Žene u Srbiji obrazovanije, ali manje plaćene, muškarci žive kraće

Žene u Srbiji žive u proseku pet godina duže od muškaraca, obrazovanije su, ali i manje plaćene, imaju nižu penziju, mnogo manje ih je među rukovodiocima, podaci su Republičkog zavoda za statistiku.
Žene u Srbiji obrazovanije, ali manje plaćene, muškarci žive kraće
Foto: Pixabay
Na osnovu podataka o procenjenom broju stanovnika za 2022. godinu, prosečna starost žena je 45,2 a muškaraca 42,4 godine. U poređenju sa podacima iz 2015. godine, prosečna starost i žena i muškaraca povećana je za 1,1 godinu, prenosi N1.
 
Očekivano trajanje života za 2022. godinu za žene iznosi 78,1 godinu, a za muškarce 73 godine.
Skoro dva puta je više muškaraca nego žena koji umru u starosnoj dobi od 30 do 59 godina i to uglavnom od bolesti krvotoka i tumora, dok usled saobraćajnih povreda umire 3,5 puta više muškaraca nego žena.
 
Više ili visoko obrazovanje steklo je 24 odsto od ukupnog broja žena starijih od 15 godina, dok je kod muškaraca u istoj starosnoj grupi udeo visokoobrazovanih niži – 20,7 odsto.
Visoke škole, akademije i fakultete više upisuju i završavaju žene, pa je tako prema podacima za 2022. godinu udeo žena među upisanim studentima 59 odsto, a među diplomiranim 61 odsto.
 
Istovremeno, nepismenih žena je daleko više nego nepismenih muškaraca (71 odsto prema 29 odsto), a više od polovine nepismenih žena ima 65 i više godina.
 
Stopa zaposlenosti žena iznosi 43,2 odsto, što je za 14,7 odsto manje od stope zaposlenosti muškaraca (57,9 odsto), dok su žene bile manje plaćene od muškaraca za 8,8 odsto. Taj podatak svrstava Srbiju među zemlje sa najnižim platnim jazom u Evropi.
 
Međutim, ako se zarade posmatraju prema stepenu obrazovanja ili zanimanjima, razlike u zaradama između žena i muškaraca su znatno veće od prosečnog platnog jaza, najčešće u korist muškaraca.
 
Žene ništa bolje ne prolaze i kada se penzionišu, jer, u proseku, primaju penziju koja je 17 odsto niža u odnosu na prosečnu penziju muškaraca.
 
Iako je od 2017. godine na čelu republičke vlade žena, među funkcionerima, zakonodavcima i rukovodiocima je 65 odsto muškaraca. Svega 13,3 odsto žena su predsednice opština ili gradonačelnice, a 37,6 odsto odbornice u skupštinama opština i gradova.
 
Muškarci i žene su znatno ravnopravniji kad je reč o funkcijama u tužilaštvu. U svim javnim tužilaštvima u 2022. godini 48,7 odsto javnih tužilaca bile su žene, a 51,3 odsto muškarci. 
 
Od ukupnog broja zamenika javnih tužilaca 60,2 odsto su žene, a 39,8 odsto su muškarci. 
 
Među sudijama, pak, dominiraju žene, pa je tako u sudovima opšte nadležnosti u 2022. godini bilo 70,5 odsto žena sudija, dok su 29,5 odsto muškarci. Najveći udeo žena je u Vrhovnom kasacionom sudu (77,5 odsto).

Teme

POSAO
  • Mila

    16.02.2024 22:27
    Svet muškaraca
    Da su bar vitezovi. Sve je ovo tragikomedija.Sreća te nismo u Africi. Tamo je gore. Ili Aziji. Vaspitavane za velike i dobre stvari ponižavane u praksi.
  • w/e

    16.02.2024 22:18
    laz
    Zene nisu manje placene, vec u proseku manje zaradjuju. Zanimljivo kako kada se pomene prosecna plata, svi se odma uhvate toga kako prosecna plata nije dobra ocena prihoda prosecnog gradjanina, ali je zato u ovom kontekstu savrsena jer neko moze da pogresno interpretira rezultate. Koji to posao zene rade za manje novca nego muskarci? Zene u proseku rade na manje placenim radnim mestima jer ne voze kamione, ne rade po rudnicima, niti upravljaju radnim masinama, a nema ih ni na gradilistima, ne prazne kontejnere, ne popravljaju motorna vozila, ne namestaju vodovod, instalacije, nema ih ni u elitnim policijskim ili vojnim jedinicama itd.

    Iskreno me cudi da je razlika samo 8%. Verovatno zbog toga je i dalje velik broj ljudi prijavljen na manju platu pa ostatak dobijaju na ruke.
  • Milica

    16.02.2024 12:05
    Balkan
    Ovo je Balkan. Žene nisu ravnopravne sa muškarcima u mnogo toga, a vrednije su.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija