"Pod ovako katastrofalnim uslovima nema smisla raditi": U Srbiji cena prepolovljena, a uvoz raste

Cena soje je u Srbiji u odnosu na prošlu godinu skoro prepolovljena, otkupljivači je plaćaju 45 dinara po kilogramu, a prošle godine je bila oko 82 dinara, rekli su proizvođači te uljarice.
"Pod ovako katastrofalnim uslovima nema smisla raditi": U Srbiji cena prepolovljena, a uvoz raste
Foto: Pixabay
Poljoprivrednik Dejan Ivanišević iz Kisača, koji je ove godine pod sojom imao deset hektara, prodao je rod po ceni od 45 dinara po kilogramu i, ako ne računa njegov rad i amortizaciju mašina, jedva će pokriti troškove proizvodnje te uljarice.
"Prosečan prinos po hektaru ove godine na mojim njivama je tri tone, a troškovi setve jednog hektara su bili oko 140.000 dinara. Ako ne računam svoj rad i amortizaciju mehanizacije, možda ću pokriti troškove", rekao je Ivanišević.
Na pad cene domaće soje, prema rečima poljoprivrednika, sigurno utiče i nagli skok uvoza. U Srbiju je, prema podacima sa carine, za poslednjih godinu dana uvezeno 161.000 tona, 2021/2022. je uvezeno 60.500 tona, a godinu dana ranije samo 2.200 tona. Sličnim tempom pada i izvoz soje, od žetve prošle godine do žetve ove godine, izvezeno je samo 4.200 tona, a godinu dana ranije 31.200 tona.
 
Izvoz sojine sačme, koja je primarni proizvod, odnosno prva prerađevina i trebalo bi da donosi veću zaradu za razliku od soje koja je sirovina, stagnira. Od prošle do ove godine izvezeno je 32.200 tona sojine sačme, samo 1.000 tona više nego 2021/2022. godine.
 
Ivanišević je rekao da će ove godine od proizvodnje soje imati "nulu" od zarade, ali se ispostavilo da je to još i dobro jer će na pšenici i kukuruzu imati "minus".
 
"Na proizvodnji pšenice sam u minusu 200 evra po hektaru, slično će biti i sa kukuruzom, pa mi je ta nula od zarade na soji bolja nego minus", rekao je Ivanišević.
 
Ipak, kako je rekao, posejaće soju i naredne godine zbog plodoreda, ali neće uzimati tuđu zemlju u zakup. 
 
On je rekao da će pokušati da se i naredne godine bavi poljoprivredom jer je zadužen kreditima, zbog čega će morati da proda deo zemlje.
 
Ako i dalje nastave da padaju cene poljoprivrednih proizvoda biće, kako je rekao, prisiljen da napusti poljoprivredu.
 
Poljoprivrednik Nenad Radin iz okoline Sombora rekao je da je imao deset hektara soje i da će mu je zarada 10.000 dinara po hektaru jer ima dobar prinos od 3,5 tona po hektaru.
 
"Svi koji imaju manji prinos od toga su u gubicima. Pod ovako katastrofalnim uslovima nema smisla raditi", rekao je Radin.
Dodao je da poljoprivrednici "propadaju i da je ponašanje države katastrofalno".
 
"U Ministarstvu poljoprivrede rade nestručni ljudi. Ništa nije kako treba, uveli su e-agrar, a mi duplo više papira trošimo nego ranije, to su silne kopije dokumenata. Osim toga pred službama e-agrara stalno su nepregledni redovi, gubimo vreme u njima kada treba da radimo. Možda je taj e-agrar i dobar, ali ne na ovakav način", rekao je Radin.

Teme

soja
  • Drmr

    29.09.2023 18:23
    Pouzdano
    Srbija izvozi zdravu i kvalitetnu soju u Sloveniju a uvozi GM soju za rostilj meso
  • Куп је битан

    28.09.2023 10:28
    Откупне цене су преполовљене али зато трошкови производње нису смањени. На све ово велики утицај је имала и забрана извоза пољопривредних производа зато што су повећане залихе без основа.
  • Saša

    28.09.2023 10:07
    Protesti
    Ljudi, kada ćete već jednom shvatiti da su pojedinačni protesti kao razbijena vojska, koju vrhovni vođa ignoriše.
    Ako nismo zadovoljni, a nismo, dajte da se ujedinimo, pa pred skupštinu i malinari i stočari i ratari i prosvetari i rudari i zdravstveni radnici i vozači hitne pomoći i borci protiv femicida i nasilja i svi nezadovoljni ljudi ovom politikom vođenja zemlje u propast. Ali ne lokalno, blokirati tamo neke putiće, doderati tešku mašineriju ispred skupštine i svi da se skupimo i ne maknemo se, ne do didelimičnih ispunjenja zahteva, već tražiti smenu kompletne vlasti i cele bulumente sa lustracijom. Samo tada i samo tako možemo nešto uraditi. Nova vlast, ako samo pomisli da mulja odmah ih smeniti na isti način kao i ovu bagru.
    SAMO ZAJEDNO U ISTO VREME MOŽEMO NEŠTO POSTIĆI.
    VREMENA JE SVE MANJE, ZAPAMTITE TO!!!!!!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Za makete na izložbi Expo 12 miliona dinara

Studio za prostorni dizajn "Modelart arhitekti" dobio je 11,97 miliona dinara bez PDV-a za posao izrade i servisiranja maketa za međunarodnu specijalizovanu izložbu Ekspo 2027.