemlju i da mu ne pada na pamet da beži od "ološa koji je opljačkao i privatizovao sve u Srbiji".
Život u Srbiji posle teške povrede na radu: "Gazdi teže da izgubi točak, nego vozača"
19.12.2024.•
5
Hiljade teških povreda na radu beleže se godišnje u Srbiji. Međutim, veliki broj povreda se ni ne prijavljuje inspekciji rada, dok se profesionalne bolesti sistematski ignorišu.
Đukanović: Sviđa mi se Šapićeva ideja o besplatnom prevozu u Beogradu, ali ko će to da plati?
19.12.2024.•
26
Član predsedništva SNS Vladimir Đukanović izjavio je da bi voleo da uspe koncept besplatnog gradskog prevoza koji je juče najavio gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - možete da rešite i na slavi
19.12.2024.•
8
Novi 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Više od 50 osoba kažnjeno u Novom Pazaru sa 100.000 dinara jer su ložili peći gumama, otpadom...
19.12.2024.•
1
Više od 50 osoba iz Novog Pazara je u poslednjih sedam dana kažnjeno novčanom kaznom u iznosu od 100.000 dinara zbog loženja peći pločastim materijalima, konfekcijskim otpadom, gumama...
Građani podneli više od 14.000 žalbi na projekat "Jadar": Ministarstvo bi da im naplati takse
19.12.2024.•
7
U Ministarstvo za zaštitu životne sredine stiglo je više od 14.000 žalbi na rešenje o određivanju obima i sadržaja studije za procenu uticaja projekta iskopavanja litijuma "Jadar" na životnu sredinu.
Odlaže se državna matura za 2029. godinu: Nedostaju zbirke, novac, softver ...
19.12.2024.•
4
Državna matura koja je trebalo da se primenjuje od sledeće školske godine, biće pomerena na 2028/29. godinu, predviđeno je Nacrtom izmena Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja.
Centar za prava deteta: Ako dete sa 14 godina može krivično da odgovara - ima pravo na stav
19.12.2024.•
16
Sve više gimnazija i srednjih škola priključuje se blokadama obrazovnih ustanova. Raste i podrška profesora đacima. Ipak, uz đake nisu svi profesori, a ni direktori škola.
Zima zvanično počinje u subotu
19.12.2024.•
1
Zima će ove godine početi u subotu, 21. decembra, u 10 sati i 20 minuta, objavilo je Astronomsko društvo "Ruđer Bošković".
Studenti FDU imaju nove zahteve: Dodata imena na spisak napadača na učesnike "Zastani Srbijo"
19.12.2024.•
2
Studenti Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu saopštili su da su na plenumu doneli odluku da ažuriraju zahteve, a na spisak onih koji su napadali studente na blokadama dodali su još 15 imena.
Da bi otvorila Klaster 3: Evo na šta se Srbija obavezala
19.12.2024.•
26
Evropska komisija je u svom godišnjem paketu o proširenju ocenila da je Srbija ispunila sve kriterijume i da je četvrtu godinu zaredom tehnički spremna da otvori Klaster 3.
Oglasio se Novak Đoković o mladima: Važno da se njihov glas čuje
19.12.2024.•
105
Najbolji srpski teniser Novak Đoković oglasio se u vezi sa mladima, ne pominjući aktuelne blokade fakulteta i škola širom Srbije.
Danas je Sveti Nikola - dan kada pola Srbije slavi, druga polovina ide u goste
19.12.2024.•
2
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas slave Svetog Nikolu, zaštitnika putnika, moreplovaca, dece.
Komentari 4
Lazar
Dragan
gogiFTN
cuj drzava da im pomogne sa mizerijom kojom placaju praktikante,
iako smo pod SNS dahijama, ne moramo u 5 vek, ako neko radi kod tebe u firmi, pa makar i praksu, MORA biti placeno !!!! bednici
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar