Dekan Roglić: Katastrofalna situacija - do 7.000 nastavnika odlazi u penziju, nema ko da ih zameni

U Srbiji će u narednih pet godina između 5.000 i 7.000 nastavnika otići u penziju, a u celoj zemlji na nastavničkim smerovima se godišnje školuje između 500 i 700 nastavnika.
Dekan Roglić: Katastrofalna situacija - do 7.000 nastavnika odlazi u penziju, nema ko da ih zameni
Foto: Pixabay
To je za N1 rekao dekan Hemijskog fakulteta Goran Roglić.
 
Govoreći o pozicijama studenata, profesor Roglić je rekao da je, kada je reč o interesovanju mladih za rad u prosveti, situacija katastrofalna.
 
"Hemija je ove godine na nastavnički smer upisala tri studenta, od kojih je vrlo verovatno da će se dva prebaciti na neki drugi smer. Neka naša istraživanja pokazuju da će u Srbiji u narednih pet godina otići u penziju između 5.000 i 7.000 nastavnika. Cela Srbija na godišnjem nivo školuje između 500 i 700 nastavnika. Ovaj trend ako se nastavi, brzo ćemo ostati bez nastavnika", rekao je on.
Od ministarstva su, dodaje, tražili da se utvrdi koliko nastavnika nedostaje po regionima i imaju obećanje da će taj zahtev biti realizovan.
 
"Onda da se pokuša da se regionalnim stipendijama stimulišu deca da upisuju nastavničke smerove i to tačno one koji su deficitarni, pa da se zbog tih stipendija obavežu da će neko vreme raditi u školi", dao je primer.
Profesor ističe da je, da bi prosveta bila konkuretna kao izbor karijere, neophodno povećati plate.
 
"I mora im se vratiti pozicija koju su nekad imali - da budu ljudi autoriteta, a ne neko na kome se iživljavaju i deca, i roditelji, i ceo sistem", rekao je on.
 
Studentkinnja Fakulteta političkih nauka Emilija Milenković rekla je za N1 da je na tom fakultetu malo interesovanje za socijalni rad i socijalnu politiku.
 
"Studenti izbegavaju da rade u Centru za socijalni rad, a to su važni poslovi", rekla je ona.
 
Studentski standard je drugi problem - deo njih mora da radi, jer ne može da priušti život u drugom gradu, a opet su uslovljeni od strane fakulteta da prisustvuju svim predavanjima, navodi Milenković.
 
"Kada je počeo sukob u Ukrajini, stanodavci su digli kirije i pojedini su se vratili u svoja mesta. Kirije su ih koštale studiranja. Ako rade, to je retko u struci. Problem je što i dalje nemamo Zakon o radnim praksama, što bi omogućilo mladima plaćene prakse. Nakon što studenti završe fakultet, poslodavci neće da im daju poslove bez iskustva, te im nude prakse koje su neplaćene, gde dobiju znanje i iskustvo - ali ne mogu da plate kiriju. Tako da je potrebno uvesti u zakon da praksa mora da bude plaćena, da imaju radna prava i da mogu da priušte studiranje u većim gradovima", rekla je ona.
 
Profesor Roglić kaže da je istraživao broj studenata koji upisuju fakultete i da Novi Sad beleži mnogo manji pad od Univerziteta u Beogradu, jer je život tamo jeftiniji.
"Veliki broj studenata iz regiona koji su dolazili u Beograd, sada gravitiraju ka Novom Sadu. Ove godine se na UB upisalo 3.900 studenata na samofinansiranje, 6.500 upisalo je privatne fakultete gde su školarine mnogo veće, a ostalo je 1.790 praznih budžetskih mesta. Tu ulazimo u neke nelogičnosti", objasnio je on.
 
On je dodao da na sva četiri fakulteta hemije školuju kvalitetan kadar.
 
"Informacija koju sam dobio iz moje studentske službe jeste da svi studenti koji se upisuju na prvu godinu i svi oni koji su budžetski mogu da ostvare mesto u studentskom domu. Izgranja novih studentskih domova pojefitinila bi život studentima i učinila Beograd interesantnijim", predložio je on.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Сеновић

    21.03.2024 05:33
    Има, него нема пара да се плати посо
  • Nema

    20.03.2024 19:16
    Problema
    Daće stranka diplomu, falš al je ipak diploma, znanje više nije važno
  • 696

    20.03.2024 17:47
    Neki su se snašli
    Ovaj podatak ne uzbuđuje nazadnjake i njihove podrepaše. Nihova deca se školuju u inostranstvu. Pogođena će biti samo naša deca.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija