Državna tajna: Zašto se i dalje krije cena spomenika Stefanu Nemanji

Koliko košta spomenik Stefanu Nemanji i dalje je tajna, sudeći po odbijenom zahtevu za informacije od javnog značaja koji je Nova ekonomija poslala Sekretarijatu za kulturu Grada Beograda.
Državna tajna: Zašto se i dalje krije cena spomenika Stefanu Nemanji
Foto: 021.rs
Kako prenosi Nova ekonomija, u odgovoru koji je dat navodi se da je zahtev odbijen na osnovu zakona, u kojem je propisano da organ vlasti može da uskrati pristup informacijama od javnog značaja ako bi time učinio dostupnim informaciju ili dokument za koji je propisima ili službenim aktom određeno da se čuva kao "tajni podatak ili predstavlja poslovnu ili profesionalnu tajnu".
 
"Imajući u vidu da je Zaključkom Vlade Srbije 18. jula 2018. godine dokumentacija u vezi sa izgradnjom spomenika Stefanu Nemanji na Savskom Trgu određena kao tajni podatak, kao i da donosilac navedenog akta (Vlada Srbije) nije uklonila oznaku tajnosti, gradska uprava Grada Beograda nije u mogućnosti da navedene podatke učini dostupnim javnosti", naveo je Sekretarijat u odgovoru Novoj ekonomiji.
Prema ranijem pisanju medija, Zaključku kojim je određeno da vrednost spomenika ostane državna tajna, istekao je rok važenja 1. januara prošle godine.
Do sada se od podataka o spomeniku zna samo na osnovu saopštenja Vlade u kojem se navodi da je spomenik urađen u bronzi i da je delo ruskog vajara Aleksandra Rukavišnjikova, a da je iz Moskve je u srpsku prestonicu dopreman sukcesivno, u delovima, piše Nova ekonomija.
 
Spomenik je visok 23,5 metara iznad i pet metara ispod zemlje, a težak je približno 80 tona. Otkriven je 27. januara 2021. godine na Savskom Trgu u Beogradu uz prisustvo državnih zvaničnika.
 
N1 je imala uvid u dokumenta sa carine, gde je deset kamiona stiglo iz Rusije u Beograd sa delovima spomenika koji je plaćen devet miliona evra.
 
Takođe, cena transporta je kako je pisao medij, bila veća od 20.000 evra, a umesto radnika iz Srbije, postavljali su ga Rusi i ta cena još nije poznata, piše Nova ekonomija.
Kako je Nova ekonomija ranije pisala, spomenik je 2021. godine imao fizičko obezbeđenje koje godišnje košta sedam miliona dinara.
 
Iz Muzeja grada Beograda tada su naveli da ga štite u skladu sa Zakonom o kulturnim dobrima, da ovaj spomenik nikada nije dobio status kulurnog dobra, a da za njegovo obezbeđivanje Muzej grada izdvaja više novca nego što u proseku plaća za ostale objekte pod njihovom zaštitom.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Đorđe

    01.03.2024 11:48
    Na žalost
    Kad u jednoj državi o svemu odlučuje jedan čovek
    tada se to zove carevina. Kakav car takvi i spomenici.
    Trg Nikole Pašića. Jedan od najvećih profitera Velikog
    rata bio je Nikola Pašić. Auto put Miloš Veliki. Isti taj
    Miloš Obrenović organizovao je ubistvo svog kuma
    Karađorđa, vođu prvog ustanka protiv Turaka i bio
    najveća turska ulizica. Sasvim je logično da i Stefan
    Nemanja dobije spomenik jer je naredio da se nebrojano
    mnogo Bogumila unesreći, unakazi i pobije. Svi greše
    kad kažu treba da se zna koliko je spomenik koštao jer
    je to narodni novac.Nije to narodni novac. To je novac
    od stranih kredita a narod niti je taj novac video niti će
    ga videti ali će ga naredna pokolenja sa kamatom
    otplaćivati.
    AV care, AV care koliko košta spomenik??? AV care,
    AV care koliko košta Kosovo. AV care daj nam stadiona
    i igara a za nas nasušni hleb sami ćemo se po Evropi
    snaći.Moj iskren pozdrav i zahvalnost botovima!!!
  • Limanac

    01.03.2024 08:29
    Limanac
    Možda i vredi svaku paru, ali mi moramo znati koliko košta jer mi smo ga platili
    Kada nešto plati pojedinac on može da insistira na anonimnosti
  • Deda Lala

    01.03.2024 08:08
    Novo ime
    Od "zlatnog doba" pljacka nasih novaca iz budzeta se zove "drzavna tajna" (psssttt! strogo pov)

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

AMSS upozorava na poledicu

Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je vozače na opasnost od poledice u jutarnjim i večernjim satima.