Vlada iza leđa radne grupe menja zakon o medijima na štetu kablovskih operatera

Vlada Srbije pokušala je da iza leđa radne grupe za Zakon o elektronskim medijima, promeni konačni tekst.

Kako piše N1, u poslednji čas, dodata su dva stava u član 122, i to stava koji suštinski idu na štetu kablovskih operatora, a u korist emitera sa nacionalnom frekvencijom. 

Ta dva stava propisuju da ukoliko operator i emiter čije je emitovanje obavezno ne mogu da se dogovore o ceni, tu cenu određuje Regulatorno telo za elektronske medije (REM).

Pojedini članovi Radne grupe za Zakon o elektronskim medijima bili su šokirani. Tekst koji je bio na javnoj raspravi i koji su pisali, bez njihovog znanja obogaćen je za još dva stava u članu 122.
 
"Ja moram da kažem gledaocima da iako sam bio član radne grupe za izradu teksta zakona o elektronskim medijima, ja do sinoć nisam imao uvida u ovu poslednju verziju, niti sam bio pozvan na sastanak koji je održan sa predsednicom Vlade Anom Brnabić. I ja evo sada takođe vidim da su u članu 122, posle 7. stava dodata još dva člana koja uopšte nisu bili predmet razgovora i uopšte nemam informaciju ko je i zašto dodao ta dva stava, gde se govori da ako nisu ispunjeni uslovi iz stava 7, onda regulator elektronskih medija može da odredi cenu usluge, ako se ne dogovore operator i pružalac te medijske usluge. I još jedan stav posle toga. I ja bih voleo da znam šta je obrazloženje i ko je ovo dodao u Zakon", pita Rade Veljanovski, profesor FPN u penziji.
 
Iz dodatih odredbi, nije jasno kako se utvrđuje cena, ako operator i emiter ne mogu da se dogovore.
 
Ključna uloga daje se regulatoru, a u njegovom savetu će čak i ako se novi zakon usvoji – sedeti stari ljudi, piše N1.
"Onda je moguće da on odredi iznos koji može biti na štetu jednog od ta dva ugovarača", ocenjuje Veljanovski.
 
Nove konsultacije o Zakonu o informisanju i Zakonu o elektronskim medijima zakazane su za utorak 17. oktobar.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Nikola

    20.10.2023 15:53
    @Ilija
    Nisu propustili botovi da citaju. Angazovana udarna rezervna grupa. Pogledajte minuse!
  • Ilija

    14.10.2023 12:05
    Izgleda da su svi botovi poterani na otvaranje puta,da aplaudiraju i hrane sujetu Šefa.Nema minusa uopšte!
  • Ustav

    14.10.2023 11:06
    Pa zar ne reče predsednik sekte,formalni naravno,kako se raduje izborima jer su oni festival demokratije.Ovo mu valjda dođe kao uvod u programsku šemu festivala.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn