Baucal: Stvorili smo društvo u kojem je izgled osnovna vrednost - deca su samo ogledalo toga

U Srbiji danas imamo veliki problem da deca koja žive u siromaštvu imaju veliku verovatnoću da i kao odrasli ljudi ostanu siromašni.
Baucal: Stvorili smo društvo u kojem je izgled osnovna vrednost - deca su samo ogledalo toga
Foto: Pixabay
To je za FoNet rekao profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Aleksandar Baucal.
Kako je objasnio u serijalu razgovora Stigma o diskriminaciji, siromaštvo je posledica ogromnog društvenog raslojavanja, koje pravi veliku razliku u šansama za decu.
"Deca nisu birala da li će da budu rođena u siromašnoj porodici, u porodici obrazovanih roditelja, u gradu gde postoji dobra ili loša škola", kazao je Baucal.
 
Kada je reč o empatiji vršnjaka, ona je naglasio da empatija među njima postoji na određenom nivou, ali da često i oni postupaju diskriminatorno prema siromašnoj deci.
 
"Često nemaju osećaja kako druga deca mogu da reaguju na određene komentare i šale. Nekada čak njima bude i zanimljivo kada nešto urade i kažu, a neko drugi se povredi, kao da još nemaju osećaj za druge ljude", napomenuo je Baucal.
 
Prema njegovim rečima, deca ne mogu imati osećaj za takve društvene dimenzije problema, već se ona ugledaju na odrasle.
 
"Deca nama nisu problem, jer su deca svuda ista, pitanje je kako mi odrasli, škola, nastavnici, roditelji, pomažemo deci da ne reaguju pogrešno prema svojim drugarima", rekao je Baucal.
 
Smatra da svi imaju svoju ulogu u vaspitanju dece da razviju empatiju prema drugim ljudima.
 
Baucal je naglasio da je potrebno razviti kod dece određene vrednosti, koje ne bi trebalo da budu bazirane na materijalnom posedovanju, već na drugim vrednostima koje prepoznajemo u društvu.
 
Osvrnuo se i na izazove koji su aktuelni među decom, a odnose se na procenjivanje vrednosti garderobe i aksesoara dece, rekavši da je i to posledica ugledanja na odrasle.
 
"Mislim da tu deca samo primenjuju ono što vide od nas odraslih. Mi smo stvorili društvo u kojem je izgled osnovna dimenzija ljudske vrednosti i koliko ko ima, što možemo da vidimo u medijima i rijaliti programima, gde se u suštini promovišu vrednosti da koliko imaš, toliko vrediš", smatra Baucal.
 
Prema njegovom tumačenju, deca su ogledalo društva i, ako nam se ne sviđa i ako mislimo da nešto nije dobro za decu, prvo treba da razmišljamo o tome da menjamo društvo i da vratimo prave vrednosti u našu pažnju.
 
Prokomentarisao je i česte priče i inicijative za uvođenje obaveznih uniformi u škole, ukazujući da su one i u vreme socijalizma bile instrument koji je trebalo da sakrije tada već rastuće socijalne nejednakosti.
 
Ipak, naveo je on, iako uniforme na prvi pogled ne bi davale utisak o tome ko je siromašan, a ko nije, deca bi svakako znala ko ispod uniforme ima običnu majicu, a ko brendiranu.
Govoreći o tome da li negativni trendovi, kojima se ističu u prvi plan materijalne vrednosti, dolaze izvan ovog društva ili se stvaraju u njemu, Baucal je odgovorio da su oba slučaja u opticaju.
 
"To, naravno, dolazi možda delom i spolja, jer postoje i druge zemlje koje su takve, ali na kraju krajeva mi dizajniramo svoje društvo i svoj život, mi uvek donosimo neku odluku", poručio je Baucal.
 
Zaključio je da spolja dolaze i dobre i loše stvari, a da je na nama da se ugledamo na dobre, a da izbegnemo negativne. 
  • Sasa

    17.10.2023 20:38
    Šta taj srpski um smišlja! Cene ljude po izgledu pa krenuli prvi da štampaju časopise, snimaju filmove i reklamne spotove u kojima se promovišu "image", "attitude" i "personality". Ceo svet nas je oponašao i zato je tu gde je.
  • Dobre i loše stvari

    17.10.2023 09:25
    Često rado prihvatamo loše stvari koje dolaze spolja, a lako se odričemo svojih dobrih.
    Važnu ulogu igraju i kupljene diplome i njihovi vlasnici, bez ikakvih kvaliteta, na mnogim važnim mestima gde odlučuju o stvarima o kojima nemaju pojma, pa se trude da svoje neznanje prikriju šarenim krpicama i čestim, bespotrebnim pojavljivanjem i kad ima i kad nema razloga za to.
  • Sale

    17.10.2023 09:23
    Bila sam prošli vikend na šminkanju - šminkala me profesorica srpskog jezika, zatim na manikiru - manikir mi je radila profesorica geografije. Te divne, pametne, obrazovane žene ne mogu da žive baveći se obrazovanjem, jer od toga ne može da se živi u Srbiji, a kako bi svojim radom zaradile za dostojanstven život, bave se uređivanjem spoljašnjeg izgleda. To je realna slika ovog društva.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.