Osnovan Savet za srpski jezik, baviće se i očuvanjem ćirilice

Vlada Srbije je odlučila da obrazuje Savet za srpski jezik, koji treba da prati i analizira upotrebu srpskog jezika u javnom životu i sprovođenje mera radi zaštite i očuvanja ćirilice.
Osnovan Savet za srpski jezik, baviće se i očuvanjem ćirilice
Foto: Pixabay
Za članove Saveta, na predlog Odbora za standardizaciju srpskog jezika, imenovani su dopisni član Akademije nauka i umetnosti Republike Srpske Sreto Tanasić, redovni profesor Miloš Kovačević, viši naučni saradnik Vladan Jovanović, viši naučni saradnik Marina Spasojević.
Imenovani su i vanredni profesor Aleksandar Milanović, a na predlog Ministarstva kulture Srbije, književnici Vladimir Pištalo, Selimir Radulović, Zoran Avramović i Miodrag Кajtez.
Zadatak Saveta je i da daje preporuke, predloge i stručna mišljenja radi unapređenja upotrebe srpskog jezika u javnom životu, prenelo je Ministarstvo kulture.
 
Vlada je Odluku o obrazovanju Saveta za srpski jezik donela na osnovu Zakona o upotrebi srpskog jezika u javnom životu i zaštiti i očuvanju ćiriličkog pisma.
  • reds

    20.03.2023 11:53
    @Mungos
    Mungose, prika moj, u osnovnoj školi se uči da je reforma srpskog jezika sprovedena po principu koji je osmislio Nemac Johan Adelung. Toliko o srpskom geniju.
    Reforma i standardizacija srpskog jezika je austrijski projekat koji je osmišljen i sproveden u Beču kako bi se Balkan udaljio od ruskog uticaja. Toliko znate o svojoj istoriji gospodo nacionalisti velikosrbi.
  • pajo patak

    17.03.2023 18:10
    @Мунгос
    budi мунгос vrati se u Indiju i lovi kobre.
  • Zare

    17.03.2023 16:19
    Toliko se nacionalisti odnosno putinisti bave cirilicom da je uglavnom koriste po trotoaru i zidovima.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija