Nakon nagoveštaja da bi EU mogla da primi nove članice 2030: Tri scenarija za Srbiju

Postizanje trajnog i održivog rešenja za pitanje Kosova i Metohije zvanično nije uslov za članstvo Srbije u Evropskoj uniji. Neformalno jeste prepreka koja se ne može zaobići.
Nakon nagoveštaja da bi EU mogla da primi nove članice 2030: Tri scenarija za Srbiju
Foto: 021.rs
Iz Brisela ovih dana stiže nagoveštaj o članstvu regiona 2030, ali i dodatna poruka - neće biti dozvoljeno prelivanje starih sukoba.
Nema mesta za stare sukobe unutar Evropske unije, nije se libio prvi čovek Evropskog saveta Šarl Mišel da još jednom podseti zemlje Zapadnog Balkana, kao i da prizna da rešavanje sukoba iz prošlosti može biti bolnije od reformi.
Kada su u pitanju Beograd i Priština, dugo se od Brisela čeka nova platforma. Isto toliko stoji i pitanje da li će pred Srbiju formalno stići uslov da prizna nezavisnost Kosova. Dovoljno je da jedna članica to stavi na sto.
 
Stefan Surlić sa Fakulteta političkih nauka kaže da je prvi scenario da, kako se Srbija približava EU, bude suočena sa uslovom priznanja nezavisnosti Kosova, a drugi da Evropska unija zadrži fleksibilnost i kaže da Srbija ima pravo na svoj stav, a da će se Kosovo, zbog nesaglasja unutar EU, tretirati kao entitet.
 
"Treće je ovo što se najavljuje kao fazno pristupanje politike, institucija i tako dalje, da bi Srbija mogla da bira stepen povezanosti sa Evropskom unijom, a sa druge strane mogla i dalje da održava svoj položaj po pitanju statusa Kosova", navodi Surlić za RTS.
 
Ono što izvesno Unija želi da izbegne jesu stvari na kojima se već opekla. Svaka članica mora da da saglasnost za prijem nove, a tu se otvara prostor za uslovljavanja. Primeri su Bugarska i Severna Makedonija, a pre toga Slovenija i Hrvatska.
 
Strahinja Subotić iz Centra za evropske politike kaže da Mišel zna da je bez kredibilne perspektive članstva, bez navedene godine, teško očekivati da se bilateralni problemi olako rešavaju.
 
"To je jedan snažan politički podsticaj da se reše ti problemi, jer videli smo da kada nema političkog podsticaja, dijalog stoji u mestu, a kada dijalog stoji u mestu, rane se otvaraju. Mislim da je on tu dobar korak napravio. On je nama poslao poruku, a takođe, hteo je i da pritisne države članice da se interno Unija reformiše, kako bi bila spremna za dalje proširenje, jer francuski predsednik Emanuel Makron i druge države članice pominju da trenutno nisu spremne za dalje proširenje", ukazao je Subotić.
 
Kao najefikasnije rešenje analitičari vide ubacivanje klauzule o poverenju u akt o proširenju koji je jednake pravne snage kao i osnivački ugovori. O tome bi morale da se izjasne i članice i kandidati.
 
"Važno je samo da fokus ne bude uvek samo na političkom, jer se u javnosti u Srbiji predstavlja da je samo politički uslov taj koji treba ispuniti, a da Srbija i ostale zemlje Zapadnog Balkana uveliko ispunjavaju standarde za članstvo EU. Znači, to je jedna lažna dilema. Naravno da ne treba zanemarivati taj politički segment, ali pitanje vladavine prava, pitanje ekonomskog prosperiteta, dostizanja proseka Evropske unije, treba da bude prioritet na agendi kada govorimo o pristupanju EU", podseća Surlić.
A kada bi taj pristup trebalo i da se desi čulo se iz Brisela više puta. Bivši predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker 2018. je govorio o 2025, a Mišel sada o 2030. godini.
 
"Predsednik Evropskog saveta ima veću težinu kada je u pitanju mogućnost pravljenja ovakvih strateških iskoraka. Mislim da će do kraja godine ovo što je Šarl Mišel predložio, Evropski savet i usvojiti. Dakle, tu se sad vodi bitka. Da se ono što je rečeno zaista stavi na papir i da bude nešto za šta zaista možemo svi da se uhvatimo", rekao je Subotić.
 
A na papir bi moglo da se stavi već u decembru, kada je zakazana sednica Evropskog saveta i od koje svi mnogo očekuju. Naredna godina je za Brisel izborna, i ako se pre toga ne napravi iskorak, kažu, biće to još jedna godina propuštenih šansi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • А З

    06.09.2023 17:09
    Завлачење
    Може али неће!
  • Bojan

    06.09.2023 16:48
    Postoji samo jedan scenario. Srbija ide pa-pa, pa normalniji delovi bivše države kao što je Vojvodina ulaze u EU.
  • Zare

    06.09.2023 15:00
    Za Srbiju postoje samo 2 scenarija. Ili ce uci u EU pa makar i nakaradno, ili je nece biti.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija