Đedović: Srbija nema znanja ni iskustva, a ni kadra za nuklearne elektrane

Ministarka rudarstva i energetika Dubravka Đedović poručila je da je potrebno da se ispuni mnogo pretpostavki da bi Srbija mogla da razmatra nuklearnu energiju za svoju energetiku.
Dodala je da za nuklearne elektrane za sada Srbija nema dovoljno ni znanja ni iskustva, a ni kadra.
Govoreći o modularnim reaktorima, istakla je da prema informacijama iz Velike Britanije, ta tehnologija može biti dostupna 2029. ili 2030. godine i dodala da je Srbiji potrebno osam do deset godina za školovanje ljudi koji bi mogli da upravljaju takvom tehnologijom, te da bi odmah moralo da se krene u školovanje.
Đedović je podsetila na to da je moratorijum na izgradnju nuklearki u Srbiji na snazi duže od 20 godina.
 
"Svesni smo da iako nemamo tu energiju, da se tehnologija veoma usavršavala. Danas je nuklearna energija, sa gasom, alternativa za energiju iz uglja, jer doprinosi smanjenju štetnih gasova. Nosi i svoje rizike, svega oko nuklearnog otpada", rekla je ministarka.
 
Podsetila je na to da je usvajanjem Zakona o obnovljivim izvorima energije Srbija nedvosmisleno prioritet dala dekarbonizaciji, sa što više obnovljivih izvora energije.
 
"Zato je potrebno da imamo adekvatno balansiranje energetske mreže", rekla je Đedović.
 
Ocenila je da je strategijska odluka države kako do više bazne energije, te da je jedna alternativa gas.
 
"Jedna od mogućih alternativa je i nuklearna energija. Ljudskog kadra za nju nemamo u dovoljnoj meri i kad bismo krenuli da razmatramo ovo pitanje", rekla je ministarka.
 
Ukazala je na to da Srbiji predstoji donošenje strategije energetskog sistema za narednih 10 godina, te da će tu biti definisano kako želimo da upravljamo energetskim sistemom.
Gojković: Primena nuklearnih elektrana dovodi u fokus zaštitu životne sredine
 
Potpredsednica Vlade, ministarka kulture i predsednica Odbora Direktorata za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije (SRBATOM) Maja Gojković ocenila je da su energetska kriza i geopolitička situacija nuklearnu energiju doveli u centar svetske pažnje, kao jedno od rešenja, ali i najvećih izvora ljudskih strahova.
 
Istakla je da pitanja primene nuklearnih elektrana dodatno dovodi u fokus i zaštitu životne sredine i osiguranje energetske nezavisnosti. Gojković je rekla da u bližem okruženju Srbije radi osam nuklearki, te da neki susedi intenzivno rade na novim nuklearnim kapacitetima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • djordje

    16.12.2022 13:08
    Da se ne lazemo kadra imamo a i iskusne mozemo da uvezemo ali niko nece da bude uvlacen u tu pricu.
    Zbog etickih principa, ekologije, zdravog razuma i pre svega zbog toga sto bi glavnu rec vodile rostiljdzije koje ne odgovaraju nizasta a proganjaju ih ceo zivot jer imaju vise od osnovne skole i znaju da sabiraju.
    Kad neko objasni zasto svakodnevno EPS 1/5 proizvodnje izvozi u Madjarsku i ostala mutna poslovanja i racunice mozda ce prevariti neku budalu da radi za njih.




  • Imre

    16.12.2022 08:57
    Nemoj tako.Pa eto vam Grčić slobodan.A i na sektinoj akademiji ste sigurno obučili kadrove za ovako stručne poslove.Nemoj da te veliki vođa čuje.A ustalom, ni većina ministara,počev od tebe,nit je školovana nit sposobna pa su opet u vladi.
  • Инспектор Вишекруна

    16.12.2022 08:26
    Како нема кадра?
    "Potpredsednica Vlade, ministarka kulture i predsednica Odbora Direktorata za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije (SRBATOM) Maja Gojković ..." Ето вам кадар!
    Па затим Грчић, можда човек патентира и да се јагњићи и прасићи могу пећи у нуклеарки као секундарна делатност?
    Па и сам Павле Савић,да је жив, поклонио би се овим ауторитетима!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija