Da li za određene namirnice treba da se ukine rok trajanja i šta to znači za potrošače?

Evropska unija odlučila je da na mnoge prehrambene proizvode kao što su brašno, šećer, pirinač, kafa, kečap i senf, ukine rok trajanja.

To znači da na pakovanjima više neće pisati "najbolje upotrebiti do", prenosi Danas.

To se radi kako bi se stalo na put bacanju hrane, bar onih namirnica koje ne moraju nužno da imaju rok trajanja.

Prema rečima nemačkog ministra poljoprivrede Džema Ozdemira "besmisleno je da dugotrajne namirnice imaju rok trajanja".
 
Vesna Perinčić, predsednica UO Republičke unije potrošača, podržava takvu odluku, jer neki proizvodi imaju određen rok trajanja samo zato što deklaracija mora da ga sadrži, a dosta proizvoda kao što su šećer, pirinač, čaj, kafa traju i duže nego što stoji na deklaraciji.
 
"Sa stanovišta zaštite životne sredine i gomilanja otpada nema opravdanja da za takve proizvode stoji određen rok trajanja. Po našem zakonu, proizvod kome prođe rok trajanja može da se koristi, ali ne sme da se prometuje. Ako je proizvod pred istek roka, to mora da se naznači, a takođe mora da se naznači i ako je na akciji zato što uskoro ističe rok trajanja. Takođe, i kod nas postoji oznaka 'upotrebljivo do' koja važi za namirnice sa kraćim rokom trajanja, poput mleka i mlečnih prerađevina i mesa i mesnih prerađevina. Drugi proizvodi imaju oznaku 'najbolje upotrebiti do', i oni mogu da se koriste i nakon isteka roka, bezbedni su za ishranu, ali gube neka svojstva, kao što je boja na primer. Očekujem da i druge zemlje krenu putem Nemačke", ocenjuje Perinčić za Danas.
 
Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača, kaže da su oni nešto slično već predlagali kako ne bi dolazilo do prepakivanja proizvoda.
 
"Postoji grupa proizvoda koji imaju maltene neograničen rok trajanja, a proizvođači stavljaju neke rokove na osnovu iskustva. Tu spadaju vino, šećer, neki konditorski proizvodi, čaj, pirinač, so… Mi smo već ranije predlagali nešto slično. Sada imamo situacije da proizvodima, na primer nekim začinima, istekne rok trajanja. Trgovac ih šalje nazad proizvođaču, a ovaj samo prelepi novim rokom. Onda kupci to otkriju, pa se podigne javnost. Mislim da je kod takvih proizvoda dovoljno da stoji godina proizvodnje i da potrošači mogu sami da odluče da li će kupiti. Naravno, važno je da se proizvodi čuvaju na odgovarajući način kako ne bi promenili svojstva i tom slučaju za neku robu nema roka trajanja", smatra Papović za Danas.
Jovan Jovanović, predsednik Centra za zaštitu potrošača Forum, pak misli da to nije dobra ideja.
 
"Mislim da to nije dobra ideja. Verovatno to rade namenski zbog nekog uvoza ili imaju velike zalihe nekih proizvoda, pa su našli rešenje da se to upotrebi", zaključuje Jovanović.
  • Nikola

    31.10.2023 17:05
    A parizer?
    Rok trajanja 17. Decembar 2023.
    Majonez ostaje do 2027.
  • Potrosac

    31.10.2023 14:55
    A da udruzenja potrošača puste doktore i tehnologe da o tome razmišljaju i biju glavu. Bezbednist hrane i kvalitet hrane na prvom mestu

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.