Naučni savet EPS-a: Energetska tranzicija sprovodi se pod pritiskom domaćih i stranih faktora

Naučni savet EPS-a zatražio je od ministarstva rudarstva i energetike da povuče predlog Nacionalnog energetskog i klimatskog plana (INEKP) do 2030, sa vizijom do 2050. godine, obajavio je Insajder.
Naučni savet EPS-a: Energetska tranzicija sprovodi se pod pritiskom domaćih i stranih faktora
Foto: Pixabay

U dopisu minstarstvu navedene su primedbe i sugestije Saveta na nacrt predloženog INEKP-a, koji Vlada Srbije namerava da usvoji u vidu uredbe.

"Naše analize ukazuju da načelna zalaganja INEКP za dekarbonizaciju nisu praćena ostvarivim koracima implementacije, da su rešenja koja INEКP predviđa radi dostizanja klimatske neutralnosti nepotkrepljena i bez čvrste finansijske osnove, da su implicitno uključene tehnologije čija bi primena dovela do novih, ozbiljnih i još neistraženih oblika ugrožavanja životne sredine", ukazao je Naučni savet EPS-a.
Istaknuto je da bi neodgovarajuće procene i nedoslednosti u izboru zamenskih izvora dovele u pitanje sigurnost i dostupnost napajanja, da bi tehničke, finansijske i kadrovske posledice dovele u pitanje energetsku nezavisnost zemlje, te da bi posledice primene INEКP u sadašnjoj formi ubrzale proces promene vlasništva i oduzimanja ključnih postrojenja i preduzeća iz ruku građana Srbije.
 
"Tekst predloga INEКP sadrži brojne propuste i nedostatke. Postoje brojne numeričke greške u iskazu procenjenih troškova, kao i brojne nejasne i neprecizne formulacije koje onemogućuju implementaciju", smatra Savet koji je naveo da je proučio obe verzije predloga INEКP, na srpskom i engleskom jeziku.
 
Nameće se zaključak, kako su ocenili, da je tekst izrađen najpre na engleskom jeziku, radi dostavljanja Sekretarijatu Energetske zajednice, te da je potom, za potrebe javne rasprave, urađen njegov prevod na srpski koji je bez neophodne provere pušten u javnu raspravu.
 
"Mišljenja smo da bi redosled koraka morao biti obrnut, usklađivanje predloga sa interesima građana Srbije moralo bi prethoditi suočavanju sa stranim partnerima", naveo je Savet i dodao da je nedorađenost i nepripremljenost ovog vrlo važnog dokumenta još jedan razlog za njegovo povlačenje iz procedure, kako bi se izbegle značajne negativne posledice.
 
Članovi Saveta su ukazali da se, za razliku od dosadašnjih energetskih tranzicija koje su se odvijale pod okriljem kompetentne i kvalifikovane domaće struke, tekuća tranzicija sprovodi pod pritiskom domaćih i stranih faktora čiji se interesi u znatnoj meri razlikuju od interesa građana Srbije.
 
"Stoga ona ne može biti u skladu za dugoročnim ciljevima razvoja energetike u Srbiji, već se radi o iznuđenom i po pravilu skupom i neodgovarajućem rešenju koje narušava načelo pravedne tranzicije", naveo je Savet u dopisu ministarstvu rudarstva i energetike.
 
Dopis su podržala su 33 člana Naučnog saveta i nije bilo glasova protiv.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ташоли

    01.08.2023 08:47
    Слажем се у потпуности. Као очигледан пример катастрофалних последица које ће овакав ИНЕКП имати по српску енергетику треба само погледати случај Бугарске.
  • 313z

    01.08.2023 07:44
    Samo jedan cilj
    Tranzicija je trebala samo da omogući nove načine za krađu i mora se zaustaviti.
  • a

    01.08.2023 07:09
    sustinski
    ne menja se nista samo na papiru.
    do privatizaije

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Svemoćna Akademija

Da li će ubuduće Pravosudna akademija biti "jedina tačka ulaska u pravosuđe" i kako će takvo rešenje uticati na budućnost pravosudnog sistema?