O tučama za hranu na akciji u Srbiji: "Građani se protiv visokih cena bune samo na internetu"

Za godinu dana hrana u Srbiji poskupela je 24,6 odsto, kaže zvanična statistika, mada novčanici potrošača svedoče da je to poskupljenje znatno više.
Pojedine namirnice koštaju i nekoliko puta više nego u zemljama Evropske unije. Građani, ili kupuju manje, ili na akcijama. Te akcije ponekad se završe tučom, kao prošle nedelje za ćevape. Bitka za hranu nastavljena je u Leskovcu, borbama za svinjsku plećku od 400 dinara, piše N1.
"Zašto samo tog dana traje ta niska cena? Da li je moguće da se zarada na osnovnim prehrambenim proizvodima može meriti sa onom zaradom recimo na kozmetici, hemiji i tako dalje? Razumemo da trgovci i proizvođači treba da zarade, ali nemojte tamo gde ne morate", kaže Zoran Nikolić iz Nacionalne asocijacije potrošača Srbije.
Ko i koliko mora da zaradi na ulju, maslinovom? U Srbiji 750 ml košta 20 evra, duplo više nego ceo litar u Hrvatskoj i sedam evra više nego litar istog maslinovog ulja u Crnoj Gori.
 
Čarobnjake od kupaca napravili su trgovci i njihove marže, smatraju u udruženjima za zaštitu potrošača.
 
"Iako živimo u razvijenoj tržišnoj ekonomiji, ovo sve što vidimo su posledice dogovorne ekonomije. Dakle, ne možemo razumeti da u svim marketima u Srbiji, govorim o vodećim marketima, svi ti proizvodi koštaju gotovo isto", govori Zoran Nikolić.
 
Neki proizvodi koštaju i nekoliko puta više nego u zemljama Evropske unije.
 
"Imali smo ovih dana ono poređenje pirinča, recimo Slovenija - Srbija. Taj pirinač se ne proizvodi ni tamo ni ovde, uvozi se iz treće zemlje, a tamo je značajno jeftiniji nego kod nas. Očigledno je da državi odgovara ovako nešto, trgovcima naravno. Ja u ovom trenutku ne vidim nikakvu borbu protiv inflacije. U zemljama regiona se nešto i dešava, kod nas apsolutno ništa", kaže Dejan Gavrilović iz Udruženja potrošača "Efektiva".
 
Kod nas inflacija ostaje dvocifrena, dok je u evrozoni i Sjedinjenim Američkim Državama pala na 6,9, odnosno šest odsto. Od zvanične statistike građanima je važniji pokazatelj novčanik.
 
"Jedini odgovor koji mi kao potrošači možemo dati jeste da prestanemo da kupujemo takve proizvode", govori Zoran Nikolić.
 
"Ovde ne postoji ništa sem toga što mi kritikujemo na društvenim mrežama i tako dalje. Dokle god je tako, ni država ni trgovci neće imati podsticaja da urade bilo šta što bi građanima išlo u prilog", kaže Dejan Gavrilović.
 
Država je prekomernom potrošnjom podstakla inflaciju, dok je Narodna banka zakasnila sa reakcijom, smatraju ekonomisti. I zato, dok u Evropi i Americi inflacija pada, u Srbiji pada standard a cene i dalje rastu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Niko bitan

    06.04.2023 23:25
    Ljudi nemojte kukati izbor postoji,toliko posla u svetu koji se moze raditi ili ne radti iz Srbije.Manite se zamlacivalnja sta vlast tvrdi,sta je ovaj ili onaj rekao.Stisnite zube ulozite u sebe pa napred.Niko vam nece dati ono sto ne zasluzite,da bi se bilo sta promenilo morate poceti da menjate sebe.Dokle god bude reko Zika,Pera,Djura tu ste gde ste i to sto ste zasluzili dobijate.
  • Vasa

    06.04.2023 15:56
    Prevara za prevarom
    To je postao model rada trgovinskih lanaca. 50% snižena cena, koja važi 10-tak minuta jednom nedeljno, na jedan artikal, je "navlakuša" za naivne. Takođe, tzv. nagrada igra za koju nema javnog izvlačenja, niti objave dobitnika, je dodatno zaluđivanje nacije podložne kocki, što se vidi po broju kockarnica.
  • Novosađanka

    06.04.2023 12:39
    protesti
    U Francuskoj i Grčkoj kad poskupi karta javnog prevoza, stotine hiljada izlazi na ulice , demonstrira, lomi...ovi će nas slomiti, i treba.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija