Cenovni paradoks: Pelet u većim gradovima jeftiniji, ogrevno drvo skuplje, a obrnuto u unutrašnjosti

Ovu grejnu sezonu karakteriše i rekordna potražnja za peletom i ogrevnim drvetom i rekordno visoke cene tog ogreva.
Cenovni paradoks: Pelet u većim gradovima jeftiniji, ogrevno drvo skuplje, a obrnuto u unutrašnjosti
Foto: Pixabay
Fabrike peleta i stovarišta konačno su počeli sa sniženjima. Profesor šumarskog fakulteta Branko Glavonjić kaže za RTS da će doći do blagog pojeftinjenja i u narednim nedeljama. 
Glavonjić je izjavio da su cene ogrevnog drveta i peleta u padu treći mesec zaredom.
"U odnosu na cene koje su bile u uredbi sada su znatno niže. Prvo pojeftinjenje peleta je bilo sredinom februara, ono je bilo jako skromno. Drugo, malo značajnije, oko deset procenata, sredinom marta. Ove sedmice je još jednom pojeftinilo za oko dva odsto. Cene drvnog peleta su niže nego krajem januara u proseku za 12 procenata", ističe Glavonjić.
 
Cene drvnog peleta su, dodaje, različite u različitim regionima u Srbiji i kreću se od 31.000 dinara za uvozni pelet iz Crne Gore, do 34.000 za domaći.
 
"Najjeftiniji pelet se nalazi u velikim gradovima, dok su cene na stovarištima u unutrašnjosti nešto više. Razlog je to što u unutrašnjosti ima znatno manje trgovaca koje nude pelet i oni još uvek drže cene koje su između dve do tri hiljade niže nego u januaru ove godine", ističe Glavonjić.
 
Prema njegovim rečima, cene ogrevnog drveta su pale, ali je taj pad znatno niži nego kod cene peleta.
 
"Cene ogrevnog drveta u Beogradu su oko 10.000 dinara, a u unutrašnjosti se kreću od 7.500 dinara do 10.000 dinara. To je pojeftinjenje od 700 do 1.200 dinara, zavisi od regiona", kaže Glavonjić.
 
Ističe da sada imamo paradoksalnu situaciju da su cene peleta u velikim gradovima niže, a ogrevnog drveta više, a u unutrašnjosti je obrnuto.
 
"Jedan od razloga zašto cene ogrevnog drveta padaju sporije je što na stovarištima još ima skupo nabavljenog drveta. Sada pokušavaju da to nekako prodaju. Nove seče su tek počele, a treći razlog je što je potražnja industrije za drvetom izuzetno visoka. Sada proizvođači mogu da biraju kome će prodati drvo", napominje Glavonjić.
 
Fabrike peleta su, navodi, u ovom trenutku izuzetno opterećene zalihama i izvoz ide otežano jer je cela Evropa krcata peletom.
 
"Realno je očekivati da će doći do još jednog blagog pojeftinjenja peleta u narednim mesecima. To neće biti tako značajno, ali se može očekivati da će biti par stotina dinara u narednim nedeljama. Sada je tona jeftinija između 3.600 dinara i 4.000 nego krajem januara ove godine", ističe Glavonjić.
 
"Drveta i peleta ima u dovoljnim količinama, ne treba stvarati nervozu kod potrošača. Potražnja je u ovom trenutku veoma mala, i peleta i drveta ima dovoljno. April i maj su pravo vreme za nabavku ogreva i moj savet je da potrošači krenu sada u nabavku i ne čekaju oktobar", dodaje Glavonjić.
 
Fabrike, kaže, u ovom trenutku imaju dovoljne količine drvne sirovine.
 
"Razlika u ceni drvne sirovine koja se nabavlja iz državnih i privatnih šuma je oko deset procenata. Prošle godine je ta razlika bila preko 50 procenata u korist privatnih šuma. Nema više zabrane izvoza, ali zbog situacije u Evropi izvoz ide jako teško", objašnjava Glavonjić.
 
Od sredine januara do kraja februara je rađeno istraživanje koje se odnosi na potrošnju drvnih goriva i jedno od pitanja je bilo poverenje potrošača u drvni pelet.
 
"Veliki broj potrošača je bio razočaran cenom peleta i jedan broj njih je odustao od korišćenja peleta i prešao na neki drugi energent, najviše na ogrevno drvo. Ako bude bila prihvatljiva cena, oni će se ponovo vratiti da koriste pelet", napominje Glavonjić.
 
U ovom trenutku stvari tako stoje da će ogrevnog drveta i peleta biti dovoljno, zaključuje Glavonjić.
  • Kamaron

    11.04.2023 16:06
    Ma vazi...
    Lupaju.... Zadnjih 5 meseci je ista cena.... Nije pala cena ni 1 din. Ja ga kupujem svaki mesec i cena je ista, 37 400 za 990 kila.
    Ne znam samo gde to padaju... Mozda u Moldaviji...
  • Ja

    10.04.2023 10:11
    Skupo
    Briketi i peleti uvek kostaju vise od drva jer je ulozen rad i energija u njihovu proizvodnju. Trenutne cene su nerealne. Prvo za ogrevno drvo koje su mnogi trgovci nabavili u velikim kolicinama po skupim nabavnim cenama i sada nece da spuste dok ne rasprodaju zalihe.
    Drzava bi trebala da intervenise.
  • G pen

    10.04.2023 07:14
    GDE? Ovi naprdni nikako da se odviknu od laganja.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija