Novi propisi o radu odeljenjskih starešina: "Dodatne obaveze kao da su oni hobotnice"

Povećanje naknade za razredno starešinstvo sa četiri na sedam odsto, uz izradu uputstva o radu odeljenjskih starešina, jedna je od mera koju je predložila Radna grupa za sprečavanje nasilja u školama.
Novi propisi o radu odeljenjskih starešina: "Dodatne obaveze kao da su oni hobotnice"
Foto: Pixabay
Kada će odeljenjskim starešinama ova naknada biti povećana još se ne zna, a iz Ministarstva prosvete za "Danas" kažu da su u toku pripreme za izmenu Uredbe o koeficijentima za obračun i isplatu plata zaposlenih u javnim službama.
"U toku su pripreme za izmenu Uredbe, dogovori na operativnom nivou sa Ministarstvom finansija i procena finansijskih efekata, nakon koje će Ministarstvo prosvete uputiti i formalni predlog Ministarstvu državne uprave i loklane samouprave da se ovaj propis promeni", navode iz Ministarstva.
A dok odeljenjske starešine očekuju da za angažovanje po ovom osnovu mesečno dobijaju oko 5.000 dinara, umesto sadašnjih oko 3.000 dinara, Ministarstvo je donelo Uputstvo za rad odeljenskog starešine kojim se bliže uređuju zadaci odeljenjskog starešine.
 
U tom dokumentu se, između ostalog, navodi da je uloga odeljenjskog starešine primarno vaspitne prirode i vezana je za aktivnosti u okviru odeljenjske zajednice radi razvijanja i negovanja moralnih vrednosti kod učenika, tolerancije, empatije i razvijanja ekološke svesti.
 
Iz ugla Ministarstva, primarni zadaci odeljenjskog starešine su: organizacioni, pedagoški, saradnja sa roditeljima, stručno usavršavanje i vođenje evidencije.
 
"Odeljenjski starešina svojim stavovima, modelom ponašanja kreira pozitivnu atmosferu u odeljenju, razvija inkluzivnu i podržavajuću sredinu za uspostavljanje socijalnih relacija između svih učenika, čime doprinosi razvoju učeničkog kolektiva i pruža podršku ličnom razvoju svakog učenika", piše u uputstvu.
 
U okviru pedagoških zadataka najvažnije je: uspostavljanje poverenja sa učenicima, pružanje dodatne podrške učeniku u okviru rada Tima za pružanje dodatne podrške, praćenje napredovanja i ocenjivanja učenika, preventivni rad sa učenicima i roditeljima, postupanje u situacijama zaštite od nasilja i diskriminacije, te pojačan vaspitni rad učenicima.
 
I dok neki prosvetari ovo uputstvo vide kao spisak lepih želja i smatraju da je i sa korekcijom koeficijenta naknada za rad odeljenjskog starešine nedovoljna, drugi kažu da se u dokumentu samo sumira sve što su starešine i do sada radile.
 
Nezadovoljni su i u Forumu srednjih stručnih škola koji je nedavno uputio pismo ministru, nakon što se u javnosti pojavila radna verzija izmena Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja.
 
"Vidimo iz predloga da ste, kada su obaveze odeljenjskih starešina u pitanju, bili vrlo maštoviti. Niste zaboravili da odeljenskog starešinu opteretite dodatnim obavezama, ali da taj posao nagradite i povećanjem naknade vam je nekako promaklo i izostalo. Izmene i dopune zakona predviđaju dodatne obaveze za razredne starešine, kao da su oni hobotnice sa osam ekstremiteta, a o povećanju zarade ni reči", navode iz Forma, od koga je potekla inicijativa da se koriguje koeficijent za razredno starešinstvo.
 
Prema tvrdnji tog sindikata, u izmenama zakona biće uneta obaveza da odeljenjski starešina, zajedno sa stručnim saradnicima, odnosno sa timom za zaštitu od diskriminacije, nasilja zlostavljanja i zanemarivanja ili timom za inkluziju, sačinjava plan pojačanog vaspitnog rada koji traje do okončanja vaspitno-disciplinskog postupka.
Razredni starešina će biti dužan i da vodi posebnu evidenciju o pojačanom vaspitnom radu, u koju se unose podaci o događaju, učesnicima, vremenskoj dinamici, preduzetim aktivnostima i merama i delotvornosti pojačanog vaspitnog rada.
 
Iz Foruma smatraju da dodatne obaveze koje se planiraju izmenama zakona treba da obavlja pedagoško-psihološka služba, dok bi razredni starešina mogao samo da pomaže jer je, kako tvrde, opterećen nizom drugih obaveza.
 
Uvidom u uputstvo može se zaključiti da su nadležni bili vrlo kreativni u opisu obaveza razrednih starešina koje se u školskoj praksi ne viđaju. Tako je, recimo, u okviru savetodavnog rada sa roditeljima preporučeno da se samostalno ili u saradnji sa drugim stručnjacima obrađuju teme poput vaspitni stilovi roditelja, stres kod roditelja i podrška jačanju roditeljskih veština, kako vaspitavati decu za učešće u demokratskom društvu...
  • Didi

    07.04.2023 08:16
    Povišica
    Starešinstvo ili ne, plate u prosveti treba da su bar na nivou poslaničkih.
    A to da razredni starešina treba da vaspitava bahate i zapuštene balavce i bude nagrađen sa 2000 povišice, samo je kap u moru poniženja.
    Mnogo odgovornih i posvećenih nastavnika svakodnevno pokušava da vaše zamisli sprovede u delo, ali im na putu stoje nevaspitana i razuzdana deca sa svim pravima ovog sveta i nula obaveza, od jednakih roditelja, za platu koja je ponižavajuća.
    Bolje uvedite obavezan test sposobnosti da se bude roditelj ili kažnjavajte one čiji potomci konstantno uzurpiraju nastavu i maltretiraju sve oko sebe, a ne da vaspitavanje prebacujete na razredne starešine.
  • Zemlja čudesa

    06.04.2023 18:52
    Vaspitavanjem treba da se bave samo učitelji, do 4. razreda osnovne škole. Nastavnici u višim razredima su predavači, nisu vaspitači. Srednja škola takođe nije i ne treba da bude vaspitna nego obrazovna ustanova. Roditelji koji smatraju da je čuvanje i vaspitavanje predškolske dece posao za babe i dede, a kad krenu u školu zadatak učitelja i nastavnika bolje da koriste kontracepciju na vreme.
  • Tamara

    06.04.2023 18:28
    Svastari
    Izgleda da ce raditi ono za sta pedagozi I psiholozi primaju platu!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.