Građani promenili navike i kupuju ogrev ranije: Evo kako se kreću cene peleta i drva

Energetska kriza uticala je i da građani Srbije promene navike - većina je počela da štedi struju, a domaćinstva koja se greju na drva i pelet već obilaze stovarišta i kupuju za sledeću grejnu sezonu.
Građani promenili navike i kupuju ogrev ranije: Evo kako se kreću cene peleta i drva
Foto: Pixabay
U odnosu na maj prošle godine, ogrev je jeftniji i do 30 odsto.
Na stovarištima radno kao pred grejnu sezonu. Snabdevači kažu da su isporuke svakodnevne, jer su mnogi građani već uplatili ogrev, a očekuju još veću potražnju.
"Posle prvog maja počelo je i interesovanje za ogrevnim drvetom. Sami znamo kakva je bila prošla godina, naročito druga polovina, pa je narod počeo ranije da kupuje samim tim jer je veća ponuda, povoljnije su cene i veći je izbor", kaže za RTS vlasnik stovarišta u Beogradu Saša Petrović.
 
Pre kupovine dobro je raspitati o ceni, ne samo od grada do grada već i kod istog snabdevača - one su šarolike.
 
Za tonu peleta treba izdvojiti od 30.000 do 36.000 dinara, dok su drva najjeftinija na jugu zemlje, a najskuplja u Vojvodini. Kubik je najjefniji u prodaji na kamionu - 7.500 hiljada dok na stovarištima košta od 8.000 do 10.500 dinara.
 
"Deset i po hiljada je iscepano drvo, a kada je u pitanju metarsko drvo, cene su sada oko 9.000 dinara na većini stovarišta. Cena varira od stovarišta do stovarišta. Ona stovarišta koja su puna drvetom i na kojima prodaja ide nešto slabije, ona sada nude određene akcije, pa tako imamo situaciju da se na jednom stovarištu bukova metrica prodaje po ceni od 9.000 dinara, a hrastova 8.000 dinara", objašnjava profesor Šumarskog fakulteta u Beogradu Branko Glavonjić.
 
Znatno povoljnije drva se mogu kupiti i direktno u gazdinstvima "Srbijašuma". Cena kubika je 5.200 dinara. Po toj ceni mogu se snabdeti i svi penzioneri, koji treba da se prijave u Udruženju penzionera koje je sklopilo ugovor sa "Srbijašumama".
 
U Udruženju fabrika peleta, koje ima 80 članova, kažu da je proizvodnja normalizovana.
 
"Ono što je bio glavni problem prošle godine - snabdevenost sirovinom - drvetom za peletiranje, ove godine nije problem. Proizvođači peleta imaju drvo i u mogućnosti su da proizvode punim kapacitetima. Pretpostavljamo da će tako biti i u narednom periodu i da će snabdevenost tržišta ostati dobra kao što je trenutno", navodi Mladen Stojadinović, predsednik Grupacija za obnovljive izvore energije i proizvodnju peleta u Privrednoj komori Srbije.
Stručnjaci savetuju da ranija kupovina ogreva donosi veću korist: drva najviše toplote daju kada su prosušeno, cena je povoljnija a mnoga stovarišta omogućavaju plaćanje na rate.
 
"Mislim da je maj i negde još prva polovina juna pravo vreme za to, iz prostog razloga zato što će sigurno, kako se primiče grejna sezona, cene ići naviše", napominje profesor Glavonjić.
 
Na drva i pelet u Srbiji se greje gotovina polovina domaćinstava. Poslednjih nekoliko godina kod građana znatno opada interesovanje za kupovinu uglja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Pixi

    08.10.2023 13:19
    Prevaranti
    Prosle godine nekako nabavim pelet po ceni koja je bila sramno bezobrazna i skoro unistim kotao. Ko zna sta je je bilo u njemu,kotao je sav ulepljen kao katran necim crnim... Pa,gispodo,sta cemo sad? Kome da kazem,javim,objasnim. Uzasan sistem kontrole,sta ja da radim,da napravim haos,sta...
  • milan82

    17.05.2023 08:19
    ...
    Cena peleta je još uvek visoka. Treba da ide još bar 5000 rsd dole. Rekli su početkom aprila da će otići cena dole još bar 15%, ali je cena ostala ista. I da li će opet tražiti pare za prevoz i tako se ugrađivati, ostaje da se vidi. Do sredine juna šta bude, pa se kupuje. Verujem da će opet veštački dići cene ogreva kao i prošle godine.
  • Boba

    16.05.2023 08:52
    Na prvi pogled cena ogreva iz kamiona je najpovoljnija. U čemu je štos - njihov metar ima 80 cm, varaju na sve moguće načine. Nekad dovezu po mraku, žure da istovare, samo gledaju da vas zbune i munu pare na brzinu. Probali smo da isterujemo pravdu sa njima - ne vredi. Kad izmerite svojim metrom i obračunate koliko ste zakinuti, dobijete cenu kao na stovarištu. Treba tražiti opciju da možete proveriti količinu ogreva pre plaćanja.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn