Kako je imovinska karta Zorana Đorđevića misteriozno "nestala"?

Direkor Pošte Zoran Đorđević prestao je da bude javni funkcioner bar na jedan dan, sudeći prema podacima Agencije za sprečavanje korupcije čiji softver je izbrisao njegovu imovinsku kartu.
Kako je imovinska karta Zorana Đorđevića misteriozno "nestala"?
Foto: 021.rs
Razlog je, kako navode, a prenosi N1, to što Pošta Srbije nije prijavila imenovanje Đorđevića na tu funkciju.
 
Radeći tekst o poslovanju Pošte Srbije novinari N1 zapazili su u petak 17. novembra, da u zvaničnom registru Agencije za sprečavanje korupcije - nema imovinske karte direktora Pošte Srbije Zorana Đorđevića.
Na upit N1 Agenciji o čemu je reč, s obzirom na to da je u septembru ova karta uredno bila objavljena, sa ovogodišnjim podacima o plati v.d. direktora Đorđevića, u Agenciji su najpre rekli da se radi o tehničkoj grešci.
 
Nakon nekoliko sati od njihovog poziva, Agencija je na sajt vratila imovinsku kartu Đorđevića.
Ove nedelje stiglo je i zvanično obrazloženje - "kriv" je softver.
 
Kako je došlo do toga da prvi čovek Pošte "nestane" sa sajta Agencije za sprečavanje korupcije objašnjavaju time što je prošlo tri godine od prestanka poslednje "javne funkcije" koju je obavljao kao član upravnog odbora Fonda za razvoj Republike Srbije.
 
Naime, prema objašnjenju za N1, softversko rešenje Agencije je takvo da se podaci o osobi automatski brišu iz registra javnih funkcionera po isteku tri godine od prestanka poslednje funkcije, što povlači i brisanje imovinske karte.
 
Iako je Đorđević, praktično, gotovo sve vreme bio na funkciji - ministar za rad u periodu od juna 2017. do kraja oktobra 2020, nakon čega ga je Vlada imenovala za v.d. direktora Pošte Srbije 4. marta 2021, poslednji podatak koji Agencija ima o njemu kao javnom funkcioneru je, kako tvrde - prestanak funkcije u upravnom odboru Fonda za razvoj 5. novembra 2020. godine.
 
Prema podacima Agencije za sprečavanje korupcije, o čemu je portal N1 pisao u septembru ove godine, Đorđević je više puta godišnje podnosio izveštaje o svojim prihodima i imovini i to četiri puta otkako je na čelu Pošte.
 
"U Registru javnih funkcionera javnom funkcioneru Zoranu Đorđeviću prestala je poslednja prijavljena javna funkcija člana upravnog odbora Fonda za razvoj Republike Srbije 5. novembra 2020. godine. U skladu sa Zakonom, nakon isteka tri godine od prestanka javne funkcije, podaci iz evidencija prestaju da se objavljuju na internet stranici Agencije", navodi se u odgovoru Agencije.
 
Iz tog razloga, kako navode, izveštaj o imovini Zorana Đorđevića nisu bili javno dostupni.
 
"Aplikativni softver Agencije je programiran tako da se sa prestankom objavljivanja podataka u Registru javnih funkcionera automatski povlače podaci i iz Registra imovine i prihoda javnih funkcionera", kažu iz Agencije.
 
Niko ih nije obavestio
 
Međutim, iako je direktor Pošte Zoran Đorđević prijaviljavo imovinu i prihode, za Agenciju on nije bio direktor Pošte, jer ih o tome - niko nije obavestio.
 
Naime, Agencija ističe da je Vlada Srbije zaključkom od 10. februara 2022. "zadužila organe državne uprave i službe Vlade u kojima javni funkcioner, odnosno državni službenik na položaju vrši javnu funkciju, da u ime Vlade obaveste Agenciju o imenovanju direktora ovog javnog preduzeća", te je bilo potrebno, kako je navela Agencija, da Pošta Srbije u zakonom propisanom roku obavesti Agenciju o imenovanju direktora.
 
"JP Pošta Srbije Beograd, nije obavestila Agenciju o stupanju na javnu funkciju direktora Zorana Đorđevića", navedeno je u odgovoru Agencije portalu N1.
 
Agnecija je navela i da "buduće rešenje aplikativnog softvera neće sadržati postojeći nedostatak" (prestanak objavljivanja podataka po isteku tri godine od prestanka javne funkcije).
 
Nemanja Nenadić, programski direktor organizacije Transparentnost Srbija kratko je za N1 prokomentarisao ovu informaciju.
 
"Ako je tačno da je softver tako podešen, onda taj softver nije urađen na način koji obezbeđuje pouzdanost informacija koje je Agencija dužna da objavljuje", istakao je Nenadić.
 
On navodi da Agencija za sprečavanje korupcije treba da obavesti javnost ne samo o tome da je otklonila grešku u konkretnom slučaju, nego i kada će softver prepraviti tako da javnost može da se pouzda u objavljene informacije.
 
Obrazloženje Agencije zašto je imovinska karta Zorana Đorđevića privremeno bila "skinuta" sa sajta, Zlatko Minić iz organizacije Transparentnost Srbija, koji je pre deceniju bio u Odboru Agencije za borbu protiv korupcije (sadašnja Agencija za sprečavanje korupcije), smatra - besmislenim.
On pojašnjava da su te dve obaveze suštinski povezane, ali da su istovremeno i odvojene.
 
"Ovako izgleda da, ako neko ne ispuni svoju obavezu, maltene se poništava nešto što je neko drugi uradio ispunjavajući svoju obavezu. I zaista bi bilo čudno da softver sam uzme da briše", navodi Minić, dodajući da ovo otvara priču i o tome kakav im je softver, kada je napravljen, koliko je plaćen "ako je takav - naopak".
 
Tekst u celosti čitajte na N1.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Fića

    22.11.2023 09:09
    "Brisanje softvera... "?
    U Srbiji bi trebalo da se ukine "Političko kockanje", zvano "Izbori".
    Sačekati ili da mi sazrimo kao kolektiv ili da se na pametniji i korisniji način organizuju, sprovode
    i kontrolišu i to od početka Objavljivanja i raspisivanja Izbora.
    O "Prinudnoj upravi" neki drugi put.
  • Nena

    22.11.2023 08:44
    Jadan softver
    Svi uvek njega krive, a mozda i nije predvidjena tolika imovina pa covek eto iskocio... Uzimajte i dalje novac sebi u dzep a softvere da pisu priučeni za male pare
  • RT

    22.11.2023 08:35
    Ju napako!
    Da mu, nekim slučajem, nije nestala i diploma doktorata? Sa istog faksa di i Toma masterirao...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Svemoćna Akademija

Da li će ubuduće Pravosudna akademija biti "jedina tačka ulaska u pravosuđe" i kako će takvo rešenje uticati na budućnost pravosudnog sistema?