Najavljeno rešenje za problem sa pošiljkama iz Kine: Testiranje od 1. novembra

Pošta Srbije i Uprava carina potpisali su memorandum o unapređenju saradnje za koji tvrde da će rešiti dosadašnje probleme sa prispelim pošiljkama iz inostranstva.
Najavljeno rešenje za problem sa pošiljkama iz Kine: Testiranje od 1. novembra
Foto: Pixabay
V.d direktora "Pošte Srbije" Zoran Đorđević je podsetio da je ne tako davno dato obećanje građanima da će pronaći rešenje za robu koja dolazi iz inostranstva, koja se ne evidentira i o kojoj kupci nemaju informacije.
Kako je rekao, naročito postoji problem sa robom koja dolazi iz Kine, za koji se nada da će biti rešen.
Đorđević je istakao da će u narednom periodu zahvaljujući Organizaciji za međunarodnu saradnju GIZ i Upravi Carina paket nakon dolaska u Srbiju dobiti broj koji će biti dostupan korisnicima, i putem kog će dobiti informaciju da je pošiljka stigla u Srbiju.
 
On je naglasio da je projekat "od prvog novembra u test fazi, a od prvog maja u punom kapacitetu".
 
"Od tog trenutka Pošta preuzima odgovornost da pošiljka stigne na adresu korisnika", istakao je Đorđević. 
 
Kako je rekao, ovim je rešeno pitanje "gde je pošiljka i da li je stigla".
 
"Pitanje svih paketa i pisama koje do sada građani nisu mogli da prate pokušaćemo da rešimo. Paket čim prođe kontrolu dobiće broj kojim se potvrđuje da je pošiljka stigla u Srbiju, kako ne bi bilo nedoumica. Sve što dođe u Poštu Srbije proći će kroz kontrolu i biće evidentirano. Pošta će sve pakete i pisma, za koje do sada građani nisu znali da li su ušli u Srbiju, sada rešiti", rekao je Đorđević.
 
Direktor Uprave carina Branko Radujko je istakao da je carinska administracija dužna da pojednostavi i ubrza procedure dostave pošiljki, te da je stoga i krenula u postupak digitalne obrade podataka o pošiljkama pre njihovog prispeća.
Kako je rekao, samo u avgustu mesecu ove godine carina je imala dvostruko više pošiljki nego u istom mesecu prošle godine.
 
"Radimo na razvoju softvera koji će omogućiti razmenu elektronskih podataka pre prispeća pošiljki u zemlju. Radimo na pribavljanju opreme i razvoju rešenja za upravljanje rizicima", rekao je Radujko.
 
On je naglasio da faktor kontrole pošiljki neće biti zapostavljen, kao i da će sistem upravljanja rizikom biti dosta efikasan.
  • Sta Posta

    08.11.2023 21:23
    Poštari marišu pošiljke sa alija i to je razlog zašto 99,99% od pošiljki koje ne stignu - ne stignu. To znaju svi koji znaju nekog ko radi u pošti. Poenta je da poznajete svog poštara, da ste u dobrim odnosima, da vam je isporučuju i da "brane" vašu robu na preuzimanju. Ne zezam se. To stvarno tako izgleda jer oni tačno znaju koja roba ima a koja nema tracking i u nekim poštama je bukvalno organizovana otimačina. Na adresi mojih roditelja npr sve stiže jer znamo poštara dve decenije, a na mojoj adresi gde se poštari stalno menjaju, ne stiže ništa.
  • Pera

    23.10.2023 13:22
    Najmanji je problem pracenje, najveci je problem sto paketi stoje na nasoj carini po 10 dana, zasto ne primite radnike i to radnike koji hoce da rade? Povecajte im platu pa ce da rade!
  • Pera

    23.10.2023 13:14
    Ne vukcionise sistem jer su male plate a puno posla, jednostavno taj jedan carinik koji dnevno primi 1000 paketa pa nije lud da radi za raspalu drzavu koja nece da primi radnike i uveca broj ranika na carini jer su pojedinci koji to sve drze u malom prstu toliko bahati da nemaju nameru niti ih interesuje da bilo sta boboljsa u raspalom sistemu. Vucica i ove gore treba kriviti jer niko ne kontrolise a znaju svi za problem sa carinom i dugo cekanje na carinjenje paketa, prave se ludi! Ne krivim carinike jer kao i svuda niko nije lud da bude budala i da svoja ledja trosi za male pare, neka povecaju prvo plate pa nek onda uvedu neki red, ovako tesko da ce bilo sta da se popravi u ovom rasulu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija