Potpuna zabrana pušenja u lokalima - koliko je Srbija daleko od toga?

Predlog o potpunoj zabrani pušenja u ugostiteljskim objektima u Srbiji postoji, ali nije došao na dnevni red za usvajanje, niti ima mišljenje Ministarstva zdravlja i drugih ministarstava.
Potpuna zabrana pušenja u lokalima - koliko je Srbija daleko od toga?
Foto: Pixabay
"Komisija koju sam vodila napravila je predlog izmena tog zakona, koji je obuhvatao apsolutnu zabranu upotrebe duvana u svakom zatvorenom prostoru, a tu smo dodali još i sportske terene i autobuska stajališta. Predlog je poslat Ministarstvu zdravlja, ali je na tome i ostalo", kaže za N1 dr Srmena Krstev, koja se do decembra nalazila na mestu predsednice Republičke stručne komisije za kontrolu duvana.
Srbija je jedna od retkih zemalja u Evropi i regionu u kojima je pušenje dozvoljeno u restoranima, kafićima i drugim ugostiteljskim objektima, koji su zadimljeni i ovog 31. januara, kada se obeležava Nacionalni dan bez duvana.
Prema njenim rečima, odredbe po kojima je pušenje dozvoljeno u jednom delu ugostiteljskih objekata "toliko su zastarele da, osim u Srbiji, nigde više ne postoje".
 
"U ostalim državama postoji ili potpuna zabrana pušenja ili takozvana delimična, koja je suštinski potpuna, gde je pušenje dozvoljeno samo u specijalno konstruisanoj prostoriji sa vrlo strogim uslovima. Takve prostorije se gotovo nigde ne otvaraju jer zahtevaju posebnu ventilaciju, specijalna vrata i slično, pa nisu isplative za ugostitelje. Sve veći broj država uvodi i zabranu pušenja na terasama lokala, tako da je Srbija tu u velikom zaostatku", ističe dr Krstev.
 
Rešenjem ministra zdravlja 2021. godine formirana je Radna grupa, sa ciljem da izradi izmene i dopune Zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu. Ta grupa je bila multisektorska, pored celokupnog sastava Republičke stručne komisije za kontrolu duvana činili su je i predstavnici različitih ministarstava u čijim zakonima se takođe pominje duvan i kontrola duvana.
 
Odlukom Ministarstva zdravlja iz decembra prošle godine Republička stručna komisija za kontrolu duvana prestala je da postoji.
 
"Komisija je rasformirana i trenutno je nema, ali se nadam da će uskoro biti formirana nova", navodi dr Krstev.
 
Upitana da proceni kada bi potpuna zabrana pušenja u ugostiteljskim objektima mogla da zaživi i u Srbiji, sagovornica portala N1 odgovara da "ne vidi da država Srbija uvodi bilo kakve mere u oblasti zdravlja koje su promotivne".
 
"Ne znam šta se više čeka s tim. Deprimirajuća je činjenica da naša država nije u stanju da uvede mere koje su već decenijama na snazi u Evropi i u drugim delovima sveta. Jednom će to svakako morati da uradi i Srbija. Pušači se inače vrlo brzo naviknu da moraju da izađu napolje ukoliko žele da puše. To uostalom rade i naši turisti kada odu u neku zemlju u kojoj nije dozvoljeno pušenje u ugostiteljskim objektima", podvlači dr Krstev.
 
Kako kaže, predlog bi trebalo da bude usvojen ukoliko se ne donese taj sveobuhvatni zakon koji obuhvata i reklamiranje duvanskih proizvoda, što bi, dodaje, svakako bilo bolje.
 
"Uzmimo na primer slikovna upozorenja, jer retko koja država ima paklice cigareta kakve mi imamo. Takođe, potpuno je neregulisana oblast novih duvanskih i nikotinskih proizvoda, pa imamo eksploziju upotrebe tih proizvoda među mladima, bez ikakve regulacije i kontrole", upozorava dr Krstev.
 
Krstev naglašava da je jedan od glavnih argumenata u korist zabrane pušenja podatak da nije došlo do smanjenja broja gostiju u ugostiteljskim objektima.
"U svim zemljama, bez obzira na to koliko je problem veliki, uvek ima više nepušača od pušača. Kad je uvedena zabrana pušenja, mnogi nepušači su počeli češće da posećuju lokale, što je upravo suprotno od priče koju su forsirali ugostitelji i duvanska industrija", konstatuje dr Krstev.
 
Podseća da je još 2009. godine bio izrađen Predlog zakona kojim je bila predviđena potpuna zabrana pušenja u zatvorenom prostoru, pa tako i u ugostiteljskim objektima.
 
"Nažalost, Skupština Srbije je to promenila, pa je 2010. godine na snagu stupio zakon sa tim izuzecima. I tada je bilo jasno da to nije dobro. Dozvoliti pušenje u jednom delu lokala, a u drugom ne, i to u prostoru bez ikakve pregrade i posebne ventilacije, nije imalo nikakvog smisla", zaključuje dr Krstev.
  • Dejan Maric

    08.02.2023 00:31
    Motam kablove i motacu
    Sto se zdravstva u drzavi tice...
    Izvade mi krv u D.Z. Pozegi a cekam rezultate iz Uzica?
    Toliko briga o zdravlju naseg naroda u Srbiji.Nisu krivi doktori, med. sestre odmah da se razumemo.Jel vi stvarno mislite da ova sto prica po TVu po nalogu Tvorca, ima iole brige za vas?
    Inace cilj ovog zakona je da se opeljese ugostiteljske radnje, nakon toga konobari, konobarice pa i vlasnik aj u karton fabriku da motamo kablove za 50k uz to da postanemo robovi (kao sada nismo)!?
    Zasto?Pa jbga Nemci i ostali investitori iz EU koji je sam Nas Tvorac spasitelj doveo u ovu NASU SRBIJU su u problemu pa im je potrebno jos robova.Tako da bice jos mnooogo kartona!
    Daleko cemo mi kao narod dogurati ako ovako nastavimo.
    Samo napred i kako TVORAC KAZE zivela srbija.
  • Marina

    06.02.2023 12:07
    Zabrana pusenja
    Ako moze u svetu da postoji zabrana pusenja u zatvorenim prostorijama, onda moze i u Srbiju. U restoranima nema govora o pusackom i nepusackom delu, nisu odvojene prostorije i dim se svuda oseca. ne mozete svoje dete da odvedete ni u poslasticarnicu a da nas ne okruzi dimna bomba. Ako moze svajcarski profesor da izadje napolje i pusi, onda moze i nas Srbin. Gledam roditelje kod nas koliko puse u prisustvu male dece, to je zapanjujuce koliko je dobar deo roditelja neobziran da zbog svoje zavisnosti upropaste zdravlje svoje dece. Ne osudjujem pusace, njihova je volja da li zele da puse i da se truju, ali ne sme da se dozvoli da nepusaci i deca budu izlozeni dimu sto u sadasnjoj situaciji u restoranima i kaficima uopste nije regulisano. U italiji ne smete da pusite kada su deca sa vama, ni u sopstvenom automobilu, sledi velika kazna. Ne moze da se ugadja pusacima, vec da se vodi racuna o zdravlju stanovnistva. Za pusace u restoranima i kaficima treba izdvojiti prostoriju u koju ce ici ako zele da puse, ali da bude potpuno izdvojena od dela gde borave ljudi i da se ne oseti dim a kamo li da ga udisemo.
  • Ana

    03.02.2023 18:22
    Sve se moze
    Na zapadu pusaci uredno izlaze napolje, plus cigarete su prilicno skupe, pa nikom ne pada na pamet da pali jednu za drugom, sto je kod nas izgleda definicija dobrog provoda. Kod nas je problem sto nepusaci zaista nemaju nikakav izbor. U NS na prste jedne ruke mozete izbrojati lokale koji su skroz nepusacki ili kobajagi imaju odvojen deo za nepusace. A na sve to skoro svaki prostor ima ocajnu ventilaciju, i da se zapali jedna cigareta svi se usmrde. Pogotovo ne razumem restorane gde ne mozete da pojedete obrok bez duvanskog dima. Za pocetak tu bih prvo uvela potpunu zabranu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija