
"Novi zakon o policiji opasan": Službenici građanima mogu da pretresaju stanove bez sudskog naloga
Na javnoj raspravi će se uskoro naći novi Nacrt Zakona o unutrašnjim poslovima, kako opozicija i civilno društvo tvrde, još opasniji od onog koji je u septembru prošle godine povučen iz procedure.
.jpg)
Foto: 021.rs
"Reč je o jednoj od najopasnijih mera koje je Vučićev režim u deset godina svoje mračne vladavine ispostavio društvu, koja nas vodi u diktaturu i policijsku državu", komentariše za portal Mašina doktor političkih nauka Radivoje Jovović.
Jovović navodi da će policijski službenici, ako novi Nacrt bude usvojen, moći da pretresaju stanove bez sudskog naloga i ocenjuje to kao veliku opasnost po sve građane.
Sa njim se slaže i Bojan Elek iz nevladinog Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.
"Deluje da je ova odredba i protivustavna jer je Ustavom garantovana nepovredivost stana kao takvog, uz neke izuzetke. Ovde su ti izuzeci prošireni i policija može na osnovu sumnje, bez naredbe suda, da ulazi stanove ljudi", rekao je Elek za Radio slobodna Evropa.
Radivoje Jovović kaže i da će pripadnici policije imati pravo da po "diskrecionoj" proceni zaključuju da li demonstranti koji se mirno okupljaju i primenjuju neki oblik pasivnog otpora predstavljaju "opasnost po opštu bezbednost", na osnovu čega će moći da ih ne samo privode, već i da nad njima ispoljavaju fizičku silu.
"Sila će smeti da se primeni nad građanima koji sede, kleče, leže ili se drže za nešto, tako piše u nacrtu. Zamisli, ti se, recimo, držiš za banderu, a policajac ima pravo da primeni ovlašćenja koja su jako široko postavljena ovim nacrtom zakona", pojašnjava advokatica Danijela Nestorović.
Advokat Nikola Barović smatra da je donošenje ovakvog zakona, kojim su policiji odrešene ruke, motivisano željom vlasti da uguši sve jače pokrete za zaštitu životne sredine. Prema njegovim rečima, vlasti su "videle da SA jedinice poput onih batinaša sa buldožera u Šapcu nisu dovoljno efikasne". Zato ocenjuje da ovakav nacrt predstavlja veliko sužavanje sloboda, dok Jovović to definiše kao "obračun sa aktivizmom i slobodnomislećim građanima". Umesto da ima poverenja u organe reda, stanovništvo u datim okolnostima može samo da se preplaši – na šta vlast, po mišljenju sagovornika Mašine, i cilja.
Nestorović dodaje da je zakon neprecizan, što otvara mogućnosti njegove zloupotrebe. Smatra da je neadekvatno definisano i nekoliko mesta za koje se kaže da će "biti preciznije određena" kasnije. Primera radi, nije precizirano na osnovu čega će policija imati pravo da bez naloga ulazi privatni posed. Ostaje nedefinisano i da li će policajci nositi šifre ili imena na oznakama, te u kojim situacijama policajac mora, a u kojim ne mora da se legitimiše.
Prema Barovićevom mišljenju, Zakon o unutrašnjim poslovima treba da definiše organizovanje policije, a ne njena prava, dok su policijska ovlašćenja primarno definisana Zakonom o krivičnom postupku. Uvođenje odredbi iz potonjeg zakona u prvi vodi sužavanju prava građana, odnosno uvođenju policijskog sistema.
Ovaj zakon nije dobar ni za samu policiju, skreće pažnju Nestorović, jer su prevelika ovlašćenja koncentrisana u rukama ministra, a oduzeta skupštini i internim organima policije. Naime, kako Nestorović tumači, prema važećem zakonu policija je podnosila periodične izveštaje narodnoj skupštini a po novom će ministar policije određivati kada se izrađuju izveštaji i oni će se podnositi njemu, da bi ih on prosleđivao vladi i narodnoj skupštini.
"Sektor unutrašnje kontrole MUP-a je bio potpuno nezavisan. Novim zakonom će i oni biti dužni da izveštaj podnose ministru policije. Praktično će vlada, odnosno ministar policije vršiti kontrolu", kaže Nestorović, ocenjujući da će time policija biti do kraja politizovana.
Ministar će takođe dobiti pravo da lično pokreće disciplinske postupke koji se završavaju slanjem u prevremenu penziju protiv službenika koji izvrše "težu povredu radne discipline". Za civilno društvo ovo znači penzionisanje nepodobnih.
Šta je još sporno?
Među najspornijim odredbama je uvođenje sistema video-nadzora za automatsko prepoznavanje lica. Ovo omogućavaju sigurnosne kamere kineske kompanije Huavej, koje je Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije kupilo još 2019. godine i koje su već instalirane na ulicama Beograda.

Iako su nevladine organizacije upozoravale da se njihovom upotrebom ugrožava pravo na privatnost građana, prepoznavanje na osnovu biometrijskih karakteristika lica i obrada podataka predviđeni su i novim Nacrtom zakona koji je MUP objavio na svom sajtu.
"Skoro sve problematične odredbe koje smo prošle godine identifikovali nalaze se i u ovom nacrtu", rekao je za Radio slobodna Evropa (RSE) Bojan Elek iz nevladinog Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP).
Javna rasprava tokom koje organizacije i pojedinci mogu da daju svoja mišljenja o Nacrtu zakona počinje 21. i trajaće do 27. decembra. Po okončanju javne rasprave, Nacrt treba da bude dostavljen Vladi Srbije, a potom Skupštini na usvajanje.
Šta piše u novom dokumentu?
U članu 44. novog Nacrta zakona navodi se da policija prilikom obavljanja poslova "koristi sisteme za obradu podatka", kao što su pored ostalog, "sistem audio i video-nadzora". Dodaje se da se delovi tog sistema koriste i za automatsku detekciju lika koja uključuje "obradu biometrijskih podataka detektovanog lika i telesnih karakteristika, vreme i lokaciju i učešće lica u događaju (...)".
U članu 71. navodi se da se prepoznavanje na osnovu biometrijskih karakteristika može izvršiti "radi pronalaženja izvršioca krivičnog dela, za pronalaženje lica za koje se osnovano sumnja da priprema krivično delo, te za pronalaženja lica za kojim se traga".
Iako je primena ovog sistema video-nadzora ograničena na gonjenje počinilaca krivičnih dela, iz organizacija civilnog društva upozoravaju na široke mogućnosti zloupotreba.
"Mi jednostavno nećemo imati načina niti da znamo da li se to zloupotrebljava, niti da efikasno kontrolišemo primenu tih ovlašćenja", rekao je Elek.
Upotreba sistema masovnog nadzora pravda se potrebom za unapređenjem bezbednosti, a MUP je ranije naveo da će korišćenje napredne tehnologije doprineti "prevenciji kriminala, većoj stopi otkrivanja krivičnih dela i prekršaja i hapšenju učinilaca".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Kako vlast zamišlja dijalog: Izjava u policiji, razgovor s premijerom, pa nova krivična prijava
23.04.2025.•
1
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić prethodnih dana je prvo pozvan u policiju, zatim na sastanak kod premijera Macuta, nakon čega je stigla i nova krivična prijava.
Sud u Hagu postavio novog kontrolora procesa koji protiv Šešelja treba da se vodi u Srbiji
23.04.2025.•
0
Sudski Mehanizam u Hagu postavio je Dagmaru Albreht za kontrolora procesa koji bi u Srbiji trebalo da se održi protiv lidera SRS Vojislava Šešelja i njegovih saradnika, optuženih za nepoštovanje suda.
Infrastruktura železnice Srbije završila prošlu godinu sa gubitkom od 4,6 milijardi
23.04.2025.•
1
Infrastruktura železnica Srbije završila je 2024. godinu sa neto gubitkom od 4.672.459.000 dinara. Njihov gubitak manji je za oko 2,5 milijarde nego na kraju 2023. kada je iznosio 7.203.974.000.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - možete li najbolje do sad?
23.04.2025.•
11
Novi 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
U Srbiji prošle godine u udesima poginulo 514 osoba
23.04.2025.•
1
Od 21. do 27. aprila širom sveta obeležava se Nedelja prevencije povreda u saobraćaju.
Nakon što je govorio na protestu, profesor u Kragujevcu razrešen dužnosti tutora
23.04.2025.•
2
Nakon što je juče govorio na protestu studenata medicine u Kragujevcu, profesor Aleksandar Cvetković sa Fakulteta medicinskih nauka danas je razrešen dužnosti tutora, objavili su studenti.
Ivan Barbalić koji je 90-tih isteran iz stana u Zemunu: Sada je spor u Strazburu
23.04.2025.•
4
Više državljana Hrvatske proterano je poslednjih meseci iz Srbije.
Nastavak progona: Studentkinji Pravnog fakulteta u Beogradu zabranjen ulazak u Srbiju
23.04.2025.•
15
Studentkinji beogradskog Pravnog fakulteta Heleni Strugar zabranjen je ulazak u Srbiju, čime se, kako je ocenila, nastavlja njen nezakonit pritisak i progon.
Evropska komisija: Detaljno ćemo pratiti izbor i funkcionisanje REM-a
23.04.2025.•
1
Evropska komisija (EK) će detaljno pratiti procedure i funkcionisanje Regulatornog tela za elektronske medije (REM), kažu u EK.
Sednica Odbora o izboru članova Saveta REM sazvana za 28. april
23.04.2025.•
2
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da je sazvana sednica Odbora za kulturu i informisanje, koju je opozicija tražila.
Osmaci polažu probu male mature do kraja aprila
23.04.2025.•
3
Učenici osmog razreda osnovnih škola u Srbiji, njih 64.418, polagaće do 30. aprila, u okviru probnog završnog ispita, testove iz srpskog, odnosno maternjeg jezika, matematike i iz predmeta po izboru.
Tužilac razgovarao sa rukovodiocima RTS radi pojašnjenja krivične prijave
23.04.2025.•
1
Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da je tužilac obavio razgovore sa nekoliko rukovodilaca u javnom servisu, povodom krivične prijave koju je RTS podneo protiv NN lica zbog blokade.
AFP: Prosvetari nedeljama bez plate jer im je Vučić obećao "krompir"
23.04.2025.•
4
Prosvetni radnici, koji podržavaju svoje đake, nedeljama ne primaju platu, jer je predsednik Srbije Aleksandar Vučić obećao onima koji nisu radili "krompir, ili ništa", ocenjuje Frans pres.
Opozicija traži novi postupak za izbor članova Saveta REM-a: Prethodni bio katastrofalan
23.04.2025.•
0
Opozicioni poslanici u skupštinskom Odboru za kulturu i informisanje podneće danas zahtev za održavanje sednice tog odbora sa ciljem da se pokrene novi postupak za izbor članova Saveta REM-a.
Verski analitičar: Žalosno što patrijarh nije stao uz studente i narod, već uz Vučićev režim
23.04.2025.•
26
Verski analitičar Vladimir Veljković izjavio je da je žalosno što patrijarh Porfirije nije stao uz studente i narod, nego se deklarisao kao saradnik režima Aleksandra Vučića.
Ekonomista s Bečkog instituta: Srpska ekonomija poput zeca koji je izazvao kornjaču na trku
23.04.2025.•
3
Ekonomska aktivnost u Srbije usporena je, ali to nema nikakve veze sa studentskim protestima, rekao je ekonomista u Bečkom institutu za međunarodne ekonomske studije Branimir Jovanović.
RTS podneo krivičnu prijavu protiv NN lica zbog sprečavanja emitovanja programa
23.04.2025.•
2
Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da je RTS podnela krivičnu prijavu protiv NN lica zbog krivičnog dela sprečavanje štampanja i rasturanja štampanih stvari i emitovanja programa.
Tužilaštvo tvrdi da nije pozvalo rektora Đokića na saslušanje
23.04.2025.•
2
Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu uputilo je zahtev za prikupljanje obaveštenja Rektoratu Univerziteta u Beogradu, u vezi sa krivičnom prijavom koju je podneo student Miloš Pavlović.
Verujete li da je u toku obojena revolucija: To smatra četvrtina građana Srbije
23.04.2025.•
59
Dok vlast ne uspeva da zaustavi trend rasta nezadovoljstva i nepoverenja koje građani Srbije osećaju prema njoj, podrška protestima i studentima i posle pet meseci ostaje visoka (59 odsto).
Rektor Đokić u pismu premijeru Macutu: Nisam došao na sastanak s vama jer moram u tužilaštvo
23.04.2025.•
9
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić izjavio je da je pozvan u Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu za davanje obaveštenja o drugoj krivičnoj prijavi podnetoj protiv njega.
Ni iz petog pokušaja nije izabran predsednik Skupštine Kosova
23.04.2025.•
0
Kandidatkinja Pokreta Samoopredeljenje za predsednicu Skupštine Kosova Aljbuljena Hadžiu ni na današnjoj sednici nije uspela da dobije dovoljno glasova da bi bila izabrana.
Komentari 116
Maccs
tridesete godine
Jovan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar