Hitne mere nakon "Ribnikara": Koje su sprovedene, a od kojih se odustalo?

Iako najavljivane kao hitan odgovor države na dva zločina bez presedana, više od tri meseca nakon majskih ubistava javnost uglavnom nagađa koje od predloženih mera su i usvojene.
Hitne mere nakon "Ribnikara": Koje su sprovedene, a od kojih se odustalo?
Foto: 021.rs

Istraživanje Danasa pokazalo je da je realizacija najavljenih mera poprilično simetrična – trećina je već ispunjena, na drugoj trećini se radi, dok se od trećeg dela naizgled odustalo.

Bez novih dozvola za oružje
 
Advokat Miroslav Živković koji je u javnosti istupao kao predstavnik vlasnika legalnog naoružanja napominje da je moratorijum na izdavanje novih dozvola stupio na snagu, te da od maja meseca nije izdata nijedna nova dozvola za držanje ili nošenje oružja.
Među merama koju Vučić nije najavio bila je akcija dobrovoljnog predavanja nelegalnog oružja bez krivičnih sankcija. Prema podacima MUP-a od 8. maja do 30. juna policiji je predato više od 100.000 komada oružja i eksplozivnih naprava.
 
Mera koju jeste najavio predsednik, odnosila se na propisivanje krivične odgovornosti licima koji maloletnicima dozvole da dođu u posed oružja. Kako MUP, ali ni Ministarstvo pravde nisu odgovorili na pitanja Danasa nije bilo moguće utvrditi da li se radi na izmenama Krivičnog zakonika kako bi se unela ova odredba.
 
Novine u kojima nema ničega novog
 
Nezavisno od oružja, predsednik Republike najavio je niz mera koje su se ticale bezbednosti u školama. Najkontroverznija, predviđala je da se svi učenici srednjih škola na pola godine testiraju na prisustvo nakrotika u krvi. Ipak, svega nekoliko dana kasnije, stekao se utisak da se od ove mere odustalo.
 
Naime, gostujući na RTS-u, ministarka zdravlja Danica Grujičić je istakla da je testiranje potrebno, ali da je pitanje da li bi to prihvatili roditelji, te da bi to predstavljao dodatan trošak.
 
Za razliku od testiranja đaka na prisustvo narkotika, mera koja predviđa formiranje vladinog Saveta za sprečavanje vršnjačkog nasilja je ispunjena. Nedelju dana nakon zločina, Vlada je formirala ovo telo, a osim predstavnika različitih državnih institucija u njemu se nalaze i predstavnici pojedinih sindikata i udruženja.
 
Tatjana Macura, predsednica udruženja Mame su zakon ističe za Danas da su do sada održane tri sednice saveta, te da je prijatno iznenađena njegovim radom. Kako napominje, na prve dve sednice članovi saveta su iznosili predloge oko toga kako popraviti situaciju i analizirali predlog izmena i dopuna zakona koji se odnose na obrazovanje, dok su na trećem analizirali rezultate platforme "Čuvam te", koja je od 19. maja otvorena za sve koji žele pod imenom I prezimenom ili anonimno da prijave nasilje.
 
Kontrolisanje interneta i mediji van kontrole
 
Dodatna mera koju je najavio Vučić odnosila se i na zabrane pristupa sajtovima na "dark netu". U tu svrhu Ministarstvo informisanja i telekomunikacija formiralo je radnu grupu za bezbednost dece na internetu. Kako je preneo Insajder, radna grupa je završila izveštaj i dostavila ga Vladi Srbije i Savetu za sprečavanje vršnjačkog nasilja. Ipak, član ove grupe Igor Jurić naglasio je da se odustalo od uvođenja zabrane pristupima sajtovima dark neta.
Danilo Krivokapić iz SHARE fondacije pohvaljuje ovakvu odluku radne grupe, ističući da država teško da može da ima tehničke mogućnosti da kontroliše pristup dark netu.
 
"U izveštaju radne grupe, koliko sam informisan, fokus je stavljen na roditeljski nadzor ponašanja dece na internetu, što meni svakako deluje kao logičnije rešenje, nego da se ide u nekakvo državno ograničenje kontrole protoka informacija na internetu", navodi Krivokapić.
 
Najzad, kako piše Danas, jedna od najkontroverznijih mera odnosila se i na mogućnost da se krivična odgovornost spusti sa postojećih 14 na 12 godina starosti. Povod za ovaj Vučićev predlog, svakako je činjenica da je učinilac krivičnog dela u školi "Vladislav Ribnikar" u trenutku dela imao manje od 14 godine, zbog čega ne može krivično odgovarati. Ipak, od ove mere koju su kritikovali brojni pravnici se, po svemu sudeći, odustalo. Umesto toga, počelo je da se radi na izmenama Zakona o zaštiti lica sa posebnim smetnjama. Odredba nacrta koja je izazvala najviše pažnje u medijima svakako je ona koja predviđa da period boravka deteta u psihijatrijskoj ustanovi može da bude vremenski neograničen.
  • Милица

    23.08.2023 12:02
    После битке сви хероји а страдалима помен да се не понови па када се понови опет Јово наново
  • Jupiter ace

    23.08.2023 08:19
    Ko je Macura?
    Žena zbog koje sam se pokajao što sam glasao za DJB!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija