Ruski medij tvrdi da srpsko oružje ide u Ukrajinu, Vučević negira

"Po građanima Rusije iz Ukrajine lete srpske rakete". Ovakvom objavom ruski prodržavni medij Mash započeo je tekst o izvozu Krušikovog oružja, preko Turske i Slovačke, u Ukrajinu.
Ruski medij tvrdi da srpsko oružje ide u Ukrajinu, Vučević negira
Foto: Pixabay (ilustracija)
Najkraće rečeno, kako prenosi N1, Srbija je Krušikovo oružje, 3.500 raketa M21 od 122 mm, izvezla u Tursku, posredstvom kanadske firme. A Turska je, potom, isto to oružje, posredstvom američke firme, preko Slovačke, izvezla za Ukrajinu, tvrdi Mash objavljujući snimak iz skladišta u Bratislavi. 
"Mi naše oružje i vojnu opremu ne prodajemo nijednoj strani u sukobu. Da li privatne kompanije kupuju na trećim tržištima i prodaju kompanijama u nekim drugim državama - to nije pitanje za Srbiju", rekao je Miloš Vučević, ministar odbrane Srbije odgovarajući na poslaničko pitanje. Potencijalni problem u ovoj priči bi mogla da bude jedna od zakonskih odrednica koja kaže da krajnji kupac - u ovom slučaju Turska - ne može da izveze uvezeno oružje bez odobrenja nadležnog ministarstva države porekla - u ovom slučaju Srbije.
Preduzeće "Sofag" iz Beograda, u vlasništvu kćerke Slobodana Tešića – Jelene Petrović, izvezlo je oružje koje je proizveo "Krušik" kanadskom kupcu za krajnjeg korisnika – Tursku, prema dokumentu, pod oznakom "poverljivo", koji je u svom snimku objavio Mash, koji ima dobre kontakte u ministarstvima odbrane i unutrašnjih poslova Rusije.
 
Na snimku je, navodi ovaj medij, skladište u Bratislavi, odakle će oružje biti transportovano u Ukrajinu.
 
"Znaju li Srbi kome su prodali rakete – nije jasno. Isporuke su, prema našim informacijama, bile 4. i 6. februara. A, koliko ih je još bilo – ostaje da se nagađa", navodi Mash.
 
Aleksić: Zaobilaženje crne liste?
 
Priča o potencijalnom izvozu srpskog oružja u Ukrajinu bila je tema i današnjeg skupštinskog zasedanja.
 
Miroslav Aleksić, poslanik Narodne stranke naveo je da se na društvenim mrežama pojavio snimak o izvozu 3.500 GRAD raketa nađenih u slovačkom skladištu, spremnih za izvoz u Ukrajinu.
 
"Kako je moguće da su BIA i Ministarstvo spoljnih poslova dali dozvole za izvoz tih raketa u Tursku, kada se zna da Turska proizvodi iste te rakete", upitao je Aleksić ministra odbrane.
 
U izvoz je, naveo je Aleksić, uklučena i firma kćerke Slobodana Tešića "Sofag", dok je, kako tvrdi, posrednik u poslu Mark Morales.
 
"Sad dolazimo do ključnog pitanja postojanja institucija u Srbiji – da li je ovo način se izbegava to što je Slobodan Tešić na crnoj listi američke  administracije i onda pravite kojekakve kombinacije sa oružjem", upitao je Aleksić ministra odbrane.
 
Vučević: Ne izvozimo na front
 
Miloš Vučević je odgovorio da Srbija "apsolutno ne izvozi naoružanje ni za Ukrajinu, ni za Rusiju".
 
"A, imamo pravo da izvozimo svima onima koji su legitimisani i legalni kao krajnji korisnici – ‘end user’. Naša namenska industrija mora da radi i da se razvija. Imamo pravo da izvozimo kao i svi drugi. Ne radujemo se sukobu u Ukrajini ili na bilo kom drugom ratištu. Ali, niko ne može da kazni Srbiju da ne izvozi zato što postoji sumnja gde će šta i kako da završi", naveo je Vučević.
 
On je ponovio da Srbija ne izvozi naoružanje i vojnu opremu na front.
 
"Da li privatne kompanije kupuju na trećim tržištima i prodaju kompanijama u nekim drugim državama, to nije pitanje za Srbiju – to je međunarodna trgovina. Za nas to može da bude interesantno obaveštajno u smislu informacija, a ne zakonske obavezne ili regulative. Mi nećemo prodavati nikome ko je učesnik u ratu. Ne želimo da naše oružje koristi u ratu ni na jednoj, ni na drugoj strani. Ali ne želimo da budemo ni lažni moralisti – mi proizvodimo naoružanje i vojnu opremu, a ona se koristi od strane vojske i u ratnim sukobima. To jeste smisao naoružanja i vojne opreme – to nije muzejski eksponat, koji stoji u galerijskim prostorima, već je nešto što koriste vojske", rekao je Vučević dodajući da nikada u životu nije video, ni upoznao "gospodina kojeg Aleksić pominje".
Zakon: Reeksport uz saglasnost ministarstva
 
Zakon o izvozu i uvozu naoružanja i vojne opreme, u članu 14, predviđa da prilikom izdavanja dozvole za izvoz naoružanja i vojne opreme, podnosilac zahteva mora, između ostalog, da dostavi originalnu potvrdu krajnjeg korisnika, overenu od strane zvaničnog organa države krajnjeg korisnika, što bi u slučaju ovog izvoznog posla bila – Turska.
 
Među podacima koje mora da sadrži originalna potvrda je i ova, pod stavkom broj 8: "izjava da se naoružanje i vojna oprema neće reeksportovati ili staviti na raspolaganje trećem licu bez pisanog odobrenja nadležnog ministarstva države isporučioca ili porekla robe ili ako se država porekla naoružanja i vojne opreme saglasi da tu izjavu da nadležni organ države krajnjeg korisnika".
 
Izvoznik osnovan 2022. za trgovinu robom za domaćinstvo
 
Firma izvoznik "Sofag" u vlasništvu kćerke Slobodana Tešića – Jelene Petrović, osnovana je 20. aprila 2022. godine. Kao pretežna delatnost prvobitno je bila upisana – trgovina na veliko ostalim proizvodima za domaćinstvo, piše N1.
 
Promena delatnosti upisana je 8. jula 2022. godine, kada je u Registar privrednih subjekata u APR upisana nova pretežna delatnost – nespecijalizovana trgovina na veliko.
 
Prema dokumentu koji je objavio ruski sajt Mash.ru, rešenje o dozvoli za izvoz naoružanja i vojne opreme upisano je u nadležni registar 20. jula 2022.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Лајбах

    03.03.2023 06:14
    Од Срба Украјинцима
    То и деца знају да продавци оружја хитно траже гранате за совјетско оружје које користе Украјинци.
    Наше вође су необавештене, а православци гину.
  • Raža

    03.03.2023 02:09
    Izgleda da je municija ipak završila u Ukrajini i to uz našu dozvolu što je samo po sebi užas. Mešamo se u rat u kom nemamo šta da tražimo i nemamo šta da dobijemo, a imamo sve da izgubimo.
    Još gori su mi neki od ovih komentara, koji upoređuju Rusiju 90ih naklonjenu zapadu i Rusiju danas, ili kolektivan zapad koji nas je bombardovao i davio sankcijama, i koji je uništio zemlje poput Libije, Sirije, Iraka i Afganistan smatraju "civilizovanim setom".
    Ponovo sami sebe sabotiramo.
  • Mastodont

    01.03.2023 17:41
    @Zaključak

    A koja od tih šugavih rupa tačno treba da nam bude sveta?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija