Rekreativna nastava košta kao letovanje u inostranstvu: U agencijama kažu da je sve poskupelo

Ekskurzije, izleti, rekreativne nastave dozvoljene su u ovoj školskoj godini, ali roditelji su se "smrzli" kada su stigle prve ponude iz agencija.
Rekreativna nastava košta kao letovanje u inostranstvu: U agencijama kažu da je sve poskupelo
Foto: Pixabay
Kako piše Euronews Srbija, u jednoj beogradskoj osnovnoj školi sedmodnevna rekreativna nastava u hotelu sa četiri zvezdice u unutrašnjosti Srbije košta čak 36.000 dinara. Đaci bi sa učiteljicom išli početkom oktobra. Jedina olakšica na koju roditelji mogu da računaju je plaćanje aranžmana u više rata.
 
Petodnevna maturska ekskurzija za srednjoškolce u Italiji košta 38.000 dinara, a za male maturante Golubac, tri dana, košta 18.000 dinara.
Roditelji, zatečeni cenama, slažu se da je zbog socijalizacije, druženja važno da deca idu na ekskurzije i rekreativnu nastavu, ali se pitaju šta ulazi u cenu, koja je skoro kao letovanje u inostranstvu.
 
Gordana Plemić iz Udruženja Roditelj kaže da su rekreativne nastave i ekskurzije postale ogroman izdatak za porodice koje rade za minimalac ili prosečnu platu, a imaju dvoje i više dece.
"Možda bi roditelji sa platama u Srbiji i mogli da plate rekreativnu za jedno dete, ali šta da rade oni koji imaju dvoje dece. Odrazak dece na više dana podrazumeva da mora da se dokupi nešto od garderobe, ali i džeparac, što povećava cenu koju moraju da izdvoje", priča Plemić za Euronews Srbija.
 
Smatra da je vreme da se roditelji aktivnije uključe preko Saveta roditelja u rad škole, da se iznađe rešenje da deca mogu da odu na rekreativnu nastavu ili ekskurziju po pristojnoj ceni, koju svi mogu da plate. 
 
Navodi da se u celoj priči odgovornost prebacuje sa jednih na druge - agencija na školu, škola na agenciju.
 
"Generalno mislim da to treba da organizuje na drugačiji način, a ne da jedna rekreativna košta kao letovanje u inostranstvu. I to možete naći jeftinije", navela je ona.
 
Agencije: Sve je poskupelo
 
Zoran Serdar, predsednik Odbora za dečiji i omladinski turizam asocijacije YUTA kaže da su ekskurzije i rekreativne nastave poskupele jer je sve poskupelo, veće su cene hotela 15-20 odsto, prevoz, dnevnice rekreatora, vodiča, animatora, lekara.
 
U cenama aranžmana najviše su povećane cene prevoza, te su od proletos do sada prevoznici podigli cene 15 centi po kilometru, što znači da je prevoz do Kopaonika i nazad poskupeo za 100 evra. 
 
Napominje da su dnevnice nastavnika oko 1.000 dinara bruto, što znači da nastavniku ide 600 dinara dnevno po učeniku, a da su ostalo porezi.
 
"Uvek govorimo da škola treba da isplaćuje dnevnice nastavnicima, jer ako oni to rade plaćaju 10 odsto na oporezovani deo, a ako agencija plaća mora da se radi Ugovor o delu u plaća se skoro 65 odsto, ako je 600 dinara dnevnica to je skoro 1000 dinara da mora da plati roditelj. Ogromna stavka je porez", naglasio je Serdar.
 
Ističe da bi isplaćivanje dnevnica nastavnicima preko škole smanjilo cenu sedmodnevne rekreativne nastave za oko 2.000 dinara. Navodi da mnogi misle da agencija ubira najviše novca, ali da turističke agencije nemaju veću zaradu od sedam odsto od aranžmana.
  • DM

    15.09.2022 11:23
    za SAMO MAMA
    Gospodjo ne bi bio problem da se roditeljima naplati cena za smestaj sa 4* i da deca odsednu u smesteju sa 4*(mada ne vidim razlog da se deca vode u takve hotele posto to njima nije bitno ). Problem nastaje kad se roditeljima naplati smestaj i usluga kao da se ide u hotel sa 4* a deca spavaju u barakama, zajednickim prostorijama, nus prostorijama i dobijaju pokvarenu hranu. Apsolutno nemam nista protiv da mi dete odseta u smestaju "losije" kategorizacije ako se ista placa shodno tome al na zalost nije tako. I naravno da ne zaboravimo cinjenicu da kategorizacija kod nas i u nekoj uredjenoj zemlji nije ista, kao i cinjenica da deca ne odsedaju u istim sobama i delovima hotela u kojima odsedaju turisti po istoj ceni. Doziveo sam to vise puta, hotel Lepenski vir maturska ekskurzija soba je bila isarana sprejom, prljava posteljina itd. Kasnije sam sa roditeljima odseo u istom hotelu za iste pare u potpuno normalnom smestaju. Planina jabuka roditelji platili zimovanje preko skole hotelski smestaj, bili smo smesteni u barakama sa 12 lezaja po sobi i peckom u sred sobe na lozenje, zajednicko kupatilo bez grejanja a ishranu smo imali u hotelu udaljenom 2 km (gde je zapravo placen smestaj), svaki dan po snegu se kretalo u 6 da bi se probili do 7 na dorucak(fantasticno iskustvo :( ). Ovo je bilo pre mobilnih, roditelji su mislili da preterujem sve dok jednom nismo zajedno otputovali pa sam im pokazao gde je bio smestaj pa smo saznali da su to bile napustene barake za neke radnike.
  • Samo mama

    15.09.2022 10:20
    4*
    Kakve 4*, ljudi moji, ja sam prvi put u zivotu isla u hotel sa 4* kad mi je firma platila usavrsavanje. A ne klinci u OS. Pa nece oni biti u hotelu non-stop, neka bude cisto i hrana bezbedna i dosta je. Sta fali nekadasnjim odmaralistima crvenog krsta, letenci i slicno? Ma i u brvnarama se spavalo na ekskurziji na Tari. Ali to je bitno nekim roditeljima izgleda, normalnoj deci sigurno ne.
  • Pera

    15.09.2022 09:41
    Kao nastavnik koji je trenutno na maturskoj ekskurziji, što se tiče nasih dnevnica platio bih nekom I dodatak samo da ja nisam morao da idem,ali direktor kaže obaveza razredni si. Voleo bih svi da vide nasta trose pare naša deca ( osamnaestogodisnjaci) I kako se ponasaju,kroz šta prolaze nastavnici svaki dan ( noc) tako da nase dnevnice slobodno uzmite I uživajte u ekskurziji. A što se tiče aranzmana biraju ga roditelji I to ono što ponudi agencija, a malo se raspitajte cije su agencije koje I posle sudskih presuda nevracaju novac.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija