Zoran Đorđević, čovek za sve resore: Od vojske i rada do Pošte, uz Vučićeve kritike

Funkcioner SNS Zoran Đorđević, koji je trenutno direktor Pošte Srbije, ponovo je u centru pažnje javnosti nakon vesti da mu zvanična Ljubljana nije dala agreman za ambasadora Srbije u Sloveniji.
Zoran Đorđević, čovek za sve resore: Od vojske i rada do Pošte, uz Vučićeve kritike
Foto: 021.rs
Prema zvaničnim podacima, Đorđević je svoju političku karijeru započeo nakon dolaska SNS na vlast, kada je u septembru 2013. godine postavljen na mesto državnog sekretara u Ministarstvu odbrane. 
 
Kako je navedeno u njegovoj biografiji, master je ekonomskih nauka iz oblasti Međunarodno bankarstvo i finansije, zajednički program na engleskom jeziku Univerziteta Panteion, Atina - Fakulteta za društvene i političke nauke i Fakulteta za međunarodnu ekonomiju, Beograd. Završio je Školu nacionalne odbrane – Visoke studije bezbednosti i odbrane. Završava doktorske studije iz oblasti ekonomskih nauka, sa usmerenjem na finansijsku kontrolu, upravljanje, izveštavanje i reviziju, na Univerzitetu Privredna akademija, Novi Sad, piše N1.
Pre toga je, prema zvaničnim podacima, radio "na rukovodećim pozicijama u oblasti finansijskog i izvršnog menadžmenta u renomiranim domaćim i međunarodnim kompanijama (Comtrade, Kabel-X)". Dodaje se da je usko usmeren na međunarodne finansije i bankarstvo, finansijsku kontrolu i upravljanje, finansijsko izveštavanje i reviziju.
 
Navodi se i da je Đorđević "u vodećim domaćim i stranim znanstvenim i stručnim časopisima objavio nekoliko radova iz ekonomije i finansija". Član je udruženja Mensa Srbija te dobitnik nekoliko profesionalnih sertifikata, kao i nagrade "Mihailo Petrović-Alas", iz područja matematike.
Ministarstvo odbrane
 
Među podacima iz ovog razdoblja njegove političke karijere stoji da je bio na još nekoliko funkcija i to kao predsednik Zajedničkog komiteta Srbije i Angole za saradnju u oblasti odbrane, predsednik Radne grupe za obeležavanje stogodišnjice Prvog svetskog rata u Ministarstvu odbrane i član Odbora za privredu i finansije u Vladi.
 
Uporedo sa političkom, gradio je i privatnu poslovnu karijeru, pa je Mreža za istraživanje kriminala i korupcije – KRIK 2016. godine objavila da je Zoran Đorđević, pre nego što je postao ministar, osnovao nekoliko firmi i bio direktor ofšor kompanije Telecraft, koja je s državnim Telekomom sklopila vredan posao.
 
Đorđević je tada izjavio da je ofšor firmu osnovao zbog poslova sa optičkim kablovima i da je jedini posao kompanije koji je imala sa Telekomom bio neisplativ, zbog čega je ugasio firmu.
 
Nakon ostavke Bratislava Gašića, na upražnjeno mesto ministra odbrane dolazi upravo Zoran Đorđević. Izabran je na funkciju 2. marta 2016. godine.
 
Ministarstvo za rad 
 
Funkciju ministra odbrane zadržao je i u novoj Vladi Srbije, izabranoj u avgustu 2016, da bi u kabinetu premijerke Ane Brnabić, formiranom na leto 2017, nasledio Aleksandra Vulina u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
 
Kao ministar za rad Đorđević je privukao pažnju javnosti kada je bio domaćin nacionalne konferencije "Žene iz ruralnih krajeva – ravnopravne građanke Srbije" kada je neprimereno citirao stihove pesnika Jovana Dučića:
 
"Žena ne zna da poštuje nego da voli, ženi ne treba ni da je vi poštujete nego da je volite, poštovanje za njih znači odsustvo svake ljubavi nešto hladno, iz glave, a ne nešto preosećajno iz duše. Sve žene vole bogataše, jer je žena uvek sirota. Pametnih se boje. Ona uvek podlegne jačem, a ne lepšem i umnijem, ni boljem i milijem".
 
Nakon toga je Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost ocenilo da ovi citati nisu primereni, da vređaju sve žene u Srbiji i nanose štetu borbi za rodnu ravnopravnost.
 
Usledilo je izvinjenje Đorđevića.
 
"Ovim putem želim da se izvinim svim građankama Srbije, koje sam danas nenamerno uvredio pročitavši pesmu Jovana Dučića. Neoprezno citirana pesma je uvredila žene, što ni jednog trenutka nije bila moja namera", naveo je Đorđević u saopštenju.
 
Uspeo je za vreme ovog mandata i da "zaradi" javnu kritiku predsednika Vučića.
 
Naime, izračunao je da bi nas vraćanje vojnog roka koštalo dodatnih 70 milijardi dinara, odnosno oko 600 miliona evra.
 
To se nije dopalo Vučiću koji ga je nazvao genijem, aludirajući na njegovu lošu računicu. Podsmevanje Vučića, kako je objasnio, shvatio je kao kompliment, s obzirom na to da je član Mense.
 
Na funkciji ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja bio je do izbora nove Vlade Srbije u oktobru 2020.
Pošta Srbije
 
Početkom marta 2021. Vlada Srbije imenovala ga je za vršioca dužnosti direktora Javnog preduzeća "Pošta Srbije".
 
U poslednjih mesec dana, pre najave da će postati ambasador Srbije u Sloveniji, bio je u centru pažnje zbog štrajka poštara. Kao jednog od glavnih krivaca za takvo stanje u pošti predsednik Vučić je poznačio upravo Đorđevića.
 
Predsednik Srbije je istakao da nije srećan sa onim što se dešavalo u Pošti.
 
"Ali tu imamo problem sa direktorom tog preduzeća, jer se pitamo šta je radio i zašto nije čuo te ljude, te odgovorne i ozbiljne ljude. Zašto ih nije saslušao? Zašto se nije više pažnje posvetilo njihovim problemima", rekao je Vučić.
 
Štrajk je završen posle ponude i dogovora sa premijerkom o povećanju plate i jednokratnoj isplati 20.000 dinara svakom zaposlenom.
  • Dr mr

    26.11.2023 18:10
    Kvalitet i znanje
    Pa mi od Krkobabice i Djordjevica nemamo kvalitetnije . To su umovi ove drzave
  • Popaj

    25.11.2023 09:59
    Ovaj je suva inteligencija,pametan kao pcelica,nije uspeo u privatnom biznisu ali ce od Poste da napravi cudo.Nas ko je kleo,nije dangubio.
  • Fanom

    25.11.2023 09:03
    Vrdalama
    Ma čim je njegova slika na zidu u njegovom kabinetu liči na one iz filma: Maratonci trče počasni krug.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija