U Srbiji 47 psihijatara brine o mentalnom zdravlju dva i po miliona dece i mladih

Polovina svih mentalnih poremećaja počinje pre 14 godine života, a čak dve trećine pre 25 godine, govori statistika Svetske zdravstvene organizacije.
U Srbiji 47 psihijatara brine o mentalnom zdravlju dva i po miliona dece i mladih
Foto: Pixabay
SZO upozorava i da četvrtina svih osoba zavisnih od alkohola i narkotika u "živo blato" zavisnosti zakorači upravo u ranoj mladosti, prenosi Politika.
Međutim, nacionalna statistika svedoči da u proseku prođe deset godina od pojave prvih problema sa mentalnim zdravljem do traženja stručne pomoći, a to dodatno komplikuje i činjenica da u zemljama sa niskim i srednjim dohotkom na 100.000 mladih dolazi samo 0,1 psihijatar za decu i omladinu, dok je u razvijenim zemljama ovaj odnos 1,20 na 100.000 mladih.
U našoj zemlji, 47 psihijatara brine o mentalnom zdravlju dva i po miliona dece i mladih, od kojih se čak šest nalazi na Institutu za mentalno zdravlje u Beogradu, na kome specijalizaciju iz dečje i adolescentne psihijatrije trenutno stiče još šest mladih lekara, istakla je dr Milica Pejović Milovančević, direktorka Instituta za mentalno zdravlje.
 
Ona je podsetila da rezultati velike nacionalne studije "Cov2Soul" o uticaju pandemije virusa korona na mentalno zdravlje govore da svaka šesta odrasla osoba u Srbiji ima neki mentalni poremećaj. 
 
"Nažalost, ova studija nije otkrila koliko dece i mladih u našoj zemlji ima psihičke probleme, pa bi u skorijoj budućnosti svakako trebalo uraditi epidemiološku studiju o rasprostranjenosti mentalnih poremećaja u populaciji najmlađih", navela je dr Milica Pejović Milovančević.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Zemlja čudesa

    22.04.2023 17:56
    Sudeći po rezultatima, ni tih 47 se nisu baš pretrgli od posla.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Ovo su znaci da pijete previše kafe

Ljubitelji kafe se često oslanjaju na svoju omiljenu jutarnju šoljicu da započnu dan puni energije. Međutim, stručnjaci upozoravaju da preterivanje sa kafom može da izazove neprijatne nuspojave.