Poverenik: Prošle godine 10.000 žalbi za pristup informacijama od javnog značaja

Poverenik za informacije od javnog značaja Milan Marinović rekao je da broj žalbi u oblasti zaštite podataka i informacija od javnog značaja raste.
Poverenik: Prošle godine 10.000 žalbi za pristup informacijama od javnog značaja
Foto: Medija centar Beograd

Naveo je da je prošle godine broj žalbi za pristup informacijama od javnog značaja dostigao 10.000, što je znatno povećanje u odnosu na prosečnih 4.000 godišnje.

On je dodao da ne može sa sigurnošću da kaže da li je tome doprinelo bolje informisanje građana i predstavnika medija kojima su one često najpotrebnije ili otvaranje još jedne kancelarije Poverenika u Novom Sadu, i ističe da je u svakom slučaju uočen napredak u oblasti informisanja građana.
"Vrše se promene, kontinuirano i usporeno. Izvršili smo veliki broj obuka, pokušavamo da utičemo na svest sa svih strana i na mlađu populaciju i na ostale. U decembru smo započeli projekat koji će trajati 2,5 godine koji je najviše fokusiran i na one koji rukuju našim podacima, lokalne samouprave, lokalne medije i na građane", rekao je Marinović.
 
On je najavio da će sutra, na zvaničnom obeležavanju Dana zaštite podataka u ličnosti, u Privrednoj komori Srbije, biti predstavljen 'buklet' za učenike osnovnih škola, na temu zaštite podataka o ličnosti koja je prilagođena njihovom uzrastu.
 
Marinović ističe da je jednako važno da i građani ali i oni koji rukuju podacima budu informisani šta je potrebno da podaci budu bezbedni.
 
"Zakon propisuje da nekad moramo da damo neke podatke da bi nešto ostvarili. Ali kada to zakon ne propisuje onda sami možemo da odlučimo da li nam se isplati da nekome damo svoje podatke da bi dobili neku sitnu korist ili ne i koje podatke. Veoma je bitno i kako da se raspitamo kako ih taj obrađuje i kako ih čuva, da li ih nekome prosleđuje", naglasio je Marinović.
 
Kada je reč o digitalnim platformama i društvenim mrežama Marinović kaže da je prava u Beogradu moguće ostvariti preko advokatske kancelarije ali samo za 'Gugl', dok je proces znatno teži kada su u pitanju Fejsbuk, uopšte Meta i njegove platforme.
 
"Gugl predstavlja jedna advokatska kancelarija u Beogradu. Fejsbuk i njegove platforme nemaju, mi smo im nekoliko puta pisali urgencije međutim oglušili su se. Tako da ukoliko želite neki svoj sadržaj da skinete ili imate nešto po pitanju zaštite ličnih podataka u odnosu na te platforme, to ide mnogo teško. Morate da idete preko poverenika za EU u Dablinu", rekao je Marinović.
 
On je napomenuo da prilikom davanja lične karte, kada to zahteva ulazak u neku instituciju, službenik može samo da upiše podatke sa lične karte, ali ne i da je očitava.
 
"Lična karta treba da bude vama u vidokrugu sve vreme. On može na trenutak da je uzme da upiše podatke, ali ne da je očitava na skeneru, i da vam je vrati. Takođe, ne sme da je zadržava kod sebe dok vi obavite šta imate na tom mestu", rekao je Marinović.
  • Gluposti

    29.01.2023 20:21
    Da se raspitamo jako cuva podatke I da li ih prosledjuje?
    Gde da se raspitamo? Oni ce nam kao reci istinu?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.