
Breskve, šljive, pa krastavci: Zbog čega se roba iz Srbije vraća sa granica i koliko često?
Sa granice sa Slovenijom u Srbiju je nedavno vraćena pošiljka svežih krastavaca zbog prisustva fungicid metalaksila, što nije prvi put ovog leta da proizvodi naše zemlje ne prođu kontrolu EU.

Foto: Pixabay
Evropski sistem za brzo uzbunjivanje u trgovini hranom (RASFF) objavio je da krastavci nisu "prešli" granicu zbog previsokog nivoa potencijalno štetne supstance - nakon čega je odlučeno da se data količina uništi.
Ovo nije usamljen slučaj. Početkom avgusta tovar srpskog čipsa nije distribuiran u Hrvatskoj, jer je sadržao visok nivo kancerogenog akrilamida.
Kako je pojasnio proizvođač Chips Way d.o.o, reč je o o 33 palete rebrastog čipsa paprika od 150 grama, za koje se prilikom carinjenja na analizi pokazala neusklađenost po pitanju niva akrilamida.
Nedugo zatim, sa hrvatske granice vraćene su i breskve u kojima je pronađeno više pesticida nego što je dozvoljeno.
Ipak, to nije prvi put da se pošiljka breskvi vraća nazad u našu zemlju. Početkom jula sa granice sa Slovenijom vraćene su breskve proizvedene takođe u Srbiji, zbog visoke koncentracije pesticida hlorpirifosa.
Krajem avgusta, sa granice sa Hrvatskom, zbog ostataka pesticida hlorpirifosa i potencijalnog rizika po zdravlje, vraćene su i šljive iz Srbije. Mesec dana ranije, sa iste granice nazad je stigla pošiljka dimljenog lososa zbog bakterije koja izaziva listeriozu (Listeria monocytogenes).
Povrat robe iz Srbije ne odnosi se samo na hranu, već i na druge proizvode kao što, recimo, papirne slamčice ili alkoholna pića. Iz tog razloga, građanima posledično deluje da nije retko da sa srpskom robom nešto nije u redu, te se opravdano pitaju koliko su bezbedni proizvodi koje svakodnevno kupuju.
To za Danas potvrđuje Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije, koji ističe da se potrošači sada plaše konzumiranja određenih kategorija robe.
"Građani su u strahu jer se sa granica vraća roba zbog alarmantnih nivoa pesticida, ali i zbog izostanka odgovora na koji način se u Srbiji vrši kontrola namirnica. Iako Ministarstvo treba da odabere laboratorije koje će ispitivati proizvedenu hranu, javnosti i dalje nije poznato gde se testiranja obavljaju i kada", ističe on.
On dodaje da osnovni problem zbog koga dolazi do pojačane koncentracije štetnih hemijskih supstanci predstavlja izostanak kontrole poljoprivrednih apoteka, odnosno količine preparata koje prodaju.
"S obzirom na to da postoji e-Uprava, u kojoj vlasnici prijavljuju svoja gazdinstva, nejasno je zašto se ne vrši nadzor nad tim šta i kome poljoprivredne apoteke prodaju, a sa druge strane šta se uvozi. Naime, ako jednom proizvođaču za jednu njivu ili voćnjak treba pola litra određenog preparata koji sadrži pesticide, apoteke ne bi smele da mu daju pet litara", predočava Papović.
Lakoću nabavke hemijskih sredstava koje sadrže, recimo hlorpirifos, potvrđuje činjenica da je na internetu moguće poručiti proizvode kao što je, na primer Konzul, bez ostavljanja podataka o njivi na kojoj bi se primenjivao ili bilo kakvih bližih odrednica koje bi ograničile distribuciju.
Građane takođe zanima i kako proizvodi namenjeni izvozu prođu kontrolu prema parametrima u Srbiji, a onda se procena ne usaglasi sa kriterijumima zemlje u kojoj bi trebalo da se distribuiraju.
"Kod nas se ispituje prisustvo nekoliko vrsta pesticida, pet-šest, dok se u zemljama EU meri nivo desetina njih. Iz tog razloga ne dolazi do poklapanja rezultata, pa roba bude vraćena. U Srbiji se, očigledno, štedi na zdravlju potrošača", kaže Papović.
Ipak, iz Ministarstva poljoprivrede kažu za Danas da Srbija nije jedina zemlja kojoj se roba povremeno vraća sa granica drugih država.
"Prilikom kontrole na graničnim prelazima pošiljki voća i povrća na ostatke pesticida, dolazi do otkrivanja neusaglašenih pošiljki sa čime se suočavaju sve zemlje. Pronalaženje pojedinačnih neusaglašenih pošiljki na ostatke pesticida nije razlog za zabranu uvoza voća i povrća iz zemlje iz koje je pošiljka poslata, već se u tom slučaju šalje obaveštenje upozorenja zemlji izvoznici, kao i ostalim zemljama. U tom smislu povećava se kontrola i nadzor nad tim pošiljkama", navodi Ministarstvo.
To potvrđuju i podaci RASFF-a, iz kojih možemo videti da je početkom meseca Slovenija Hrvatskoj vratila pošiljku živinskog mesa zbog prisustva salmonele u pilećim krilcima.
Govoreći o okolnim zemljama, Turskoj se skoro svaki dan vraća različita roba, od voća, povrća i konditorskih proizvoda do kakaa i ribljih prerađevina. Sa druge strane, od početka septembra, ni jedna bugarska pošiljka nije imala problem da pređe granicu, a isto važi i za ceo jun i jul. Za Crnu Goru od početka godine nema pribeleženog povrata, dok je poslednji put roba proizvedena u Bosni i Hercegovini vraćena početkom aprila.
Kako se pravilno koriste sredstva za zaštitu bilja, poljoprivrednici bi trebalo da nauče posle Nove godine, do kada bi trebalo da bude završen pravilnik, najavili su u Ministarstvu poljoprivrede.
Počele vanredne kontrole, nesavesno ponašanje biće strogo kažnjeno
U Upravi za zaštitu bilja kažu za RTS da razumeju borbu poljoprivrednika da uprkos nepovoljnim vremenskim uslovima obezbede dobar rod, ali će nesavesno ponašanje biti strogo kažnjeno.
"Sve ono što otkrijemo i što pronađemo kao nedozvoljeno, što je suprotno zakonu, što je suprotno odlukama Ministarstva poljoprivrede, biće rigorozno procesuirano. Ovo nije pretnja, ovo je preporuka proizvođačima da se strogo drže pravila", kaže direktor Uprave za zaštitu bilja Nebojša Milosavljević.
Potrošači u Srbiji nemaju razloga za strah od otrovne hrane, naglašava ministarka poljoprivrede jer se sve kontroliše i na njivi i u trgovinama. Kaže da pošiljke za izvoz kontroliše zemlja kojoj su namenjene.
"Mi vraćamo kamione dnevno svaki dan, samo što to javno ne objavljujemo, a ne objavljuju ni ti isti novinari kojima nije zanimljivo da objave da smo mi vratili kamion u Evropsku uniju, to je normalno. Pored toga što neko pokušava da namerno podigne paniku u narodu, mi smo krenuli u vanredne kontrole. Sada ćemo analizirati i ono što se izvozi iz zemlje, iako se to u principu ne radi", ističe ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković.
Srbija redovno usklađuje pravila o sredstvima za zaštitu bilja sa evropskim. Inače, evropski sistem za uzbunu dnevno beleži hiljade notifikacija o neusaglašenim pošiljkama. Srbiji ima tri za nekoliko nedelja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Protest u Nišu: "Napad na dekanku nije nasilničko ponašanje, već pokušaj ubistva"
30.03.2025.•
3
Profesor Filozofskog fakulteta u Nišu Dušan Aleksić rekao je da današnji napad na dekanku tog fakulteta Nataliju Jovanović nije nasilničko ponašanje na skupu, već pokušaj ubistva.
Udružena prosveta Srbije poziva na jednodnevnu obustavu nastave u znak podrške Nataliji Jovanović
30.03.2025.•
3
Udružena prosveta Srbije pozvala je sve radnike u prosveti i one koji nisu u obustavi nastave, da sutra, 31. marta obustave nastavu na jedan dan u znak podrške napadnutoj dekanici Nataliji Jovanović.
ProGlas: Napad na dekanku kulminacija ataka vlasti na sve segmente pobunjenog društva
30.03.2025.•
2
ProGlas i savez "SOS" saopštili su da je nasrtaj na dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu Nataliju Jovanović "samo kulminacija višemesečnih ataka nosilaca vlasti na sve segmente pobunjenog društva".
Roglić: Leks specijalis o produžetku akademske godine moguć, ali zavisi od završetka blokada
30.03.2025.•
5
Dekan Hemijskog fakulteta u Beogradu Goran Roglić kaže bi donošenje leks specijalisa o produžetku akademske godine možda moglo da ima svrhu, ali da sve zavisi od toga kada će se završiti blokade.
FPN: Informer zloupotrebljava gradsku frekvenciju za vređanje studenata
30.03.2025.•
2
Uprava Fakulteta političkih nauka ocenila je da glavni i odgovorni urednik Informera Dragan Vučićević i drugi zaposleni "zloupotrebljavaju gradsku frekvenciju" za vređanje studenata i profesora.
Arhiv javnih skupova: 9.500 studenata na jučerašnjem protestu ispred Informera
30.03.2025.•
2
U protestnoj akciji "Dezinformer", koju su organizovali studenti Fakulteta političkih nauka ispred zgrade TV Informer, bilo je prisutno oko 9.500 studenata i građana, objavio je Arhiv javnih skupova.
Mali tvrdi da je Đilas kritikama na račun vlasti "stvorio kontekst društvene netrpeljivosti"
30.03.2025.•
11
Ministar finansija u tehničkoj Vladi Siniša Mali, optužio je predsednika SSP-a Dragana Đilasa, da je "kreator narativa nasilja u Srbiji".
U Žarkovu automobilom udaren muškarac tokom 16 minuta tišine
30.03.2025.•
1
U beogradskoj opštini Čukarica, danas je vozilom udaren muškarac tokom 16 minuta tišine za žrtve pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.
Za jednu licencu špijunskog softvera i do 30.000 dolara: Ko plaća Pegazus da bi pratio novinare?
30.03.2025.•
1
Izraelska kompanija NSO Group koja proizvodi softver Pegazus navela je da se on koristi "isključivo od strane državnih obaveštajnih i policijskih agencija u borbi protiv kriminala i terorizma".
Dekanka Jovanović po izlasku iz bolnice: Optužujem jednu osobu - to je predsednik ove države
30.03.2025.•
35
Dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu Natalija Jovanović koja je danas u tom gradu napadnuta nožem i zadobila ubodnu ranu, puštena je iz bolnice.
Vučić preti da policija mora da čuva poredak, a onda MUP štiti maskirane u Pionirskom parku
30.03.2025.•
2
Pritisak Aleksandra Vučića na pripadnike policije, kojima je na skupu u Leskovcu "pretio" da će svi koji ne budu "štitili poredak" dobiti otkaze, sve je jači.
MUP o napadu nožem na dekanku u Nišu: Osumnjičena privedena zbog nasilničkog ponašanja
30.03.2025.•
25
Niška policija uhapsila je S. C. (69) iz Niša zbog nasilničkog ponašanja na javnom skupu.
Pronađeno pet osoba koje su se izgubile na području Žagubice, MUP potvrdio
30.03.2025.•
2
Pet osoba, koje su pre tri dana nestale na području Žagubice, pronašli su lovočuvari u kolibi na Beljanici.
Suprug povređene dekanke: Natalija ostaje u Urgentnom, napad ima Vučićev potpis
30.03.2025.•
1
Suprug dekanke Filozofskog fakulteta u Nišu Natalije Jovanović koja je danas ranjena nožem uoči protesta u tom gradu, kaže da će njegova supruga biti zadržana do daljeg u Urgentnom centru.
Advokat Terzić: Napad na dekanku u Nišu direktna posledica medijske kampanje vlasti
30.03.2025.•
0
Napad na dekanku Filozofskog fakulteta Nataliju Jovanović rezultat je medijske kampanje ove vlasti, napisao je na X advokat Vladimir Terzić, reagujući na ranjavanje Jovanović danas u Nišu.
Dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu ranjena nožem pred protestni skup
30.03.2025.•
29
Dekanka Filozofskog fakulteta Univerziteta u Nišu Natalija Jovanović ranjena je danas nožem tokom okupljanja studenata i ostalih građana uoči protesta, koji je zakazan za podne u tom gradu.
Član odbora za osnivanje Vučićevog pokreta: Pre ili kasnije izlazimo na izbore
30.03.2025.•
9
Član Odbora za osnivanje Pokreta za narod i državu Boris Bratina izjavio je da je dobro što je pokret šira forma nego politička partija ali veruje da će pokret, pre ili kasnije, izaći na izbore.
Lečenje o trošku države i kod privatnika: Dugo najavljivano, a i dalje samo misaona imenica
30.03.2025.•
20
Da je sve bilo kao što je obećano, građani Srbije sa overenom zdravstvenom knjižicom, odnosno o trošku RFZO, uveliko bi mogli da biraju da li će se lečiti u državnoj ili privatnoj ustanovi.
Kako biste izbegli izvršitelja: Sad imate dodatna dva meseca da sami prodate stan
30.03.2025.•
6
Banke u Srbiji će ubuduće biti u obavezi da korisnicima koji imaju problem u otplati kredita, pre svega stambenih, ponude olakšice.
Rektor Đokić: Univerzitet nije ispostava vlasti
30.03.2025.•
4
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić poručio je da je "bilo i biće izazova koji se pred univerzitet postavljaju, kao što je bilo i biće pokušaja vlasti da univerzitet svedu na svoju ispostavu".
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - na znanje i nagađanje
30.03.2025.•
13
Dnevni kviz znanja 021.rs je tu i nedeljom.
Komentari 15
Laza
@Vladimir
Jaa
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar