Radne prakse: U raskoraku između zakona i realnosti
Mlade već neko vreme zbunjuje paradoks - da bi se upustili u svet zaposlenih, potrebno je da već imaju radno iskustvo.
Foto: Pixabay
Upravo im je to dodatni motiv da CV popune raznim praksama, obukama i seminarima. Međutim, dešava se da je kvalitet postojećih praksi i dodatnih obuka, treninga i seminara pod znakom pitanja, pa se mladi opredeljuju za neplaćene prakse sa mnogo radnih sati, bez potpisanog ugovora.
U anketi koje su autorke sprovele za ovaj tekst, od 116 ispitanika 75% je bilo na neplaćenoj praksi, a onima koji su bili na plaćenoj u 31,6% slučajeva novac nije bio redovno isplaćivan. Preko 60% anketiranih nije potpisalo nikakav ugovor. Skoro u 40% slučajeva ispitanici su imali puno radno vreme (do 40h nedeljno), a isti procenat mladih kaže da je radilo više poslova od onoga što je navedeno u oglasu.
Na pitanje da li praktikanti treba da uživaju zakonom garantovana prava ili da poslodavci regulišu to polje, preovladava (58,6%) mišljenje da ovu sferu treba regulisati zakonom. Ali ipak veliki broj anketiranih nije upoznat sa nacrtom Zakona o radnoj praksi.
Gde je Zakon o radnoj praksi?
Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja započelo je proces uvođenja radnih praksi u zakonodavni sistem Republike Srbije 2020. godine. Tim povodom oformljena je Radna grupa koja je doprinela izradi Nacrta Zakona o radnim praksama. Nacrt je donet krajem 2021. Međutim sam zakon nikad nije usvojen.
"Usled političke situacije koja nas je zadesila, izbora koji su bili aktuelni u prethodnoj godini i promene vlade, verujem da je sve to uticalo na odlaganje ovog procesa", kaže član Upravnog odbora Krovne organizacije mladih Marko Stanković.
Istog mišljenja je izvršni direktor Beogradske otvorene škole Milorad Bjeletić.
"Neka naša nagađanja su da je zbog izbora zakazanih za april prošle godine bila u toku neformalna izborna kampanja, zbog čega su se ministarstva rastrčala da odrade sve što su mogla, kako bi se dodvorila svojim političkim šefovima", rekao je Milorad Bjeletić.
Očigledno Zakon o radnim praksama nije u tom trenutku bio toliko važan da bi došao na dnevni red.
"U suštini poslodavcima odgovara status quo, sindikati ne priznaju radne prakse pa samim tim su aktivno protiv tog koncepta", smatra istraživač i koordinator projekata u Beogradskoj otvorenoj školi Goran Radlovački.
Povrh svega toga izostao je pritisak od strane onih na koje se ovaj zakon i odnosi. Deluje da su mladi nezainteresovani kada je u pitanju pravno regulisanje ove teme, već ona postaje aktuelna tek kada na svojoj koži osete probleme koje nekvalitetna praksa nosi.
Iz Sektora za rad i zapošljavanje nadležnog ministarstva, na našu molbu da nam obezbede sagovornika, kratko su odgovorili: "Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja pristupilo je normativnom uređenju radnih praksi, a informacije u vezi nacrta Zakona o radnoj praksi dostupne su na sajtu ministarstva”.
Nezavisno od toga da li je Zakon donet ili ne, radne prakse su deo realnosti. One postoje, a njihovo nestandardizovanje ostavlja prostor za manipulacije. Praktikanti ostaju nevidljivi za naš pravni sistem i kao takvi nemaju svoja prava, nisu zaštićeni od strane države. Ovaj problem postoji i u zemljama Evropske unije.
Ipak, Savet ministara EU je 2014. godine usvojio "Preporuku o okviru kvaliteta za radne prakse", sa elementima koji obezbeđuju kvalitet radnih praksi (vremensko ograničenje, obezbeđivanje kvaliteta prakse, novčana nadoknada i dr...). Svrha donošenja ove preporuke je da se omogući polaznicima prakse da steknu kvalitetno radno iskustvo u sigurnim i poštenim uslovima i time povećaju svoje šanse za pronalaženje kvalitetnog posla i olakšaju tranziciju mladih na tržište rada.
Ono oko čega su saglasni i Ministarstvo i Beogradska otvorena škola jeste da treba slediti odredbe "Preporuke o okviru kvaliteta za radne prakse".
"Vidimo radnu praksu kao priliku da se poveća 'zapošljivost'. To je termin koji predstavlja svojstvo osobe da ima veće šanse da bude zaposlena. Da ima neka znanja, veštine, iskustvo, odnosno nešto što je čini konkurentnom na tržištu rada. Kroz različita istraživanja smo empirijski utvrdili da ljudi koji su prošli neku praksu postaju zapošljiviji na tržištu rada“, smatra Milorad Bjeletić.
Spona između poslodavaca i praktikanata
Ulogu posrednika između poslodavaca i praktikanata često imaju veb sajtovi koji objavljuju oglase za poslove i prakse. Kakva je uloga i odgovornost ovih platformi? Urednik sadržaja na Infostudu Željko Skenderović objašnjava da oni ne objavljuju oglase koji su diskriminatorni i koji nisu u skladu sa zakonskim ograničenjima. Ipak tu se mogu naći prakse koje su neplaćene, pod uslovom da garantuju mogućnost zaposlenja nakon završene prakse.
"Mi nemamo odgovornost nakon naših provera, odnosno mi ne možemo uticati na poslodavca ukoliko on ne ispunjava obaveze. Zbog toga je bitno da mladi potpišu ugovor prilikom zaposlenja (i pročitaju ga), i da se na taj način pravno zaštite od svih zloupotreba. Ono što možemo, tu smo da pružimo savete ukoliko dođe do bilo kog problema, a na našem sajtu Poslovi Infostud postoji i sekcija Pravnik odgovara, gde mogu dobiti odgovor na sve pravne dileme", ističe Željko Skenderović.
Odgovornost je i u rukama mladih
Radna grupa je imala zadatak da doprinese izradi Nacrta zakona, ali nju su činili različiti predstavnici koji su sledili interese ciljnih grupa koje su zastupali. Naši sagovornici tvrde da su se, za razliku od BOŠ-a i KOMS-a, koji su direktno zastupali interese mladih, donošenju zakona najaktivnije suprotstavljali predstavnici sindikata.
"Oni štite članstvo i zaposlene. Ali ipak su u pitanju njihovi budući članovi, budući zaposleni. Zar ne treba da se pomogne njima da podignu zapošljivost, da kroz radnu praksu postanu zaposleni i postanu članovi sindikata", pita se Milorad Bjeletić.
Neke odredbe zakona su diskutabilne. Najproblematičniji je način na koji je regulisan radni status praktikanata, odnosno ugovor i visina nadoknade.
"I dalje nije jasno koji ugovor potpisuju mladi, dok je za visinu nadoknade predviđeno da iznosi najmanje 2/3 minimalne zarade što bi danas u proseku iznosilo oko 28 hiljada dinara", zaključuje je Marko Stanković.
Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja poslalo je poziv za formiranje nove radne grupe, kako bi se nastavio započet proces. Ne zna se da li će ceo proces krenuti ispočetka ili se nastavlja tamo gde se stalo. U svakom slučaju, taj poziv je dobar znak i uliva nadu da će se ovo važno pitanje konačno rešiti.
Neophodno je da se mladi više angažuju u procesu zaštite svojih prava i da iskoriste prilike koje im se pružaju kako bi se njihov glas čuo.
*Tekst objavljujemo u okviru serije istraživačkih priča koje potpisuju studenti novinarstva iz Niša, Novog Sada i Beograda, kao deo projekta koji je nastao u saradnji sa organizacijom civilnog društva Partneri Srbija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Novi dan, novo Vučićevo obećanje: Probaćemo da obezbedimo besplatne udžbenike u celoj Srbiji
01.02.2025.•
0
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će dati sve od sebe da se od septembra obezbede besplatni udžbenici na teritoriji cele Srbije.
Dačić: Protiv smo vanrednih izbora
01.02.2025.•
0
Ministar unutrašnjih poslova i predsednik Socijalističke partije Srbije (SPS) Ivica Dačić izjavio je da je ta stranka uvek protiv vanrednih izbora.
Šabić: Novi postupak protiv Katarine Petrović preteća poruka svim državnim službenicima
01.02.2025.•
0
Advokat Rodoljub Šabić kaže da je pokretanje još jednog disciplinskog postupka protiv majorke policije Katarine Petrović preteća poruka svim zaposlenima u državnim organima koji podržavaju studente.
Đilas: Opozicija treba da se povuče i podrži vođstvo studenata
01.02.2025.•
30
Predsednik Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas izjavio je da je opozicija odigrala ključnu ulogu u pokretanju protesta, ali sada, treba da se povuče i da podrži vođstvo studenata.
Prosvetni radnici najavili blokadu mostova u Čačku: Podrška studentima i đacima
31.01.2025.•
1
Prosvetni radnici Čačka najavili su da će u subotu, 1. februara, blokirati mostove u tom gradu od 15 do 16 časova pod parolom "Nastavnici su uz studente" i pozvali građane da im se pridruže.
Lajčak na kraju mandata: Srbija i Kosovo mogu da budu ponosni na Ohridski sporazum
31.01.2025.•
5
Odlazeći specijalni predstavnik Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak izjavio da Kosovo i Srbija mogu da budu ponosni na postizanje Ohridskog sporazuma.
Uhapšen progonitelj u Borči: Pratio i spopadao maloletnice
31.01.2025.•
0
Policajci sa Palilule, u saradnji sa kolegama iz Obrenovca i Prvim osnovnim javnim tužilaštvom, uhapsili su 38-godišnjeg M. К. zbog sumnje da je izvršio krivično delo proganjanje.
VIDEO: Novak Đoković u duksu "Studenti su šampioni" na derbiju
31.01.2025.•
18
Jedan od najboljih tenisera svih vremena Novak Đoković prisustvuje košarkaškom derbiju između Partizana i Crvene zvezde. Mnogima je za oko zapao jedan detalj.
Nema podataka o rezultatima bojkota pet velikih trgovinskih lanaca u Srbiji
31.01.2025.•
9
Iako je Udruženje potrošača pozvalo na bojkot pet velikih trgovinskih lanaca u Srbiji, informacija o tome koliko je bojkot bio uspešan za sada nema.
VIDEO: Penzioner sa invaliditetom pokušao da vodi dijalog s Vučićem
31.01.2025.•
17
Jedan čovek sa invalididetom, koji je na poslu ostao bez desne ruke, pokušao je da Vučiću tokom njegove posete Rasinskom okrugu predstavi kako to u praksi izgleda povećanje penzije od 11 odsto.
Vučić želi novi pokret sa poštenim ljudima a "korumpirane iza rešetaka" - a ne da ni prelaznu Vladu
31.01.2025.•
62
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u Trsteniku da je "novi pokret potreban da bi došli pošteni ljudi a korumpirani iza rešetaka" i poručio da prelazne ili ekspertske Vlade neće biti.
Blokada raskrsnice kod UKC Kragujevac zbog gaženja doktorki u Beogradu
31.01.2025.•
0
Studenti fakulteta u blokadi i maturanti kragujevačke gimnazije protestovali su zbog gaženja doktora kod Instituta za mentalno zdravlje u Plamotićevoj ulici u Beogradu.
Sindikati RTS traže smenu glavnog urednika i Uredničkog kolegijuma
31.01.2025.•
6
Predstavnici pet od šest sindikalnih organizacija u RTS podneli su zahtev za razrešenje v.d. glavnog i odgovornog urednika Nenada Lj. Stefanovića i Uredničkog kolegijuma Informativnog programa.
Mladić koji je automobilom udario dve žene u Beogradu: Osumnjičen za teško ubistvo u pokušaju
31.01.2025.•
0
Mladić star 18 godina, koji je danas automobilom udario učesnice blokade u Beogradu, osumnjičen je za teško ubistvo u pokušaju, saopštilo je Više javno tužilaštvo.
U automobilu slovenačkih tablica u Novom Pazaru pronađeno skoro pet kilograma kokaina
31.01.2025.•
0
Policija u Novom Pazaru zaustavila je automobil slovenačkih registacija u kojem je pronašla više od 4,8 kilograma praškaste materije za koju se sumnja da je kokain.
Nedelja privatnosti: Nadležne institucije ne preduzimaju dovoljno da zaštite prava građana
31.01.2025.•
0
Zaštita prava na privatnost je fundamentalno ljudsko pravo, no ovaj neotuđivi kutak slobode je i dalje veliki izazov za mnoge demokratije, pa i našu.
Uhapšen u Velikom Gradištu zbog podmićivanja policajca: Hteo da "pogura" registraciju automobila
31.01.2025.•
1
Policija u Kraljevu je uhapsila Ž.S. (51) iz okoline Velikog Gradišta zbog sumnje da je dao mito službeniku u tamošnjoj Policijskoj stanici, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Portal Transitionsmedia: Vreme je da Zapad napusti Vučića i podrži demokratske težnje
31.01.2025.•
7
Opisujući proteste u Srbiji koji traju od pogibije 15 ljudi u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, ovaj portal navodi da su uz studente stali građani ali ne i Zapad.
Ponovo odloženo ročište u slučaju Asomakum
31.01.2025.•
0
Sudski postupak u slučaju Asomakum, nazvanom po firmi osnovanoj navodno falsifikovanom ličnom kartom Andreja Vučića, ni danas nije nastavljen zbog odsustva provookrivljenog Dragoslava Joksimovića.
IFJ i EFJ osudile napade na novinare tokom protesta i upozorile na otpuštanje: Stojimo uz kolege
31.01.2025.•
1
Međunarodna federacija i Evropska federacija novinara osudile su napade na novinare u Srbiji tokom dosadašnjih protesta, te upozorile na ograničavanje medija i otpuštanje novinara, saopštio je UNS.
Anketa: Srbi najviše cene Mađare, a Mađarima najdraže Austrija i Hrvatska
31.01.2025.•
6
Mađari su najskloniji Austriji, Hrvatskoj i Sloveniji, pokazuje anketa koju prenosi nedeljnik na nemačkom jeziku Budimpeštanske novine (Budapester Zeitung).
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar