Aleksandar Jovanović Ćuta: Na planini Starici 50 barjaka Kine poručuju da to više nije naša zemlja

Lideri stranke Zajedno sa nekoliko desetina građana zatražili su na protestu da se pod hitno prekine sa miniranjem planine Starice i da se donese uredba po kojoj će Starica biti stavljena pod zaštitu.
Građani su se okupili ispred Doma Narodne skupštine, odakle su Pionirksim parkom došli ispred zgrade Predsedništva gde su, blokirajući saobraćaj u delu ulice Kralja Milana, uz zviždanje i uzvike "Ne damo Staricu" poslali poruku da neće odustati od zahteva da se obustave radovi na toj planini.
Kopredsednik Zajedno Nebojša Zelenović kazao je da očekuje da se tema razaranja u okolini Majdanpeka dovede na najviši nivo i da će poslanička grupa "Moramo - Zajedno" otvoriti tu temu u skupštini.
 
Kako je kazao, poslanik Aleksandar Jovanović Ćuta kao predsednik Odbora za zaštitu životne sredine insistiraće na tome.
"Nemamo mi ništa protiv rudarenja, mi imamo veliki problem sa tim što se ovde ne poštuju zakoni. Ne poštuju se zakoni koji se tiču imovine, ne poštuju se zakoni koji se tiču rudarenja. Ta planina (Starica) je uzurpirana bez dozvola, a pored toga je dozvoljeno Kinezima da rade intenzivno rudarenje i da za sedam godina iscrpe rezerve na tom mestu i ostave pustoš", kazao je Zelenović.
 
On je naglasio da ta stranka nema ništa protiv rudarenja koje je u skladu sa propisima Evropske unije.
 
"Ovakva ruda se na takvim lokacijama rudari 50, 60 ili 70 godina, a kod nas će to biti za sedam", rekao je i dodao da je današnji protest prvi u nizu protesta za očuvanje te planine.
 
Kopredsednik Zajedno Aleksandar Jovanović Ćuta rekao je da su Kinezi kod kampa aktivista koji se protive miniranju te planine zaboli 50 barjaka Kine kao da drug Si Đinping treba da dođe u posetu Srbiji, čime su poručili da to "više nije naša zemlja već da ona pripada stranoj kompaniji Ziđin".
 
Jovanović je rekao da će onog trenutka kada Ziđin kupi zemlju na Starici ta zemlja pripasti kineskoj kompaniji.
 
Istakao je da se ne radi o zemlji, nego o onome što je ispod nje i upitao čije je to zlato, čiji je bakar i čija su vodoizvorišta i šume, da li su oni naši ili "belosvstskih pajtosa Aleksandra Vučića kojima je on ovu zemlju dao na izvol'te, da sebi guraju milijarde u džepove a narod da ostaje bez vode".
 
Istakao je da je jedini zahtev građana da bude doneta uredba ili zakon kojima će Starica biti stavljena pod zaštitu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Nio

    04.09.2022 07:15
    Ako trebam da biram između EU i Kine izabrao bih EU sigurno. Kinezi ni svoj narod ne fermaju, zagađuju i svoju zemlju i truju i svoj narod. Kako bi onda tuđ narod čuvali i poštovali? Ne mislim ništa dobro o njima jer im je važan samo novac i profit.
  • Kako god

    04.09.2022 06:50
    Bilo je strasno
    ...gledati beznadeznost gradjana Majdanpeka! Samo korak do ispijenih i ogorcenih lica Beogradjana!
    I opet jos jednom!
    Na pitanje da li je moguc svet nocne more poznate distopije Margaret Atvud, odgovorimo potvrdno. Srbija vec grabi da izabere svoje mesto u buducnosti i bude Kolonija, zatrovana i napustena, kojoj je Bog rekao - laku noc!
  • Samo kazem

    04.09.2022 00:51
    Cutino cutanje
    G. Cuta bi trebao da se seti kako je bilo u RTB Bor dok su fabriku H2SO4 gradili kao Skadar na Bojani, jer su se sve udbaske firme nemilosrdno ugradjivale prilikom nabavke specijalnih materijala. Nikom nije padalo na pamet da pomene zagadjenje, mada je sistem koji Kinezi danas grade i tada postojao. Rudnik Cukaru Peki je i tada bio bas tu gde je sada, ali je rukovodstvo RTB Bor bilo zabavljeno punjenjem svojih i politicarskih dzepova, pa za sve te godine nisu stigli da ga otvore.
    Drzava je tada "povezivala staz" radnicima kojima niko nije uplacivao staz, a sve od para gradjana Srbije, dakle i Cutinih. Sta je Cuta tada radio? Cutao je, jer protiv Kineza smes da lajes do 101 i natrag, ali protiv UDB-e se malo ko usudi da ide.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija