Kad prinudni upravnik zgrade za sobom ostavi dug od 330.000 dinara: Šta stanari mogu da učine?

Za stanare u Ulici general Ždanova 9 na Novom Beogradu život se pretvorio u noćnu moru zbog nesavesnog rada prinudne upravnice.
Kad prinudni upravnik zgrade za sobom ostavi dug od 330.000 dinara: Šta stanari mogu da učine?
Foto: 021.rs
Sada strepe da im izvršitelji ne zakucaju na vrata, jer je račun stambene zajednice u blokadi, a izvršitelji potražuju 330.000 dinara. 
 
Stanari očajni traže rešenje. Sa novim upravnikom pregovaraju sa firmama koje potražuju novac. Upućeni kažu da bi jedno od rešenja za njih moglo da bude i aktiviranje polise osiguranja, koju svaki profesionalni upravnik mora da ima.  
 
Kada vlasnici stanova ne mogu da se dogovore, onda im se nametne rešenje. Tako je bilo i u ovom slučaju. Kako stanari u Ulici general Ždanova 9 nisu izabrali upravnika iz svojih redova, a ni angažovali profesionalnog, opština Novi Beograd im je nametnula prinudnog upravnika, kako nalaže Zakon o stanovanju i održavanju zgrade, piše Euronews Srbija.
Zgrada u Ulici generala Ždanova na Novom Beogradu ima četiri ulaza, a kada je u oktobru prošle godine pukla vodovodna cev i poplavila podrum u ulazu broj 9, prinudna upravnica angažovala je firmu da sanira kvar. Dok nisu imali vode stanari sva četiri ulaza složili su se da zajedno plate popravku.  Međutim, kada su radovi završeni faktura je došla na ulaz broj 9, a stanari iz ostalih ulaza su naprasno "zaboravili obećano".
 
Stanari čak i nisu obavešteni koliko tačno duguju i kome, sve dok nisu dobili novog prinudnog upravnika, jer se prethodna ispisala iz registra profesionalnih upravnika na sopstveni zahtev. Tada je klupko počelo da se odmorava. 
Novi prinudni upravnik Mirko Vuletić saznao je da je račin stambene zajednice u blokadi zbog duga od 330.000 dinara firmi koja je sanirala kvar na vodovodnoj cevi. Račun je bio 500.000 dinara, isplaćen je deo, a ostalo je da se plati 330.000 dinara. I to nije jedini dug, duguju i za čišćenje zgrade i održavanje lifta više od 100.000 dinara.
 
"Još uvek smo daleko od rešenja problema. Kontaktirali smo firmu koja je izvodila radove na popravci vodovodne cevi i naš predlog je da se dug rasporedi na sva četiri ulaza. Takođe, kontaktirali smo i firmu koja održava zgradu da se otpiše deo dugovanja. Čekamo njihov odgovor. Do tada izvršitelji mogu da zakucaju na vrata stanara u ulazu broj 9", kaže Vuletić za Euronews Srbija.
 
Dodaje da prethodna upravnica nije obavila primopredaju dužnosti - od nje nije dobio pečat, finansijski izveštaj o zgradi, stanje na računu, sve ugovore. Smatra da nije postojala namera njegove prethodnice da se oštete stanari zgrade, već da je reč o neznanju i neiskustvu.
 
Međutim, njeno neznanje ili neiskustvo skupo je koštalo stanare zgrade. 
 
Predsednik Udruženja profesionalnih upravnika Beograda Ljubiša Banovački kaže da su prinudni upravnici najlošije rešenje, te da je najbolje birati ih iz redova stanara ili angažovati profesionalne.
 
"Prinudna uprava se dodeljuje za zgrade gde stanari nisu zainteresovani. Dodeljuje ga opština i oni nemaju svog poslodavca za koga rade. Drugo je kada se stanari odluče za profesionalnog upravnika. Svi profesionalni upravnici rade u nekoj firmi i kada dobiju neku zgradu potpisuju ugovor. To je ugovor između dva pravna lica", objašnjava Banovački za Euronews Srbija.
 
Kome stanari mogu da se obrate
 
Stanari zgrade pokušavaju da nađu rešenje. Nisu jedini koji su nezadovoljni radom upravnika zgrade. Često se pitaju kome mogu da se obrate za pomoć u slučaju da ih slučajno ili namerno ošteti profesionalni upravnik? 
 
Banovački kaže da je komunalna inspekcija nadležna za rad profesionalnih upravnika, a za izvođenja radova nadležna je građevinska inspekcija. Ukoliko stanari primete da postoje malverzacije sa novcem mogu da pokrenu sudski postupak. 
 
Privredna komora Srbije je zadužena za izdavanje licence profesionalnim upravnicima. Oni mogu i da je oduzmu. Postoji Sud časti PKS, kome mogu da se obrate građani. Za lakše povrede dužnosti sledi opomena, a za težu oduzimanje licence. 
 
Ono o čemu se malo govori, a što bi možda moglo da pomogne stanarima u Ulici general Ždanova 9 je da svaki profesionalni upravnik mora da ima polisu osiguranja od profesionalne odgovornosti. Zakon o stanovanju i održavanju zgrada jasno kaže da je polisa osiguranja preduslov za dobijanje licence i da su u obavezi da je jednom godišnje dostave Privrednoj komori Srbije.
 
Ukoliko ne dostave polisu osiguranja zakonom je predviđeno da im se oduzima licenca. Godišnja polisa osiguranja od profesionalne odgovornosti iznosi najmanje 10.000 evra u dinarskoj protivvrednosti.
 
Banovački objašnjava da se polisa osiguranja može aktivirati ukoliko je profesionalni upravnik slučajno ili namerno napravio štetu stanarima. 
 
"Nadoknada štete ide preko osiguranja. U osiguranju postoji komisija koja se tim bavi. Ne znam da li je do sada kod nekog aktivirana. Osigurana suma nam je na 10.000 evra i ako aktiviram polisu ove godine, sledeće godine ću morati da plaćam više. To je isto kao kod registracije vozila", pojasnio je on.
 
Nije oduzeta nijedna licenca
 
Da bi smenili profesionalnog upravnika čijim radom su nezadovoljni, potrebna je dvotrećinska većina od ukupnog broja glasova skupštine stambene zajednice. Na isti način ga i biraju. Važno je znati da stanari ne mogu da smene prinudnog upravnika, jer je on nametnuto rešenje. 
 
Zbog propusta u radu profesionalnih upravnika stanari su do sada podneli brojne pritužbe Sudu časti PKS koji je nadležan da utvrđuje odgovornost organizatora profesionalnog upravljanja, odnosno firme u kojima su zaposleni profesionalni upravnici.
"Postupak pred Sudom časti pokreće se protiv organizatora profesionalnog upravljanja, a ne lično protiv profesionalnog upravnika, jer je za povredu Kodeksa koju učini profesionalni upravnik odgovoran organizator, odnosno firma kod koje radi taj upravnik. Sporna pitanja oko pravne valjanosti ugovora o angažovanju profesionalnog upravnika, koji stambene zajednice zaključuju sa organizatorom profesionalnog upravljanja, kao i prava i obaveza koji proističu iz njega, naknade štete i drugo, ugovorne strane mogu raspraviti isključivo pred redovnim sudom u parničnom postupku", rekla je nedavno za Euronews Srbija Miladinka Bodrožić iz Suda časti PKS.
 
I pored brojnih pritužbi koje su stanari podnosili Sudu časti PKS, nijednom profesionalnom upravniku licenca nije oduzeta zbog propusta u radu. Bodrožić je navela da je do sada oduzeta licenca i iz registra brisano 408 profesionalnih upravnika iz razloga što nisu jednom godišnje dostavili važeću polisu osiguranja, u skladu sa Zakonom o stanovanju i održavanju zgrada.
 
"Privredna komora Srbije do danas nije vršila oduzimanje licenci i brisanje iz Registra na osnovu odluka Suda časti i odluka redovnih sudova. Sud časti nije ni u jednoj odluci utvrdio da je učinjena teža povreda dobrih poslovnih običaja i poslovnog morala, koja odluka bi eventualno poslužila Komori za oduzimanje licence profesionalnom upravniku", navela je ona.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Nikola

    16.11.2023 18:06
    House Majstor
    Jel je trebala da im se isključi voda u sva četri ulaza dok ne prikupe pare?
    Ja iskreno mislim da je tako trebalo, tada bi sakupili pare za 4,5 dana
  • Nikola

    14.11.2023 07:39
    Upravnik
    Samo me zanima kako je to sve nekada moglo da funkcioniše po svim zgradama i kako je država mogla da održava sve zgrade bez problema posto svi plaćaju sve moguće i nemoguće namete, ko nama kuće održava a plaćamo odvodnjavanje poreze i da ne nabrajam a inace nista ne rade osim što udaraju asfalt na asfalt slojeve i prave planine od ulica koje su pune vode nakon toga.
  • Рашо

    13.11.2023 15:48
    Крив им управник
    Из овог текста се закључује да станари нису платили услугу коју су добили. Шта од учињеног виде као кривицу било кога сем себе самих? Да ли мисле да неко други треба да плати њихов рачун? Доказ какви су је и то што не плаћају ни чишћење! Је ли они за то крив бивши управник?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Pretio zaposlenima u beogradskoj školi

U hol OŠ "Branko Ćopić" na Vidikovcu u popodnevnim satima ušao je muškarac koji se predstavio kao roditelj, preteći zaposlenima, nakon čega je došla policijska patrola i odvezla ga.

AMSS upozorava na poledicu

Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je vozače na opasnost od poledice u jutarnjim i večernjim satima.