Puštanje osuđenog za ubistvo Đinđića iz zatvora: Diskutabilna ili legitimna odluka?
Dušan Krsmanović, bivši pripadnik zemunskog klana, i jedan od osuđenih za ubistvo premijera Zorana Đinđića, pušten je na slobodu neposredno pred 20. godišnjicu od atentata.
On je odležao kaznu, nakon što mu je Apelacioni sud sa prvobitnih 30, istu smanjio na 20 godina.
Sagovornici Danasa ukazuju na to da sa pravne tačke gledišta, odluka suda nije sporna, ali se pitaju da li je to moralo baš u ovom trenutku, odnosno zar Krsmanović nije mogao da bude oslobođen kada prođe godišnjica ubistva.
Advokat Vladimir Terzić podseća na to da je Krsmanoviću ublažena kazna po njegovoj žalbi još 2008. godine, kada je tadašnji žalbeni Vrhovni sud Srbije smanjio nepravosnažno izrečenu kaznu od 30 godina na 20 godina zatvora.
"Takva kazna je bila moguća jer je Republičko javno tužilaštvo podržalo žalbu odbrane, pretpostavljam jer je taj okrivljeni izrazio kajanje, a prema javnosti dostupnim informacijama, svojim iskazom je olakšao dokazivanje u tom krivičnom predmetu, ukazujući da je puška kojim je ubijen pokojni premijer Đinđić uzeta iz JSO, kao i da su se čula dva pucnja u Nemanjinoj", navodi Terzić za Danas.
On dodaje da se radi o svojevrsnoj nagradi za pokajanje, pa se odluka može razumeti, "a sada je kaznu zatvora izdržao i nema zakonskih mogućnosti da mu se ista produži".
Advokat Jovica Todorović ističe za Danas da je ubistvo premijera-reformatora imalo teške posledice ne samo za njegovu porodicu, već i za narod i državu, jer je brutalno zaustavilo proces demokratizacije i modernizacije društva i države. Dakle, dodaje, oštećeni tim krivičnim delom nisu samo najbliži žrtvi, već čitavo društvo i država.
"Već deset godina su na vlasti u Srbiji političke snage koje su najavljivale i prizivale njegovo ubistvo, a nakon ubistva Zorana Đinđića likovale, pa i šenlučile zbog njegove tragične smrti. Te političke snage su zavladale i podzemljem, odnosno kriminalnim strukturama u društvu, i omogućile srastanje organizovanog kriminala sa državnim aparatom. Te političke snage su stavile pod apsolutnu kontrolu zakonodavnu i izvršnu vlast, što je odavno očevidno, i konačno, svedoci smo okončanja procesa stavljanja u potčinjeni položaj pretežnog dela sudske vlasti i tužilaštva", ukazuje sagovornik Danasa.
Prema njegovim rečima, puštanje na slobodu jednog od učesnika u ubistvu Zorana Đinđića odmah nakon što je ispunjen osnovni, objektivni zakonski uslov za to, ne treba da nas čudi, "jer se to dešava u širem društvenom procesu, dijametralno suprotnom demokratizaciji i modernizaciji, koji je započeo upravo njegovim ubistvom, a pod apsolutnom vlašću Aleksandra Vučića se pred našim očima taj proces okončava".
"Bolno je cinična ta simbolika što jedan od ubica Zorana Đinđića izlazi na slobodu uoči godišnjice ubistva. Ali, ta simbolika nas i preteće uverava da je točak istorije njegovim ubistvom zaustavljen, a vladavinom Aleksandra Vučića uspešno vraćen nekoliko krugova u nazad", naglašava Todorović.
On ukazuje na to da je, striktno pravno, Krsmanović izdržao kaznu na koju je pravnosnažno osuđen, i on je sada slobodan čovek, za koga se pretpostavlja da je resocijalizovan.
"Da li je ta kazna bila dovoljna sa aspekta individualne prevencije, pokazaće njegov život. Međutim, da kazne ubicama premijera-referormatora nisu ostvarile efekte na polju generalne prevencije pokazuje kriminalizacija društva i države, a posebno ponovno srastanje mafije u državne strukture. To govori i da krivično sankcionisanje nije dovoljno da se društvo suštinski promeni, već je neophodna sveobuhvatna reforma društva", zaključuje Jovica Todorović.
Podsetimo, Krsmanović je na suđenju izrazio kajanje, zbog "svega što ga je dovelo u situaciju u kojoj se našao", ali ne i za samo ubistvo. Rekao je da će da ispriča sve o planiranju atentata i njegovom činu. Zbog tog "priznanja" stizale su pretnje njemu i njegoj porodici, te zatvorsku kaznu nije služio u Požarevcu u Zabeli, kao i svi osuđeni za ubistvo premijera, već u Sremskoj Mitrovici.
"Priznao sam i nisam štedeo ni sebe ni druge. Ne želim da se branim time da sam nevin. Osećam se krivim i sud me ispravno proglasio krivim, ali kazna nije primereno odmerena. Ne tražim ni ponovno suđenje niti ukidanje presude", naveo je Krsmanović u pisanoj žalbi, koju je pročitao sudija izvestilac Zoran Savić.
Osuđeni je izjavljivao da je krivicu osećao i pre ubistva Đinđića, te da je protiv svoje volje učestvovao u atentatu. Prema njegovom svedočenju, zaduženje mu je bilo da prati i javlja kretanje premijerovog vozila.
Advokat Veljko Delibašić, branilac Dušana Krsmanovića, na izricanju završne reči pre 20 godina, tvrdio je da je njegov klijent bio izmanipulisan, i da nije bio svestan svojih postupaka.
Prema optužnici, Dušan Krsmanović, nalazio se u Nemanjinoj ulici, odakle je javljao dolazak kolone vozila sa premijerom. Detaljno je opisao događaje vezane za neuspele pokušaje ubistva Đinđića na Kopaoniku, kod hale Limes i na sam dan ubistva.
Krsmanović je tokom suđenja rekao da su sva ubistva koja se stavljaju na teret zemunskom klanu naredili ili Spasojević ili svedok saradnik Ljubiša Buha Čume, a da su ih izvršili svedoci saradnici Dejan Milenković Bagzi, Ljubiša Buha Čume, Miladin Suvajdžić zvani Đura mutavi, kao i "Mamica, Kum, Sale, Kreza i Limun", prenose mediji.
Krsmanović je bio glavni diler zemunskog klana, drogu je dobijao direktno od Spasojevića, a preko mreže "svojih momaka" distribuirao je dalje po Beogradu.
Republičko javno tužilaštvo predložilo je Vrhovnom sudu Srbije 17. septembra 2008. da usvoji žalbu Dušana Krsmanovića, osuđenog na 30 godina zatvora u procesu za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića, i da mu ublaži kaznu, navedeno je u podnesku koji je pročitan na sednici Vrhovnog suda po žalbama na prvostepenu presudu.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Požar u barakama ispod Mosta na Adi, nema poveđenih
22.11.2024.•
0
Ispod Mosta na Adi oko 17.20 sati izbio je požar koji su izazvala neproverena grejna tela u barakama.
Moguće kašnjenje i otkazivanje letova Er Srbije zbog lošeg vremena
22.11.2024.•
0
Nepovoljni vremenski uslovi na beogradskom aerodromu, kao i na pojedinim aerodromima u regionu, uticaće na odvijanje saobraćaja Er Srbije.
Građani širom Srbije odali počast poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici
22.11.2024.•
2
Građani su širom Srbije odali počast poginulima u nesreći na novosadskoj Železničkoj stanici.
Brnabić o akciji "Zastani Srbijo": Maltretiranje građana, dobro koordinisana akcija iz inostranstva
22.11.2024.•
70
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić osudila je kao "maltretiranje građana" današnje blokade saobraćaja na više lokacija u Novom Sadu i Beogradu.
VIDEO Incident tokom blokade u Beogradu: Došlo do tuče, udarena novinarka
22.11.2024.•
37
Tokom akcije "Zastani Srbijo" u Beogradu, kod zgrade RTS-a u Takovskoj ulici, došlo je do tuče.
Vlada Srbije povukla iz skupštinske procedure predlog Zakona o visokom obrazovanju
22.11.2024.•
4
Vlada Srbije povukla je danas iz skupštinske procedure predlog dopuna Zakona o visokom obrazovanju, navodeći u obrazloženju da su potrebne "dodatne konsultacije o tom aktu".
Aleksandru Jovanoviću Ćuti zabranjeno prisustvo skupštinskom Odboru za odbranu
22.11.2024.•
11
Narodnom poslaniku Aleksandru Jovanoviću Ćuti danas je zabranjeno prisustvo sednici skupštinskog Odbora za odbranu i unutrašnje poslove.
DNEVNI KVIZ: Koji rezultat ste ostvarili?
22.11.2024.•
12
Novi 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Porodici sa sedmoro dece u Gadžinom Hanu ponovo priključena struja
22.11.2024.•
8
Devetočalna porodica iz Gadžinog Hana kod Niša kojoj je juče ujutru isključena struja u socijalnom stanu, nije provela noć u mraku jer je beogradska firma "Bio enerdži point" platila njihov dug.
Zbog jakih udara vetra posebna opreznost savetuje se vozačima kamiona i autobusa
22.11.2024.•
0
AMSS savetuje posebnu opreznost u saobraćaju vozačima kamiona i autobusa na mostovima, nadvožnjacima i prevojima zbog jačih udara vetra u prvom delu dana.
Bibliotekari predali Vladi i Skupštini peticiju za ukidanje naknade za izdavanje knjiga
22.11.2024.•
7
Bibliotekarsko društvo Srbije saopštilo je da su peticiju za ukidanje naknade za izdavanje knjiga, sa potpisima oko 10.500 građana, podneli Vladi i Skupštini Srbije.
Tužiteljka o istrazi u Novom Sadu: Postavlja se pitanje da li je tužilac dobio sve što mu je trebalo
22.11.2024.•
12
Tužiteljka Jasmina Paunović rekla je, povodom hapšenja 12 osoba zbog tragedije na Železničkoj stanici, da je tužilac morao da traži potrebnu dokumentaciju od svih državnih organa i da je to problem.
Šabić o Vučićevoj najavi: Predsednik nema pravo predlaganja zakona
22.11.2024.•
24
Advokat Rodoljub Šabić je objavio da predsednik Srbije nema pravo da predlaže zakone.
FOTO Pogledajte naslovnice novina posle hapšenja 12 osoba: Verujete li ikome?
21.11.2024.•
30
Novine na naslovnim stranama sutrašnjih izdanja imaju različite poglede na hapšenja zbog nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Vučić: Videću da li lično da predložim Skupštini zakonske izmene o dolasku stranih fakulteta
21.11.2024.•
40
Predsednik Srbije Aleksandar Vučič je večeras najavio mogućnost da on lično predloži Skupštini Srbije zakonske izmene kojima se omogućava dolazak stranih univerziteta u Srbiju.
AMSS upozorio vozače na poledicu
21.11.2024.•
1
Auto moto savez Srbije (AMSS) je večeras upozorio vozače da budu oprezni zbog poledice.
Na krovu zgrade u Severnoj Mitrovici nađeno oružje i uređaji za radio-vezu
21.11.2024.•
1
Kosovska policija je saopštila da je jutros našla oružje, municiju i uređaje za radio-vezu na krovu zgrade u Ulici kralja Petra u Severnoj Mitrovici.
Srbija i Tuvalu ukidaju vize
21.11.2024.•
12
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.
Vučić kaže da je očajan jer je Vlada Srbije povukla zakon o fakultetima: "Dragi Miloše..."
21.11.2024.•
46
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da je očajan zbog odluke vlade da povuče predlog dopuna Zakona o visokom obrazovanju.
Porodici sa sedmoro dece kod Niša isključena struja zbog duga od 30.000 dinara
21.11.2024.•
8
Devetočlana porodica iz Gadžinog Hana kod Niša ostala je danas bez struje u socijalnom stanu zbog duga od 30.000 dinara.
Komentari 28
Dejan
Лаза
@cccc
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar