Nacionalna asocijacija za oružje: Predložene mere će ugroziti lovce, streljaštvo i oružare

Nacionalna asocijacija za oružje Srbije (NAOS) poručila je da se protivi moratorijimu na izdavanje odobrenja za nabavku oružja i oružnih listova u trajanju od dve godine, što je predložila Vlada.
NAOS ocenjuje da je izuzetno važno da se u radnu grupu za izradu zakona uključe predstavnici lovaca, strelaca i drugih stručnih ljudi, kako bi se došlo do regulativa koje su istovremeno i sprovodljive u praksi i prihvatljive za građanje i državu.
"Sprovođenjem te mere (moratorijuma) dovodi se u pitanje egzistencija preko 8.000 zaposlenih lica i preko 35.000 članova njihovih porodica, devastiralo bi se lovstvo u Srbiji, kao i streljački sportovi (koji su inače najtrofejniji sport u Srbiji)", navodi se u dopisu objavljenom na njihovoj Fejsbuk stranici, a prenosi Nova ekonomija.
Dopis je upućen državnim organima (Predsedniku Republike, premijerki, Ministarstvu unutrašnjih poslova, ministarstvima odbrane, privrede i finansija, kao i BIA).
 
Sprovođenjem moratorijuma, kako piše u dopisu, direktno se ugrožava preko 170 privrednika i preduzetnika koji se bave prometom oružja, municije, i prateće lovačke i sportske opreme.
 
"Samo trgovci su u 2022. godini imali promet od preko tri milijarde dinara od čega su u državni budžet uplatili preko 600 miliona dinara. Pomenuti privrednici imaju velike količine robe, redovno plaćaju doprinose za zaposlene, održavanje poslovnih objekata",  navodi NAOS.
 
Dodaje se da "prestankom prodaje oružja prestaje i prodaja municije i opreme, što neminovno vodi zatvaranju firmi".
 
"U takvom scenariju lovci ne bi imali gde da se snabdevaju i indirektno se utiče na devastaciju lovstva. Sportski strelci ne bi imali gde da se snabdevaju, pa bismo nepovratno devastirali i streljački sport. Osim proizvođača i privrednika koji se bave prometom oružja, ne treba zaboraviti ni kooperante, strelišta, lovačka udruženja, lovočuvare. Sa članovima porodica ovih lica, preko 40.000 ljudi bi osetilo značajne finansijske posledice", piše u dopisu.
 
Članovi Vlade Srbije usvojili su prošle nedelje nekoliko mera koje su usmerene na pooštravanje propisa i zakona koji se tiču tiču nabavljanja, držanja, nošenja i rukovanja oružjem.
 
U zaključku Vlade se nalaže Ministarstvu unutrašnjih poslova da hitno pripremi izmene i dopune Zakona o oružju i municiji kojima bi se pooštrili uslovi za držanje i nošenje kratkog vatrenog oružja. Za one koji ne ispunjavaju pooštrene uslove predvideti obavezan otkup oružja, sve s ciljem da se broj kratkog vatrenog oružja u posedu pravnih i fizičkih lica smanji za 90 odsto.
 
Izmenama Zakona o oružju i municiji predvideti provere, na šest meseci i godinu dana, lica kojima je dozvoljeno posedovanje oružja (uključujući i lovačko oružje), a koje bi podrazumevale obavljanje lekarskih, psihijatriskih i psiholoških pregleda i obavezan test na psihoaktivne supstance, piše u zaključku.
 
"Nalaže se Ministarstvu unutrašnjih poslova da razmotri potrebu pooštravanja uslova za posedovanje lovačkog oružja. Nalaže se Ministarstvu unutrašnjih poslova da, pored mere moratorijuma na izdavanje dozvola za držanje i nošenje kratkog vatrenog oružja (odobrenja za nabavku oružja, oružnih listova i dr.), preduzme sve mere iz svoje nadležnosti s ciljem da se obezbedi moratorijum na izdavanje dozvola za držanje i nošenje lovačkog oružja, na dve godine", piše, između ostalog, u zaključku Vlade.
NAOS navodi da je spreman da sa svojim stručnim članovima uzme učešće u radu na izmenama i dopunama Zakona o oružju i municiji i da očekuje poziv MUP-a za učešće.
 
NAOS je naveo i da po broju registrovanog oružja u vlasništvu građana, Srbija spada u "manje naoružane države". 
 
"Razoružanjem građana slabi se odbrambena moć zemlje. Razoružanje može imati i negativan - kontraefekat - neminovno povećanje ilegalnog oružja, a samim tim i kriminala."
 
Ta asocijacija je, između ostalog, iznela podatak da imaoci oružja plaćaju porez na držanje oružja za ličnu bezbednost i da u svetu samo Srbija i Republika Srpska imaju tu vrstu poreza, te da se u državni budžet uplati godišnje više od 600 miliona tog poreza.
  • Radojica

    15.05.2023 14:16
    Besmislene mere
    Besmislene mere besmislene vlasti u besmislenoj državi. Ova zemlja prestaje da postoji kada počne da se primenjuje ovaj i ovakav predlog nepomenika. Predlog je poguban za stanje naroda i države. Jedino što takav predlog čuva, jeste njihov opstanak na vlasti.
  • V

    15.05.2023 11:17
    I treba
    Pa među lovcima je najviše rizičnih osoba gladnih krvi. Oni ubijaju iz zadovoljstva. Treba im većini oduzeti oružje.
  • Bojan

    15.05.2023 11:01
    Šta je tačno loše u tome?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija