Pravnici: Srbija ne može da izruči svoje državljane Prištini

Evropski parlament, rezolucijom, poziva Evropsku komisiju da prekine finansiranje Beograda iz predpristupnih fondova, ukoliko se dokaže njegova direktna povezanost sa oružanim sukobom u Banjskoj.
Zahteva se puna kooperativnost države Srbije u detaljnoj istrazi, privođenje odgovornih za napad i njihovo izručenje kosovskim vlastima koje, međutim, Beograd ne priznaje, kaže za Insajder Aleksa Škundrić, saradnik u nastavi na katedri za krivično pravo, Pravnog fakulteta u Beogradu.
"Reč je o političkom zahtevu, dakle sa pravne strane vrlo je jednostavno odgovoriti na to. Dakle, nema nikakve pravne mogućnosti da mi izručimo bilo koje lice Kosovu, kao državi koju ne priznajemo. Štaviše, ja ne znam da li se ovde radi o našem državljaninu, mi ne možemo da izručujemo naše državljanine, bilo kojim drugim državama. To je još jedna stvar, a s druge strane, videli smo iz medija da se i kod nas vodi krivični postupak protiv određenog krivičnog dela. Reč je o normalnoj, standardnoj proceduri dakle, budući da mi smatramo da je reč o našem delu teritorije i da je KiM naša teritorija, tako i naše sudstvo treba da bude nadležno i za taj slučaj, kao i ostale krivične slučajeve, koji se izvršavaju na toj teritoriji", objašnjava Škundrić.
Rezolucijom se pozivaju zemlje članice da, poput Sjedinjenih Američkih Država, uvedu restriktivne mere Milanu Radoičiću koje podrazumevaju zamrzavanje imovine i zabranu putovanja.
 
Beogradu se zamera proglašavanje dana žalosti zbog ubistva trojice Srba, koji se u Rezoluciji nazivaju teroristima, a koji su bili deo oružane grupe koja je u Banjskoj ubila kosovskog policajca Albanca. Takođe se navodi i da slučaj Banjska ne sme da bude izgovor za skretanje pažnje sa dijaloga Beograda i Prištine.
 
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Vladimir Bilčik naglašava da se Rezolucija odnosi na obe strane.
 
"Rezolucija sa jedne strane poručuje šta treba da uradi srpska strana, Beograd, i to je glavna poruka, ali isto tako očekujemo da Priština pokaže ozbiljnu posvećenost dijalogu, pregovorima, pitanjima na koja se odnosi dijalog poput osnivanja Zajednice srpskih opština, smanjivanja tenzija, sprovođenja pune istrage o svim nasilnim incidentima, uključujući i napade na Srbe, kao što je onaj na Badnje veče ove godine", kaže Bilčik.
 
Od Prištine se traži i da organizuje izbore na severu Kosova i Metohije, od srpske zajednice da učestvuje na izborima, a od Beograda da to podrži.
 
Rezolucijom Evropskog parlamenta se osuđuje povećanje broja pripadnika Vojske Srbije i tehnike uz administrativnu liniju. Takođe se traži uzdržanost u retorici obe strane, a u jednom delu Rezolucije izražena je zabrinutost zbog, kako se navodi, destabilizujućeg delovanja srpskih vlasti pod vođstvom predsednika Aleksandra Vučića.
 
Istovremeno se podržavaju građani Srbije u borbi za evropsku, demokratsku budućnost.
Šta o Rezoluciji Evropskog parlamenta kažu u Beogradu?
 
Elvira Kovač, predsednica Odbora za evropske integracije Skupštine Srbije ocenila je za Radio slobodna Evropa da je tekst rezolucije "neobjektivan i da potpuno jednostrano sagledava situaciju u korist Prištine".
 
Kovač, koja je poslanica iz redova vladajuće koalicije, podvlači da rezolucije EP nisu pravno obavezujuće ni za zemlje članice EU ni za Evropsku komisiju.
 
"Ne kažem da su potpuno nebitne, naravno da treba sa izuzetnom pažnjom da ih čitamo, ali one ne proizvode nikakav konkretan korak", navela je ona.
 
Kovač smatra da je ovakav tekst rezolucije preuranjen, navodeći da je neophodno da se sačeka objektivna, temeljna istraga.
 
Uverena je da do uvođenja sankcija sigurno neće doći jer je, kako kaže, za takvu odluku "neophodan konsenzus među zemljama članicama, a zemlje članice ne misle sve isto o ovom pitanju".
 
Vlada Srbije i Predsedništvo do objavljivanja ovog teksta nisu odgovorili na upit RSE za komentar povodom teksta Rezolucije EP. Takođe ni Ministarstvo za evropske integracije.
 
Šta kažu u opoziciji?
 
Natan Albahari, poslanik opozicionog proevropskog Pokreta slobodnih građana (PSG) rekao je za RSE da i građani Srbije traže odgovore na ista pitanja kao i Rezolucija EP.
 
"Mi još uvek nemamo potvrđene informacije šta se tačno desilo u Banjskoj, ko su bili ti ljudi, odakle je to oružje došlo, ko im je sprovodio to oružje, šta je radio Milan Radoičić, kakva je njegova uloga i da li postoji uloga Beograda i vlasti u Srbiji", naveo je Albahari.
 
Za poslanicu desno orijentisanog pokreta Dveri, Tamaru Milenković Kerković, Rezolucija EP je "osuda same njihove politike".
 
Ona je navela da EP sada osuđuje režim predsednika Srbije Aleksandra Vučića, dok ga zvanični Brisel "održava na vlasti" uprkos unutrašnjim problemima.
 
Milenković Kerković je ocenila da treba da se menjaju i evropska politika i režim u Srbiji.
 
Za Dmitrija Milića iz nevladinog Novog trećeg puta Rezolucija EP nije iznenađenje.
 
"Ova Rezolucija nije iznenađenje ako se gleda raspoloženje koje se stvaralo unutar EP kod grupacija od centra pa levo koje imaju skepticizam prema Srbiji i spoljnoj politici Srbije", naveo je.
 
On smatra da ovaj dokument otežava poziciju Srbije i njen međunarodni kredibilitet bez obzira što sankcije nisu uvedene.
 
"Potezi u EP pokazuju neku klimu u kom smeru se može kretati buduća politika EK i država članica s obzirom da su poslanici koji su izglasali rezoluciju i poslanici vladajućih stranaka u nekim državama, kao što je Nemačka", naveo je Milić.
 
On, ipak, napominje da su rezolucije EP uvek više "vrednosno i ideološki motivisane", dok su vlade država članica i sama EK dosta rezervisaniji.
  • pajo patak

    20.10.2023 16:02
    pitanje:
    u kakvom je srodstvu Škundrić A. sa Škundrić P. ?,
    konstatacija: još jedan doktor pravnih nauka kao Koštunica V.
  • @Građanin Toša

    20.10.2023 14:24
    A to se nece desiti zbog:
    a) delovi bezbednosnih struktura u srbiji su znali sta se sprema, ali nije bilo "politicke volje" da se to spreci
    b) institucije u srbiji bi na taj nacin same sebi nanele stetu, jer bi se pokazao niz nepravilnosti koje postoje u njihovom funkcionisanju
    c) vlast zeli ovo da iskoristi u svoju svrhu, tj da potpaljuje tenzije i da se dodvorava delu svojih glasaca koji odobravaju akcije poput ove
    d) vlast u srbiji ne zna kako se saradjuje, a da ne ispadnes glup u drustvu kad svi vide da nemas pojma sta radis
    e) razno
  • Petar

    20.10.2023 13:40
    O pravu u pravu
    @ nije
    Kad smo kod prava u ovoj drzavi,koje usvojio pravo da zaposleni u drzavnoj sluzbi moraju da glasaju za Vucica i da jos moraju da nadju broj ? kapilarnih glasova koji ce im obezbediti dalje to radno mesto.
    Nedavno sam odbijo prijatelja da bez obzira na nase dugogodisnje prijateljstvo ne mogu da mu pomognem da mu sin obezbidi moj glas za ovu vlast.
    Posle razmisljam o kakvoj podrsci se radi za onog koji na ovaj nacin obezbedjuje glasove,jeli to pravno regulisano ili je mimo ljudskih zakona i biva kaznjivo.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija