Centar za mame: Ministarstvo prosvete da odgovori kako se rešava problem vršnjačkog nasilja

Udruženje građana Centar za mame saopštilo je danas, povodom tragedije u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar", da Ministarstvo prosvete treba da odgovori na pitanje - šta se smatra vršnjačkim nasiljem.
Centar za mame: Ministarstvo prosvete da odgovori kako se rešava problem vršnjačkog nasilja
Foto: Pixabay
Oni pitaju i da li je sve manje od fizičkog nasilja okaraterisano samo kao "dečja šala", ili se stepen nasilja određuje po posledicama koje ostavlja na svako pojedinačno dete.
Centar za mame je naveo i da Ministarstvo prosvete treba da odgovori na pitanja kako radi sistem podrške porodicama čija deca prolaze kroz vršnjačko nasilje, kao i da li postoji sistem prijavljivanja i praćenja dece sa problematičnim obrascem ponašanja, i koje sankcije i posledice snose počinioci vršnjačkog nasilja.
"Svi segmenti društva, od porodice, preko škole, medija, modernih tehnologija, posrnulog društva i zastarelih institucija, doveli su do toga da se jedan trinaestogodišnji dečak našao u za njega neizlaznoj situaciji u kojoj je mislio da je ubistvo rešenje. S obzirom na informaciju da je sve mesec dana planirano, dolazimo do zaključka da bar mesec dana niko nije obratio pažnju na ovo dete, ni roditelji, ni nastavnici, ni pedagozi ni psiholozi u školi", navodi se u saopštenju.
 
Centar za mame navodi da "ako ovaj slučaj shvatimo kao opomenu da je nešto trulo u srcu našeg društva, onda imamo mogućnost da sprečimo da se u budućnosti ponovi nešto isto, slično ili gore".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Roditeljka

    04.05.2023 21:11
    Dete je živelo u imućnoj porodici, imalo je na raspolaganju više hiljada vršnjaka za druženje u milionskom gradu, i desetine državnih i privatnih škola. Razne edukativne i zabavne sadržaje.
    Imao je ono što bar 50% njegovih vršnjaka iz Srbije nema.
    I zato nemojte upadati u zamku da iskustva prosečnog srpskog deteta poredite sa ovim detetom.
    Roditelji ovog deteta su mogli da drmaju celim školskim odborom prosečne OŠ, ako su hteli.
    Ako i ima istine u priči da je odbačen od vršnjaka, možda je to jer su deca bolje od odraslih u njemu prepoznavala nedostatak empatije i neljudskost, i instinktivno se od toga sklanjala.
    A šta god da su druga deca radila njemu, i dalje je razlika između njih i njega ta da oni nisu ubili nikoga, a on u pet minuta devetoro.
    O da, i on je živ i slobodan. A oni mučno mrtvi.
  • Dm

    04.05.2023 18:00
    Vrsnjacko nasilje se "tretira" tek kad dodje do vidljivih povreda. Psiholoska pomoc deci koja su zrve nasilja a kamo li roditeljima ne postoji s obzirom da imamo jednog psihijatra na pet skola pa dodje jednom nedeljno u skolu. Kazna za nasilnike, zavisi od toga ko su mu roditelji , sto znaci uglavnom nikakva ili minorna. Pracenje problematicnog ponasanja je nepoznanica, ko da prati, nastavnik na casu koji nije kompetentan za to ? Ako pitate ministarstvo onda je sve sjajno, bajno i pod kontrolom. Ako pitate mene kao roditelja cije dete je zrtva reci cu vam da je apsolutno sve u rasulu, sve se gura pod tepih u skolama delom zato sto ne mogu da se izbore , delom zato sto ih zapravo to ne interesuje.
  • Darkoni

    04.05.2023 16:48
    Pitajte Dariju Kisić epidemiologa i ministarku porodice i demografije kako se rešava taj problem.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija