Nemačka olakšala doseljavanje i zapošljavanje stranaca: To će uticati i na radnike u Srbiji

U pokušaju da se nadomesti nedostatak radne snage sa kojim se bore preduzeća u Nemačkoj, parlament ove zemlje odobrio je novi zakon o imigraciji.
Nemačka olakšala doseljavanje i zapošljavanje stranaca: To će uticati i na radnike u Srbiji
Foto: Pixabay
Kvalifikovani radnici iz zemalja van EU na ovaj način mnogo lakše će moći da dođu do zaposlenja u "lokomotivi Evrope".
Zakon predviđa da stranac može da se zaposli u Nemačkoj na tri načina - ako ima univerzitetsku diplomu ili potvrdu o kvalifikaciji za rad koji priznaje ova zemlja i ugovor sa poslodavcem, ako ima minimum dve godine radnog iskustva u relevantnom sektoru i diplomu ili potvrdu o stručnom osposobljavanju (VET) ili ako ima potencijal da nađu posao u toj zemlji.
Dugoočekivani zakon uključuje sistem zasnovan na bodovima koji smanjuje prepreke za dolazak u Nemačku kandidatima prema njihovim stručnim kvalifikacijama, godinama i poznavanju jezika.
 
Radnicima migrantima omogućiće da dođu u Nemačku i sa i bez ponude za posao, a podsticaji obuhvataju mogućnost da radnici u Nemačku sa sobom povedu, ne samo supružnike i decu, već i roditelje, piše BBC.
 
Kako piše Dojče vele, ovim zakonom će se migrantima omogućiti i brže dobijanje nemačkog pasoša kao i dvojno državljanstvo. Migrantkinje i migranti bi mogli postati državljani već nakon pet godina boravka u Nemačkoj, umesto dosadašnjih osam.
 
To se odnosi na dobro integrisane osobe. Dobro integrisane znači: da govore nemački jezik, da mogu da izdržavaju sebe i svoje porodice, da se drže nemačkog Ustava i da nisu počinili krivična dela.
 
Prema rečima poslodavaca ali i sindikata, novi zakon će verovatno uzrokovati i povećan odlazak građana Srbije, i uticaće i na domaće tržište rada. Ipak, za zaposlene koji ostanu u zemlji, ovo bi moglo da znači i povoljnije uslove.
 
Predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata Ranka Savić za Euronews Srbija kaže da ovo nije prvi put da Nemačka olakšava dolazak novih radnika jer se, kao i druge evropske zemlje, suočava sa ogromnim manjkom radne snage.
 
"I do sada su u velikom broju naši građani odlazili u Nemačku, a sada sa konačnim stupanjem na snagu ovog zakona to će biti još olakšano i mislim da će se Srbija vrlo brzo suočiti sa ogromnim problemom manjka radne snage, da ne znam ni kako ćemo ga u krajnjoj liniji rešiti", kaže ona ističući da Srbija već sada ima ogromne probleme u pojedinim sektorima poput građevinarstva, trgovine i saobraćaja.
 
Da će novi nemački zakon povećati odliv radnika iz zemlje jer je za kvalifikovane radnike neuporedivo povoljniji, mišljenja je i Nebojša Atanacković, počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije. Ocenjuje da će poslodavci imati problem jer gube i tako nedostajuće kvalifikovane radnike.
 
"Do sad smo mi kao poslodavci imali manji problem jer su odlazili radnici bez kvalifikacija. Ovaj zakon u Nemačkoj obezbeđuje mogućnost da neko, ako ima papir da je kvalifikovan i početno znanje nemačkog, zauzme isto mesto kao nemački radnik. Može da bira kod koga će se zaposliti, da bira uslove, itd", objašnjava on.
 
Atanacković dodaje da će se odlazak radnika naviše osetiti u onim sektorima u kojima već postoji nedostatak radne snage kod nas.
 
"To su praktično svi zanatski poslovi, poslovi u građevinarstvu, zatim radnici u metalskoj struci, već godinama nam nedostaju varioci. Ugostiteljski radnici, trgovci, itd. takođe su u nedostatku", kaže on.
Predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata ocenjuje da će manji broj radne snage dovesti do svega onog što dugi niz godina sindikati svojom borbom nisu uspeli da postignu - veće plate i bolji položaj zaposlenih.
 
"Sigurno da će doći do većeg pritiska na poslodavce da bi zadržali radnu snagu i doći će do određenog povećanja plata. Tamo gde su pojedini radnici neophodni doći će do drastičnijeg povećanja to je sigurno, ali ovde postoji još jedan problem. Baram po onome što ja čujem, posebno kad su medicinski radnici u pitanju, ovde više nisu samo plate razlog zašto građani napuštaju Srbiju. Ovde opšte stanje u društvu, mnoge koji nemaju male plate navodi na to da napuste Srbiju i odu u neku od zemalja EU", objašnjava Savić.
 
Da će se odlazak radnika iz zemlje sigurno odraziti na plate, smatra i Atanacković.
 
"I sada je to slučaj, da su plate u pojedinim zanimanjima neuporedivo veće nego u drugim", kaže on.
  • @Ika

    03.07.2023 07:39
    Uopste nije tacno sta ste napisali. Spajanje porodice moze da pocne posle tri meseca, jer je neophodno dostaviti dokaz o tri plate. Deca i ja smo se zvanicno prikljucili suprugu tacno posle 4 meseca, a turisticki smo vec bili tamo tri. Jedini problem je bio naci cevorosoban stan. Suprug je trazio mesec dana, za to vreme je bio u hotelu i firma mu je placala smestaj.
  • rale

    03.07.2023 07:04
    Nemačka postaje kao ona pekara kojoj stalno stoji na vratima oglas - potrebna radnica za rad u pekari. A postoji dobar razlog zašto je stalno potrebna radna snaga - plate su taman toliko da možeš da živiš, ali da pomalo stežeš kaiš, o nekretnini tamo možeš samo da sanjaš, ili da prodaš svu dedovinu u Srbiji za učešće na kredit, nemci hladni i rezervisani prema strancima, jezik težak, što severnije ideš to klima sve depresivnija.
  • Нс бој

    03.07.2023 02:18
    Људи само долазите што пре.Као неко ко је радио по НС кафићима 17 година,могу вам рећи да нема горих од српских приватника.Дођите и живите живот достојан човека,где вас сви поштују онолико колико вредите.Могућности за напредовање су велике,додатна усавршавања,само вас гурају ако сте амбициозни.Овде су господа високо школовани људи,пуни ко бродови.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija