Gde je danas Snežana Malović: Reforma pravosuđa koštala državu 11 milijardi dinara

Iako su četiri godine koliko je provela kao ministarka pravde u Vladi Mirka Cvetkovića najupečatljiviji deo biografije Snežane Malović, ceo njen radni vek orbitirao je oko Tužilaštva za ratne zločine.
Gde je danas Snežana Malović: Reforma pravosuđa koštala državu 11 milijardi dinara
Foto: Medija centar Beograd
I danas, više od osam godina otkako se povukla iz javnog života radi u ovom tužilaštvu, piše "Danas".
 
U ovo tužilaštvo prvi put je došla 2004. godine, u proceduri čija je ustavnost bila upitna, piše ovaj list. Poziciju generalnog sekretara tužilaštva obavljala je do 2007. godine.
Pre, ali i posle prvog angažmana u Tužilaštvu za ratne zločine, radila je u Ministarstvu pravde.
 
Diplomirala je na Pravnom fakultetu 1999. godine, a naredne dve godine provela je radeći kao advokatski pripravnik. 
Počela je sa radom u Ministarstvu pravde i lokalne samouprave na poziciji zamenice sekretara, a od 2002. godine postala je šefica kabineta ministra pravde Vladana Batića, gde se zadržala dve godine do odlaska u tužilaštvo.
 
Posle tri godine u tužilaštvu, usledio je povratak u Ministarstvo pravde, ovoga puta na poziciju državne sekretarke. Tu poziciju je obavljala manje od godinu dana kada je imenovana za ministarku pravde u vladi Mirka Cvetkovića.
 
Ovaj deo njene karijere nesporno će obeležiti kontroverzna reforma pravosuđa. Neuspela reforma iz 2009. godine, na tragu donošenja novog Ustava Srbije, predstavljala je tekstonski poremećaj u pravosuđu, čije posledice se i danas osećaju, imajući u vidu da je dovedena u pitanje stalnost pravosudnih funkcija.
 
Osim što je oglašena neustavnom, reforma je, kako je pre neku godinu rekla ministarka Nela Kuburović, koštala državu 11 milijardi dinara zbog isplate zarada sudijama i tužiocima koji nisu prošli reizbor.
 
Reforma je pratila Malović i godinama nakon što je napustila ministarstvo. Grupa sudija koja nije prošla reizbor podnela je krivičnu prijavu protiv nje i drugih članova prvog sastava Visokog saveta sudstva, a Tužilaštvo za organizovani kriminal je prijavu odbacilo 2016. godine.
Nakon promene vlasti, Malović, godinama unazad članica Demokratske stranke, postala je narodna poslanica. U poslaničkim klupama se nije dugo zadržala, nakon što je novi predsednik stranke Dragan Đilas sugerisao bivšim ministrima da bi trebalo da podnesu ostavku na poslaničko mesto.
 
Nije prošlo dugo, napustila je Demokratsku stranku, prešavši u Socijaldemokratsku stranku Borisa Tadića.
 
Nakratko se vratila u parlament na listi SDS-a, da bi definitivno napustila politiku i vratila se u Tužilaštvo za ratne zločine.
 
U ovom periodu zabeležen je i njen pokušaj da se oproba i u advokaturi, ali je njen upis u komoru blokirao subotički ogranak Advokatske komore Vojvodine. Nije ulagala žalbu.
  • V5

    01.05.2023 06:33
    Veĉinom karijeristi
    Srbija je puna palih heroja i preletača. Neki uspeju da se vrate u politički život uz pomoć sekte, neki se povuku iz javnog života. Jedno je sigurno, takvi nikom ne nedostaju i bolje bi bilo da nikada nisu bili u politici.
  • Sloba53

    01.05.2023 06:22
    Srbija je ubijena kad su smenjeni liberali , kad je na vlast došao SM ,
    kad je ubijen Đinđić i konačno kada je vlast preuzeo Koštunica.
    Vojvodina je uništena kada je za nju počeo da se bori Čanak.
    Koštunica i " veliki strateg " Tadić su omogućili dolazak naprednjaka koji su iz Srba izvukli na površinu sve što je najgore.
    Živela Srbija .
  • dijasporac

    01.05.2023 01:54
    @Nikola
    A o'kle su Vulin, Vucevic, Gojkovic? Pa Goca Comic, Dragin, Bojan dr Pajtic.. Samo da se zadrzimo na Ujvideku, da ne idemo do Beckereka, Szabatke i ostalih ravnicarskih mesta koje su iznedrile nekada moje i vase a danas samo vase vlastodrsce. U sustini bahatih politicara u Vojvodini nikad nije falilo, jos od vremena 1945 kada su otimali tudju imovinu, uzimi letinu zene i same zivote, pa Titovih podguznih muva koje su izdale svoj narod zarad laznog bratstva i jedinstva i socijalistickog samupravnog drustva, pa preko Milisovicevih poslusnika Kerteza, Radomana dr Bozovica (najveceg olosa medju svima njima po mom vrlo subjektivnom osecaju), pa DOSovih pljackasa, radikalnih lopova, DSovih mutivoda i na kraju do naprednjackog olosa.
    Jel' iko ikad radio za taj narod a ne za svoje gazde i za svoj dzep, jel se iko trudio da tu sutra, za 20 ili 50 godina bude bolje? A gde im je sedio/sedi gazda kog su sluzili najmanje je bitno..

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija