Sve više škola u Srbiji zabranjuje mobilne telefone: Deca se više druže na odmorima, razgovaraju

Sve je više škola u Srbiji koje su zabranile da se koriste mobilni telefoni tokom nastave.
Sve više škola u Srbiji zabranjuje mobilne telefone: Deca se više druže na odmorima, razgovaraju
Foto: Pixabay

Internim pravilnicima predviđene su i sankcije za učenike kod kojih nastavnik nađe mobilni telefon tokom časa. Direktori škola kažu da su na taj način sprečili ometanje nastave, smanjeno je digitalno nasilje, a i poboljšana su postignuća učenika, piše Euronews Sebija.

Na zabranu mobilnih telefona u školama, baš iz tih razloga, nedavno je pozvao i Unesko, Agencije Ujedinjenih nacija za obrazovanje nauku i kulturu. Kako se navodi u njihovom izveštaju Svetskog obrazovnog monitoringa za ovu godinu, "postoje dokazi da preterana upotreba mobilnih telefona smanjuje obrazovni učinak i da previše vremena za ekranom može da ima negativne efekte na emocionalnu stabilnost dece".
Ne spore da digitalne tehnologije pomažu u učenju, ali navode da na prvo mesto treba staviti učenika, kao i da upotrebu digitalnih uređaja treba ograničiti. Kao primer navode Kinu, koja je ograničila upotrebu digitalnih uređaja tokom učenja na 30 odsto, a od učenika se očekuje da redovno prave pauze u gledanju u ekran.
 
Da li će učenici moći da koriste mobilne telefone u školi u Srbiji je prepušteno da odluče same obrazovne ustanove. Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja kaže da je "upotreba mobilnog telefona, elektronskog uređaja i drugog sredstva u svrhe kojima se ugrožavaju prava drugih ili u svrhe prevare u postupku ocenjivanja jedna od težih povreda obaveze učenika".
 
Preporuka Ministarstva prosvete je da tu oblast škole urede internim aktima. Zabranu korišćenja mobilnih telefona tokom nastave prvo su uvele pojedine obrazovne ustanove u Prokuplju, Požarevcu, Vršcu, Subotici, Beogradu. Internim pravilnicima škole su jasno definisale gde i kada mogu da se koriste mobilni telefoni.
 
Direktori škola kažu da su prezadovoljni učinkom, da su učenici počeli više međusobno da se druže, razgovaraju. Više nema snimanja na času i kačenja na društvene mreže, što je bio trend među đacima. 
 
U Osnovnoj školi "Mur" u Novom Pazaru đaci i nastavnici pre početka časa telefone ostavljaju u ormariće koji se zaključavaju, a uzimaju ih tek posle nastave, kad krenu kući.
 
Direktor škole Irfan Ljajić kaže za Euronews Srbija da su se na taj korak odlučili zbog sve češćeg digitalnog nasilja i da su za to dobili punu podršku roditelja. Telefoni su zabranjeni tokom nastave od aprila ove godine. Prethodno su nabavili ormariće, koji se zaključavaju, za svaku učionicu, uradili Pravilnik o upotrebi mobilnih telefona, dobili za to pisanu saglasnost roditelja.
 
"Prezadovoljni smo kako sve funkcioniše. Mislili smo da će biti više otpora kod dece, ali nema. Učenici su sve to lepo prihvatili. Mislili smo da će donositi duple telefone pa jedan ostavljati u ormarić a drugi koristiti, ali nisu. Ranije smo imali da svaka druga devojčica ne radi fizičko, imali su razne izgovore. Sada svi rade, jer im je dosadno bez telefona. Sada se više druže u školskom dvorištu na odmorima, razgovaraju", priča Ljajić.
 
Pravilnikom je definisano da, ukoliko učenik koristi telefon na času, uređaj mu se oduzima do kraja školske godine.
 
"Do sada smo samo jedan telefon oduzeli. Roditelji, a ni učenik nisu dolazili da se žale. Svima su jasna pravila, roditelji su tražili da tako bude i potpisali saglasnost na to. Deca su prestala da nose mobilne telefone u školu. Od 30 učenika u odeljenju, u ormariće se svaki dan zaključava najviše 7-8 telefona", navodi Ljajić.
Unesko je u svom izveštaju, a na osnovu analize 200 obrazovnih sistema širom sveta, naveo da je svaka šesta država zabranila pametne telefone u školama ili kroz zakone ili kroz pravilnike. Od evropskih zemalja Francuska je to pravilo uvela još 2018. godine, dok će u Holandiji ta odluka na snagu stupiti sledeće, 2024. godine.
 
Holandski ministar obrazovanja Robert Dijkgraf obrazložio je zabranu pametnih telefona u školama na sledeći način: "Učenici treba da se koncentrišu i dobiju priliku da dobro uče. Mobilni telefoni su ometači – to pokazuju naučna istraživanja. Treba da zaštitimo učenike od toga".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Tanja

    22.08.2023 15:40
    Moja deča me odmah posle časa zovi da kažu koju ocenu su dobili. I sto puta sam im rekla da se strpe dok ne dođu kući. Džaba. Ako ništa drugo, onda mi barem pošalju poruku. Mislim, lepo je što hoće odmah da podele vesti sa mnom, ali i dalje ne kontam zašto mora odmah. Ovako nekako ispada kao da sam sa njima u školi, pored njih, a ne treba da bude tako.
  • Lili

    22.08.2023 01:17
    Ma kakvi
    To kod nas ne može da upali. Prvo, imate roditelje koje su deci pokupolvali ajfone, pa ih deca nose u osnovnu školu, a roditeljima u glavi - ko sme mom detetu da oduzima ličnu imovinu. Drugo, tu su i oni roditelji koji usred časa moraju da imaju uvid da li im je dete dobro, da li diše valjda, šta mu smeta, da li ga je danas neko očepio u prolazu i svetakoto. Govorim o Osnovnoj školi. Ja bih, recimo, bila najsrećnija mama na svetu kada bi se mojoj tinejdžerki oduzeo telefon tokom nastave jer kao da je super lepkom zalepljena za njega. Al' džaba kada nismo svi isti.
  • G pen

    21.08.2023 11:47
    Telefon je kasika a od vas zavisi sta cete da jedete. Ako se stalno lupate u oko i povredjujete onda naravno da treba oduzeti. A to radite zato sto niste vaspitani i nauceni na osnovno i pristojno ponasanje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija